İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sporlar
  3. Atıcılık Sporu Nedir, Atıcılık Sporu Faydaları Nelerdir ?

Atıcılık Sporu Nedir, Atıcılık Sporu Faydaları Nelerdir ?

Atıcılık Sporu Nedir, Atıcılık Sporu Faydaları Nelerdir ?

Atıcılık Sporu Nedir, Atıcılık Sporu Faydaları Nelerdir ?

Geçmişi oldukça eskiye dayanan spor dallarından biri olan atıcılık sporu nedir atıcılık sporu faydaları nelerdir atıcılık sporu ayrıca genel sağlık açısından da birçok faydalar sunması sayesinde uzmanlar tarafından da tavsiye edilen spor dalları listesinde yer almaktadır. Ateşli silahlar üzerinden gerçekleştirilen ve bir hedefe en iyi vuruşun gerçekleştirilmesini amaçlayan atıcılık spor dalı birçok spor dallarından farklı olarak erkeklerde yapılabildiği gibi bayanlarda da yapılabilmektedir. Sabit veya hareketli hedefler üzerinden yapılan ve temeli XIX.yüzyılın ortalarına doğru Kuzey Avrupa ülkelerinde atılan atıcılık sporu ayrıca ülkemizde de yapılan spor dalları arasında yer almaktadır.

Atıcılık Spor Dalı Sağladığı Faydalar Şunlardır;

Gözün görme potansiyelinin yükselmesini sağlamaktadır.
Bireylerde özgüven duygusu pekişmesini sağlamaktadır.
Günlük stres, ruhsal gerginlik, kaygı bozuklukları, depresyon ve üzüntü gibi pekçok negatifliklerden arınmaya destek olmaktadır.
Avcılık faaliyetlerinde bireylerin ayrıca yüksek başarılar elde etmesini sağlamaktadır.
Atıcılık Spor Dalına Başlanması Açısından Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

aticilik-nedir-sporsaglam
aticilik-nedir-sporsaglam

Diğer spor dallarında olduğu gibi ülkemizin tüm il ve ilçelerinde atıcılık spor dalına başlamak için yapılması gerekenler atıcılık kulüplerine veya Gençlik Ve Spor İl Müdürlüklerine başvuruda bulunması sayesinde atıcılık sporuna ilk adım atılabilmektedir. Tüm spor dallarında olduğu gibi başlagıç yaşı 10 olan atıcılık spor dalı bu sayede 10 yaşına ulaşan her bireyin ilgili kurumlara başvuruda bulunması ve atıcılık eğitim programlarını başarı ile tamamlaması durumunda atıcılık spor dalında yerini alabilmektedirler.

Atıcılık Spor Dalı Hakemi Olunabilmesi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

Ayrıca atıcılık spor dalı hakemi olabilmek için yapılması gerekenler atıcılık spor dalı hakem statüsü kazanabilmek açısından da bireylerin öncelikle federasyon veya Gençlik Hizmetleri Ve Spor Bakanlığı
Ve İlçe Müdürlüğü tarafınca belirlenen talepler doğrultusunda 18-40 yaş aralığında yer alan lise mezunu bireylerin söz konusu eğitim kurs programına katılması gerekmektedir. Kurs programlarında yer alan ve kurs programları sonunda gerçekleştirilen sınavda başarı elde eden bireyler aday hakem statüsü üzerinden hakemlik belgesi almaya hak kazanmaktadırlar.

Atıcılık Sporu Kulüplerine Nereden Ulaşılabilmektedir ?

Atıcılık spor dalı ile ilgilenmek isteyen bireylerin atıcılık spor kulüplerine nereden ulaşılır atıcılık spor kulüpleri ile iletişime geçmek için ikamet ettiği ildeki Gençlik Hizmetleri Ve Spor İl Müdürlüğü’ndan öğrenebilmekte veya tercihe göre kurum resmi web sitesi üzerinden de kolayca örenebilmektedirler.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap