İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sporlar
  3. Aba Güreşi Nedir?

Aba Güreşi Nedir?

Aba Güreşi Nedir?

Tarihin her döneminde Türk milleti kendine has gelenek ve görenekleriyle bir kültür merkezi oluşturmuştur. Spor ve güreş bu kültürün başına gelmektedir. Türklere özgü güreş içerisinde bölgelere göre farklılık gösteren 5 çeşit güreş vardır.

Güreşçilerin sırtlarına aba giyerek, bellerine kuşak sararak mücadele ettikleri güreş türüdür. Şu anki zamanda Hatay ve Gaziantep bölgelerinde yapılmaktadır. Fakat iki bölgeninde Aba güreşi bakımından uygulama bakımından Kapışmalı ve Aşırtmalı Aba güreşi türleri vardır.

Unutulan güreş türlerinden bir tanesi de Aba Güreşidir. Aba Güreşi yarışmacıların sırtlarına aba giyinirler ve bellerine kuşak benzeri bi kemer sararak yaptıkları güreş türlerinden bir tanesidir. Büyük şenliklerde yapılan güreş türlerinden bir tanesidir. Köylerde bazı düğün sahipleri çevre köylere haber salarak  güreşçileri düğün güreşine davet etmektedir. Köy meydanında köylüler bir halka kurarak güreşleri izlerlerdi en iyi yanı ise yene yada yenilene tezahurat yapılmazdı yapılırsa eğer köylüler tarafından bu durum yadırganırdı. Bu tavır yıllardır lene bir adettir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Engin Özçelik

22 Yaşında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulunda Okumaktayım. Milli Sporcuyum

Yorum Yap