İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Body Sporu İle İlgilenenler Bunlara Dikkat Etmeli

Body Sporu İle İlgilenenler Bunlara Dikkat Etmeli

Body Sporu İle İlgilenenler Bunlara Dikkat Etmeli

Kaslı ve gelişmiş görünüme sahip bir vücuda sahip olmak için belli bir zaman ihtiyaç vardır. Fakat bu sporu yapmaya çalışan insanlarda daha çok azimden ziyade bir sabır sorunu söz konusudur. Body sporuna başlayan kişilerin çoğunda gelişmiş vücuda sahip olanları gördükçe bir an evvel böyle bir vücuda sahip olma isteği oluşur. Bu amaca yönelik olarak her gün ağırlık çalışmaya ve zararlı destekleyiciler olan ve doktorların ısrarla kullanılmamasının altını çizdiği protein tozlarını kullanma yoluna giderler. Böylece bir yılda sistemli ve sağlıklı bir aktivite sonucunda ulaşmaları gereken kas oranına çok daha kısa sürede ulaşma yoluna giderler. Fakat böyle bir durum çoğunlukla gerçekleşmez. Elbette belli oranda kas gelişimi sağlanmış olur ama bedene ve bazı organlara da ciddi zararlar verilmiş olunur.

Uygulanan ağırlık antrenmanları sonrasında kasların gelişebilmesi ve kendini yenileyebilmesi için bedeni dinlendirmek şarttır ve bunu sağlamanın yolu uyku düzeninin sağlanması ve yeterli oranda kaliteli bir uyku çekilmesidir. Bunun yanında sağlıklı yoldan ve protein ağırlıklı beslenmeyle vücut desteklenmelidir. Bir gün antrenman yapıp bir gün dinlenerek ve bu sürede dengeli beslenerek istenen kas düzeyine sağlıklı bir biçimde ve olması gereken süreç içerisinde sahip olunacaktır. Tüm uzmanların ve bu sporu profesyonel ve bilimsel olarak yapanların söyledikleri de bu yöndedir. Çok kısa sürede kas yapısını geliştirmeye yönelik sağlıksız davranışlarda bulunmak ve bedeni kaldıramayacağı bir temponun ve yükün altına sokmak bedende ciddi hasarlara yol açabilmektedir. Özellikle böbrek ve karaciğerlerde ciddi hasarların oluştuğu doktorlar tarafından sürekli altı çizilen gerçektir ve buna neden olan şey ise kullanılan protein tozlarıdır.

protein-body-building

Bu Tür Merkezlere Gitmeden Kas Yapılabilir Mi?

Doğru seçilmiş ekipmanlar yardımı ile ve uygun bilimsel tekniklerle ev ve benzeri bir ortamında da kas yapısını belli oranda geliştirmek gayet mümkündür. Uygulanacak bazı egzersiz hareketleri için bir spor sehpası ve farklı ağırlıklara sahip 2 – 3 adet dambıl oldukça yeterlidir. Yapılabilecek hareketleri içeren programı birçok internet sitesinden ya da bu sporla ilgilenen bir uzmandan edinerek bu spora başlanabilir. Artık geriye kalan azim ve sabırdır. Elbette gelişmesi istenen vücudu destekleyecek beslenme programını düzenli bir şekilde uygulamak ve uyku kalitesine dikkat etmekte çok önemlidir. Beslenme programı da kolayca edinilebilir.

Günlük öğünlerde daha fazla protein içerikli besinler tüketilmelidir. ( yağsız kırmızı et, balık, tavuk ve protein içerikli sebze ve baklagiller)

Antrenman sonrasında yenen yemek bu sporla ilgilenenler için en önemli öğündür.

Bilinenin aksine antrenman öncesi değil antrenman sonrası yenen öğün çok fazla önemlidir.

Yapılan antrenman sonrası vücudun dinlenmesi ve kendini yenileyebilmesi için zaman aralığına dikkat etmek gerekir. (1 gün egzersiz 1 gün istirahat)

Her antrenman sonrası esneme hareketleri yapılması çok daha iyi olur. Çünkü bu esneme hareketleri yapılan ağırlık çalışması sonrasında zorlanmış olan kasların 24 saat içerisinde daha fazla kendini yenilemesi ve geliştirmesini destekleyecektir. Bu esneme uygulamaları beslenme ve uyku kadar kasların ihtiyacı olan destekleyici unsurlardır.

Uyku düzenine dikkat etmek ve her gün 7 – 8 saat uyumak ve akşam uygun saatte yatmaya dikkat etmek gerekir. Çünkü kaslar kendisini dinlenme esnasında ve en çok uyurken yenileyen yapılardır.

Kilosu Düşük Kişilerin Bu Sporu Yapması

İlk olarak kilo almak gerekir gibi yanlış bir düşünceden kurtulmak gerekir. Kilo almak denilen şeyin vücutta yağ birikmesi anlamına geldiği ve asla kaslarla bir bağlantısı olmadığı gerçeği bilinmelidir. Oysa tam tersine kas yapabilmek için vücuttaki fazla yağların atılması diğer bir ifade ile yakılması gerekir. Zayıf kişiler kilolulara nazaran çok daha kolay kas kitlesi oluştururlar ve aslında bu zayıflık onların bir avantajıdır. Kilolu vücut yapısına sahip olanlar ise bir taraftan kas yapmaya çalışırken diğer yandan da vücutlarındaki fazla yağları yakmaya yönelik bir program uygulamak zorundadırlar. Zayıf kişilerin yağ yakma gibi bir durumları söz konusu olmadığından çok daha kısa sürede kas yapıları gelişmeye başlar ve belirgin bir görünüm alır.

Vücut geliştirme yani body sporu ile ilgilenenler için en önemli ayrıntı yukarıda da belirtildiği gibi yapılan antrenmanın hemen arkasından destekleyici unsur olan esneme hareketlerini uygulamaktır. Uygun protein ağırlıklı beslenme ve her gün düzenli uyku ile de desteklendiğinde ve de 1 yıl düzenli yapıldığında sahip olacakları görüntüye kendileri bile şaşıracaktır.

Protein tozu gibi ürnleri kullanmaktan kesinlikle uzak durulması gerektiğinin de bilinmesi gerekmektedir. Aksi halde özellikle organlarda geri dönülemez hasarlara neden olunabilir.

 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap