İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Spor ve Birey
  3. ÇOCUK VE SPOR

ÇOCUK VE SPOR

ÇOCUK VE SPOR

ÇOCUK VE SPOR

Birçok aile çocuklarını spora vermekten çekinirler. Çünkü ailelere göre spor, çocuklar için sadece geçici bir hevestir. Kariyerlerini daha iyi seçebilmeleri için derslerine ağırlık vermelerini isterler. Fakat gereken desteği gördükten sonra çocuk için spor çok faydalı bir gelecek sağlayacaktır. Her insan çocukken hayatında bir kez olsun spor yapmıştır. En basit örneği sokakta futbol bile oynamıştır. Bu durum onlar için en keyifli anlarda birisi olur. Spor, çocuğun hem fiziksel hemde psikolojik açıdan olumlu gelişmeler sağlayacaktır. Mesela kas gelişimi , boy uzaması veya postur duruşu en iyi seviyeye gelecektir. Psikolojik açıdan ise kendine olan güveni artacaktır. Ve en önemlisi içe kapanık biri yerine dışa dönük daha sosyal olmayı öğrenecektir.

 cocuk-ve-spor-1
cocuk-ve-spor-1

Çocuklar kendi istedikleri sporu yaparlar. Fakat her çocuğun yetenekleri farklıdır. Örneğin boyu uzundur o yüzden basketbol veya voleybolda iyi olabilir. Yada vücut kontrolü iyidir ve hızlıdır, o yüzden futbolda başarılı olabilir. Bu yüzden ailelerinde çocuğun yapacağı spor hakkında çocuğa yardımcı olmalılardır. Ailelerin çocuğu yönlendireceği spor iyi araştırmalı ve uzman kişiler tarafından yardım almalılardır.

ÇOCUKLARIN YAŞINA GÖRE YAPABİLECEKLERİ SPORLAR

2-6 ARASI : Temel becerilerin en çok geliştiği yaş aralığıdır. Genel olarak bu yaş kategorisinde motor gelişimine yönelik çalışmalar yapılabilir. Bunlar atlama, koşma veya tutma gibi hareketler yapılabilir. Aileler, bunu oyun şeklinde veya sonunda ödül verilerek yaparlarsa çocuklar için daha istekli ve verimli olabilir.

7-10 ARASI : Bu yaş aralığında çocuklar genel olarak temel becerileri kavrayabildikleri için artık daha zihinsel becerilere yönelmelilerdir. Mesela dikkat konusunda eğitici veya olayları daha iyi düşünme konusunda egzersiz yaptırılabilir.

11-13 ARASI : Bu yaş aralığındaki çocuklar kendilerine uygun bir branş seçebilirler. Bireysel veya takım sporu ayırt etmeden hepsini yapabilecek düzeydedirler. O yüzden daha uzun süreli egzersiz yaptırılabilir.

 cocuk-ve-spor-2
cocuk-ve-spor-2

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap