1. Ana Sayfa
  2. Teknik Ayrıntılar
  3. Daha Hızlı Nasıl Koşabiliriz ?

Daha Hızlı Nasıl Koşabiliriz ?

Daha Hızlı Nasıl Koşabiliriz ?

Aslında herkes hızlı koşmayı ister ama bu istekler hep bir anda olsun bitsin isteriz. Yani süper bir şekilde hızlanmayı kim istemezki değilmi. Ama gerçekçi düşünerek hareket edersek, doğru çalışma yolları ve egzersizlerle planlı ve programlı bir düzen oluşturursak sabit olan hızımızı daha üst seviyelere taşıyabiliriz.

1-Interval Training ( Yoğun Araklılı Atrenman)

Bu çalışma türü hızını bir miktarda yükseltecektir. Interval antrenman etkili olduğu kadar zevkli bir okadar da eylenceli bir çalışmadır.Yapılışı genel olarak tanımlarsak iki dakika boyunca hızlı koşup, bir dakikalık bir sürede ise koşabileceğiniz yani maximum  üstünde koşmayı deneyin. Bunu 10 veya 12 kez tekrarlayabilirsiniz.

2-Yokuş Yukarı Koşmak

Güç ve Hız arttırma konusunda harika bir çalışma ama bir o kadarda zor ve yorucu bir egzersizdir. Bunun için yokuş orta düzeyli yamaç tarzında bir yer bulun ve orada koşma çalışmaları yapın. Yukarı çıktığınızda derin bir nefes alın ve aşağıya doğru yürüyerek tekrar başladığınız noktaya geri dönün. Bu çalışmayı da 10-12 kez uygulayın. Bu egzersiz zor ve yorucu olsada emin olun hızınızı ve gücünüzü oldukça geliştirecektir.

3-Tempolu Koşular Yapın

10-15 dakika kadar normal tempoda koşular ile vücudu ve bacaklarınızı reaksiyona sokun. Ardından 20-25 dakika hızlı tempoda koşular yapın. Ardında 10 dakikalık bir sürede yine normal koşulara geri dönün. Bu çalışma koşu tekniğinizi belirgin bir şekilde geliştirip arttıracaktır.

hızlı-kosmak-sporsaglamcom

4- Adımları Kısaltmak

Koşma sporunda adımların sıklığı ve ara açıklığı önemli bir noktadır. Koşarken olduğundan uzun adımlar atarsanız bu sizi hızlı yapmanın aksine oldukça da yavaşlatacaktır. Siz sakın bunu yapmayın, adımlarınız ne çok kısa ne çok uzun olacak şekilde ayarlayın,emin olun o zaman daha hızlı koştuğunuzu farkedeceksiniz.

5- Gevşeyerek Koşun

Değerli sporseverler egzersizin türü ne olursa olsun kesinlikle çalışmadan önce gevşeyin ve antrenmana öyle başlayın. Nedeni ise vücut ne kadar gevşemiş olursa kaslarınız da o kadar rahat çalışır ve istediğiniz cevabı alırsınız. Aksini yapar gergin bir şekilde koşarsanız emin olun bu sizi çok yavaş kılacaktır.

6- Hızınıza Dikkat Edin-Programlı Olun

Koşmadan hemen önce bir plan ve strateji geliştirin ve ona kesinlikle uyun. Eğer aşırı bir yüklenme yaparsanız ve vücudu aşırı tepkimeye sokarsanız bu sizi güçten düşürecektir. Kısacası enerjinizi en başta harcamayın, yaptığınız plana sadık kalın ve sakin olun.

7- Dinlenmeyi Aksatmayın

Çoğu insan bunu hep unutuyor,takmıyor veya göz ardı ediyor. Ama vücudun spora olduğu kadar dinlenmeyede ihtiyacı vardır. Her gün koşmaya çalışırsanız kesinlikle hızınız artmaz aksine bu sizi çok geri safhalara götürür. Bir gün koşun bir gün dinlemeyi seçin bu çalışma hem fiziksel olarak hemde psikolojik olarak sizi daha iyi duruma getirecektir.

Değerli Sporseverler yukarıda belirtmiş olduğum maddeler hızlı koşmanın bir takım ipuçlarıdır bunların dışında da bir çok etken var tabi fiziksel,ruhsal yapı vb..

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap