İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Beyin Organını Çalıştıran Spor Branşları Nelerdir ?

Beyin Organını Çalıştıran Spor Branşları Nelerdir ?

Beyin Organını Çalıştıran Spor Branşları Nelerdir ?

Beyin Organını Çalıştıran Spor Branşları Nelerdir ?

Gerçekleştirilen bazı araştırmalar sonucunda özellikle bazı spor branşlarının beraberinde beyin organının daha sağlıklı bir şekilde işlev görmesini sağladığı gözlemlenmiştir. Bu sayede ayrıca uzmanlar tarafından da önerilen beyin organını çalıştıran spor branşları nelerdir beyni çalıştıran spor aktivitelerinin günlük olarak yeteri düzeyde ve düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesini tavsiye edebilmekteyiz.

Beyin Organının Sağlıklı Bir Şekilde İşlev Görmesini Sağlayan Spor Aktiviteleri Şunlardır;

1- Jogging

Bir tür koşma spor aktivitesi olması sayesinde beyin organının daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını destekleyen muhteşem spor aktiviteleri listesinde yer alan jogging spor aktivitesi ayrıca beyin organına yeteri düzeyde oksijen gitmesini sağlayan en faydalı spor dalları listesinde yer almaktadır. Dolaysıyla yaş faktörü önemli olmaksızın daha pratik bir düşünce ve karar verebilme potansiye sahip olunabilmesi ve ayrıca stres, ruhsal gerginlikler ve kaygı bozuklukları gibi birçok negatifliklerden uzak durulması açısından günlük en az 30 dakika süreç ile jogging muhteşem spor aktivitesi gerçekleştirilmesini tavsiye etmekteyiz.

2- Yürüyüş Sporu

Başlı başına bir spor aktivitesi olan yürüyüş spor aktivitesi de beyin organına sağlıklı bir şekilde oksijen taşınmasını sağladığından beyin organı sağlıklı bir şekilde işlev görmesini destekleyen spor aktiviteleri listesinde yer almaktadır. Ayrıca vücudun gevşemesini de sağlaması sayesinde ruhsal yönden negatifliklerden arınmaya destek olan yürüyüş spor aktivitesi bu sayede günlük en azından 30 dakikalık süreç boyunca düzenli bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

3- Dans Etmek

Yalnızca beyin organı sağlığı açısından değil birçok faydalar sunan dans etmek spor aktivitesi ritim ve denge gelişimini desteklemesi sayesinde vücudun daha kolay bir şekilde denge almasını sağlamakta ve beyin organına sağlıklı bir şekilde oksijen taşınmasını sağlamaktadır. Bu sayede özellikle de bale ve çift dansları gibi beyin organına faydalar sunan dans türlerinin günlük düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesini tavsiye edebilmekteyiz.

4- Frizbi Spor Aktivitesi

Ülkemizde henüz pek yaygın olmamasına karşın dünyanın pekçok ülkelerinde keyifle gerçekleştirilen frizbi spor aktivitesi nefesin açılmasını, konsantrasyon düzeyinin yükselmesini sağladığı gibi zeka kapasitesinin pekişmesini ve bu sayede beyin organının daha sağlıklı bir şekilde işlev görebilmesini sağlamaktadır. Bu sayede bu faydalı spor aktivitesinin de mümkün mertebede günlük gerçekleştirilmesinde fayda bulunmaktadır.

5- Masa Tenisi Spor Aktivitesi

Ülkemizde yaygın bir şekilde gerçekleştirilen eğlenceli spor aktivitelerinden biri olan masa tenisi beyin organı işlevini hızlandırması sayesinde seri tepki sunabilme yetisinin gelişmesini sağlamaktadır. Bu sayede günlük olarak en azından 10-20 dakika boyunca masa tenisi spor aktivitesi gerçekleştirilmesinde fayda bulunmaktadır.

6- Su Sporları

Koordinasyon potansiyelinin yükseltilmesinde tavsiye edilen en faydalı spor aktiviteleri listesinde yer alan su sporları aynı zamanda gevşeme sağlaması sayesinde beyin organının ve vücudun gevşemesini sağlayarak bu sayede beyin organının daha sağlıklı bir şekilde işlev görmesine destek olmaktadır.

7- Golf Sporu

Ülkemizde de son yıllarda yaygınlaşan golf spor aktivitesi bireyleri dinlendirdiği gibi, uzaklık ve alan algısının da gelişmesini sağlamaktadır. Beyin organı daha sağlıklı bir şekilde işlev görmesini de sağlaması sayesinde küçük düzeyli bir golf spor alanına sahip olmanız veya golf spor tesisine yakın bir konumda yer almanız durumunda mümkün mertebede bu muhteşem faydalı spor aktivitesinden de faydalanmanızı tavsiye etmekteyiz.

Beynin daha sağlıklı bir şekilde işlev görmesine destek olması sayesinde daha pratik düşünmeyi ve hızlı karar verebilmeyi sağlayan beyni geliştiren muhteşem sporlar mümkün mertebede düzenli ve takım halinde gerçekleştirilmesini tavsiye edebilmekteyiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap