İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sporlar
  3. Boks Sporu Nedir, Boks Sporu Kuralları Nelerdir ?

Boks Sporu Nedir, Boks Sporu Kuralları Nelerdir ?

Boks Sporu Nedir, Boks Sporu Kuralları Nelerdir ?

Boks Sporu Nedir, Boks Sporu Kuralları Nelerdir ?

Geçmişinin eskiye dayandığı ve en tehlikeli spor dalları listesinin başında yer alan boks sporu nedir boks sporu kuralları nelerdir boks spor aktivitesi ciddi bir yetenek ve dayanıklılık spor türü olması ve taşıdığı ciddi riskler sebebiyle profesyonel boksörler de dahil olmak üzere bazı durumlarda ölümcül sonuçlar ortaya çıkartabilmektedir. İki dövüşçü tarafından birbirine atılan sert ve darbeli yumruklar üzerinden gerçekleştirilen ve genellikle pek tavsiye edilmeyen bir spor türü olan boks sporunda bu sayede rakipler hakemden puan alma gayreti içerisinde olmaktadırlar. Baş ve gövdenin bel üst kısmının tamamının kapsandığı boks spor türünde müsabakalar puanlama veya nakavt sistemi üzerinden kazanılmaktadır. Amatör ve profesyonel dalları arasında ciddi anlamda ayrımın söz konusu olduğu boks spor türünde özellikle profesyonel kategoride yer alan boksörlerin dünya sporunda en fazla kazanç sağlayan sporcular listesinde yer aldığını da belirtmekte fayda görmekteyiz.

Boks Sporu Ve Özellikleri

Boks Sporu Kuralları Nelerdir ?

Her spor dalında olduğu gibi belirli kurallar çerçevesinde oynanan boks sporu kuralları ise şunlardır;

  • Her iki sporcunun da aynı vücut ağırlığına sahip olması gerekmektedir.
  • Boks spor türü bir hakem gözetimi altında gerçekleştirilmelidir.
  • Sporcunun karşı taraftan daha yüksek düzeyde puan elde edebilmesi açısından birbirlerine bel üstü üzerinden raundu kazanabilmek veya 10 saniyelik süreç içerisinde rakibin yere serilebilmesi açısından sıklıkla yumruklaması söz konusudur.
  • Sporcunun rakibin baş kısmının arka bölümüne ve böbrek organına vurması kural dışıdır.
  • Eldivenin açık olması ve bağcık bölümü ile rakibe vurulması da aynı şekilde kural dışıdır
Boks Sporu Ve Özellikleri

Boks Sporu Nerede Yapılmaktadır ?

Basketbol spor dalında olduğu gibi daha çok kapalı alanda gerçekleştirilen boks spor dalı nerede yapılır boks spor dalı aynı zamanda ister amatör olsun ister profesyonel olsun dünya genelinde resmi olarak gerçekleştirilen spor dalları arasında yer almaktadır. Ülkemizde de gerçekleştirilen boks spor dalı bu sayede geçmişten günümüze dek ülkemizin diğer spor aktivitelerinde olduğu gibi boks spor aktivitesinde de dünya çapında tanınmasına olanak sunmuştur. Bu bakımdan birçok spor dallarında olduğu gibi bireylerin boks spor dalı ile ilgilenmeye karar vermesi durumunda ilk olarak boks eğitimi sunan kulüplere başvurması ve boks spor dalı belgesi alması gerektini de ayrıca belirtmekte yarar görmekteyiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap