İlginizi Çekebilir
Gülle Atma
 1. Ana Sayfa
 2. Sporlar
 3. Yoga Nedir? Ne İşe Yarar?

Yoga Nedir? Ne İşe Yarar?

Yoga Nedir? Ne İşe Yarar?

Yoga Nedir? Ne İşe Yarar?

Son dönemlerin en popüler sporlarından biri olan yoganın genel sağlık açısından birçok faydalarının bulunduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Ülkemizde de özellikle son birkaç yılda önem görmeye başlayan bu harika faydalı aktivitenin ilginç yanlarından biri çıkış tarihinin oldukça eskiye dayanmasıdır. Bir tür yaşam biçimi olan yoga, tarihte ilk defa Afganistan ülkesinde ortaya çıkmış ve zamanla tüm dünya ülkelerinde ilgi görmeye başlamıştır. Başlı başına bir spor aktivitesi olan yoga, bireylerin ruhsal, fiziksel ve zihinsel yönden inanılmaz derecede rahatlamasını ve huzur bulmasını sağlayan harika bir sanat dalıdır.

Yoga Sanatı Tanımlaması

 • Yukarıda belirttiğimiz üzere bir yaşam tarzı olan yoga, meditasyonun zihin ile yapılan bir biçimidir. Bu bakımdan yoga sanatının bireylerin yaşamlarına yön verebilme potansiyeli de bulunabilmektedir.

Yoga Yapmanın Faydaları Nelerdir?

İlk olarak bu harika aktivitenin yapılabilmesi açısından bireylerin yoga hakkında bilgili olması gerekmektedir. Bu bakımdan henüz yoga hakkında temel bilgilere sahip olmayanların öncelikle bir yoga uzmanından yoga yapımı hakkında eğitimler alması gerekmektedir. Bu aşamadan sonrasında bu harika faydalı eylemi evinin rahatlığında dilediği zaman dilimleri içerisinde kolayca yapabilmektedir. Yoganın genel sağlık açısından bizlere sağladığı başlıca faydalar ise şunlardır;

yoga-nedir-sporsağlam

Stres Ve Yorgunluğu Yok Ediyor

 • Yoganın stres ve yorgunluk gibi olumsuz durumlar üzerinde harika etkiler sunduğu yapılan bazı araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Bu bakımdan uzmanlara göre bu harika aktivitenin günlük düzenli olarak yapılması, beraberinde günlük oluşan stres ve yorgunluğun da giderilmesini sağladığı belirtilmektedir.

Ruhsal Yönden Harika Faydalar Sunuyor

 • Yoganın harika faydalarından biri de ruhsal yönden faydalar sunmasıdır. Bu harika aktivitenin günlük olarak düzenli bir biçimde uygulanması durumunda ruhsal gerginliğin, agresifliğin ve hatta depresyon oluşum riskinin en aza indirilebildiği gözlemlenmiştir.

Uyku Sorunlarına Fayda Sunuyor

 • Çağımızın en fazla görülen olumsuz durumlarından olan uyku sorunlarının giderilmesi açısından da yoganın harika faydalar sunduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Uzmanlara göre, günlük olarak düzenli ve doğru bir biçimde yoga yapılması, beraberinde uyku problemlerinin ortadan kaldırılması açısından fayda sunmaktadır.

Kafa Karışıklığını Yok Ediyor

 • Yoganın harika faydalarından biri de çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan kafa karışıklığı, zihin bulanıklığı gibi olumsuz durumları giderebilmesidir.

Motivasyonu Arttırıyor

 • Yoganın harika faydalarından biri de düzenli olarak yapıldığında motivasyonu harika bir biçimde yükseltmesidir. Bu bakımdan özellikle dikkat eksikliği sorunu yaşayanların yoga sanatından faydalanması gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Yoga Yapmayı Bilmeyenler Ne Yapmalıdır?

 • Öncelikle yoganın oldukça basit bir sanat olduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz. Bu bakımdan bu harika aktivitenin yapılabilmesi açısından bireylerin ilk olarak bir yoga eğitim merkezine katılması ve buradan gerekli yoga eğitimlerini alması gerekmektedir. Ayrıca bireylerin tercihleri doğrultusunda yoga uzmanlık belgesini de alarak bu harika aktivite hakkında eğitimler vererek ek kazançlar sağlayabilmektedirler.

Kimler Yoga Yapabilir?

 • Dileyen herkes kolayca yoga yapabilmektedir. Yani, yaşlı bireyler, ev hanımları, genç yaş kuşakları, öğrenciler, emekliler ve özetle yoga sanatına merak salan herkes bu harika faydalı aktiviteden faydalanabilmektedir.

Sizler de yeni bir yaşam tarzı benimsemek isterseniz ve daha da önemlisi genel sağlık açısından kendinizi daha güçlü ve özgüvenli hissetmek isterseniz yoga sanatını denemenizi tavsiye edebiliriz. Bu bakımdan yoga nedir ne işe yarar hakkında eğitim almanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap