İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Antrenman ve Egzersizler
 3. Aerobik Egzersiz Çalışması Nedir, Faydaları Nelerdir ?
Trendlerdeki Yazı

Aerobik Egzersiz Çalışması Nedir, Faydaları Nelerdir ?

Aerobik Egzersiz Çalışması Nedir, Faydaları Nelerdir ?

Aerobik Egzersiz Çalışması Nedir, Faydaları Nelerdir ?

Son yılların en çok tercih edilen spor çalışmalarından biri olan aerobik egzersiz çalışması nedir faydaları nelerdir aerobik egzersiz çalışması her yaştan bireylere hitap etmesinin yanısıra ayrıca genel sağlık açısından da birçok faydalar sunmaktadır. Geniş kas gruplarını işlevsel duruma dönüştürerek vücudun pekçok kısımlarını aynı anda çalıştırarak düşük tempo üzerinden gerçekleştirilip yavaş bir şekilde yüksek tempoya doğru ilerleme kaydeden bir tür egzersiz çalışmalarıdır. Toplumda ”kardiyo egzersizleri” olarak da tanım göre aerobik egzersiz çalışması ayrıca geniş bir sahaya sahip olup örneğin, ip atlama, koşu bandında koşulması, yürüyüş gibi aktiviteler de aerobik egzersiz çalışması dahilinde yer almaktadır.

aerobik egzersiz nedir

Aerobik Egzersiz Çalışması Faydaları Nelerdir ?

Vücudun hemen hemen tüm alanlarını çalıştırması sayesinde pekçok faydalar sunan aerobik egzersiz çalışması faydaları ise şunlardır;

 • Kalp damar sisteminin daha sağlıklı bir şekilde işlev görmesini sağlamaktadır.
 • Solunum potansiyelini arttırmaktadır.
 • Vücut kas ve doku sisteminin daha sağlıklı bir şekilde işlev görmesini sağlamaktadır.
 • Kalori yakımını hızlandırdığından fazla kiloların atılmasını sağlayarak bu sayede daha fit bir vücut görünümüne sahip olunmasını sağlamaktadır.
 • İş ve sosyal yaşamda daha verimli olunmasını sağlamakta ve yaşam kalitesi artmasına destek olmaktadır.
 • Kötü kolesterolün düşmesini ve iyi kolesterolün ise yükselmesini sağlamaktadır.
 • Vücudun dayanıklılık kapasitesini yükselterek oluşabilecek hastalıklara ve rahatsızlıklara karşı daha dirençli ve sağlıklı olmasını sağlamaktadır.
 • Damarda yağlanma problemini düşürerek bu sayede kalp krizi riskini düşürmektedir.
 • Yağ yakılmasını sağlayarak bu sayede doğal yoldan daha kolay ve daha hızlı bir şekilde kilo atılmasına destek olmaktadır.
 • Özgüven duygusu gelişmesine destek olmaktadır.
 • Sağlıklı düşünme ve hızlı karar verebilme yetisinin gelişmesini sağlamaktadır.
 • Seratonin hormonunun salgılanması yükselttiğinden bireylerin kendilerini daha mutlu ve huzurlu hissetmesini sağlamakta ve aynı zamanda günlük stres, kaygı, ruhsal gerginlik ve diğer negatif durumlardan uzak kalmasını sağlamaktadır.

Bu sayede ayrıca uzmanlar tarafından da tavsiye edilen aerobik spor çalışması özellikleri aerobik spor aktivitesi sayesinde daha sağlıklı ve pozitik bir yaşam tarzına sahip olunabildiği gibi ayrıca yaşlanma sürecine de daha geç zamanlı giriş sağlanmasına destek olduğunu ayrıca belirtmekte fayda görmekteyiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap