İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sporlar
  3. AMPUTE VE AMPUTE FUTBOL TAKIMI NE DEMEKTİR ?

AMPUTE VE AMPUTE FUTBOL TAKIMI NE DEMEKTİR ?

AMPUTE VE AMPUTE FUTBOL TAKIMI NE DEMEKTİR ?

Fransızca kelime olan “amputation” İngilizceye “amputee” olarak Türkçeye ise “ampute/ampüte” olarak geçmiştir. Sözlük anlamı ise kişinin kol, bacak ya da kulak gibi organlarının tedavi amacıyla kısmen ya da tamamen kesilip çıkartılması işlemine ampütasyon, bu yönde tedavi görmüş insanlara ise ampute denir. Ampute insanlar, doğuştan veya sonradan organlarını kaybederler.

Ampute futbol dalı ise 2. Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkan bir spor dalıdır. Ve ilk amacı gazi olan insanlara rehabilite etme (kol, bacak, vb. organlarını yitiren insanlara uygulanan psikolojik tedavi türü) amacı taşımaktadır. Daha sonraları Ampute futbol dalı yaygınlaşarak ulusal ve uluslararası ligler kurulan resmi ve profesyonel bir futbol branşı haline gelmiştir. Uluslararası Ampute Futbol Federasyonun ismi ise “Dünya Ampute Futbol Federasyonu (WAFF)” dur.

fuboll

Profesyonel bir Ampute futbol liginde takımlar; 7 kişiden oluşmaktadır. Oyuncuların bir ayağı ve kalecilerin bir kolu amputedir. Oyuncular maç sırasında koltuk değnekleri kullanılırken topa koltuk değnekleriyle vurmaları yasaktır. Ampute futbol maçları 25’er dakikadan iki devre halinde oynanır ve her takımın her iki devrede birer adet mola hakkı bulunmaktadır. Klasik futbolda bulunan ofsayt kuralı Ampute futbol maçlarında bulunmaz. Taç atışları ayakla kullanılırken oyuncu değiştirme hakkı sınırsızdır.

bulboll-sporsağlam

Ampute futbolu açısından Türkiye’de ise “Türkiye AFMT” yer almaktadır. Bu Takımın dışında ise Türkiye’de tam tamına 45 adet profesyonel Ampute futbol takımı bulunurken biri süper lig olmak üzere toplamda 5 adet lig yer almaktadır ve bir lig toplam 18 hafta sürmektedir.

2017 yılında İngiltereyi finalde 2-1 skor ile yenen Ampute Futbol ulusal takımımız Avrupa Şampiyonluğuna ulaşmışlardır. Ampute Milli Takımımız bu yıl Meksika’da düzenlenen Dünya Kupası şampiyonasında ise Angola’ya finalde penaltılarla 5-4 yenilerek Dünya ikincisi olmuştur. Ampute Milli takımımız 2010, 2012 ve 2014 Dünya Kupası şampiyonalarında ise 3. olmuşlardır.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap