İlginizi Çekebilir
Diyette Motivasyon
  1. Ana Sayfa
  2. Kilo Verme ve Diyet
  3. Diyet Hakkında Yanlış Bilinenler

Diyet Hakkında Yanlış Bilinenler

Diyet Hakkında Yanlış Bilinenler

Diyet Hakkında Yanlış Bilinenler

Günümüzde fazla kiloları olan her insan kilolarından şikayetçidir. Bunun için çeşitli programlar veya diyetler uygularlar. Fakat çoğu insan bu programlara veya diyetlere uymazlar. Uzman bir diyetisyene gitmekten kaçınırlar. Bunun nedeni fazla pahalı olması ve diyetisyenin verdiği programın kişiye ağır gelmesidir. Kendi bildiklerine göre diyet programı yapmaya çalışırlar. Bunlar karbonhidrat diyeti , sabah erkenden yürüyüş sırasında kullanılan glutemin veya aç karnına spor yapmak gibi bilinçsiz şekilde hazırlanış programlardır. Bunun kişiye yararından çok zararı olacağı açıkça ortadadır. Fakat birey zor ama doğru olanı yapmak yerine kolaya kaçıp bilinçsiz ve gereksiz programlar yapabiliyor. Aşağıda diyet hakkında yanlış bilinen birkaç madde açıklayacağım.

diye-nası-yapılır
  • Diyet programına sayısız meyve ekleyebilirim

Bu oldukça yanlış bir tabirdir. Meyveler tek alındığında faydalıdır. Ama fazla alındığında ise kalori ve şeker bakımından oldukça yüksektir. Kişinin insülin dengesini bozabilir. Vücudun fruktoz dengesini bozabilir buda vücutta yağlanmaya sebep olabilir.

  • Çok su içmek zayıflatır

Diyet hakkında bilinen en yaygın tabirdir. Vücudun en ihtiyaç duyduğu besin sudur. Ve vücutta kaybedilen bazı mineralleri geri alınmasını sağlar. Gün içinde ortalama 1.5 – 2 lt su içilmelidir. Fazla içilen su vücutta birikir ve vücudu yorar

  • Diyet besinlerini fazla tüketmek yararlıdır

Çoğu diyet ürününün üzerinde light yazar. Buda insanların her light yazanı fazla fazla tüketebilirim düşüncesine neden oluyor. Fakat light denilen besinler yağ ve şeker oranı minimuma indirilmiş besinlerdir. Yani içinde belirli miktar yağ ve şeker bulunuyor. Bu yüzden fazla fazla tüketmek İstenilen etkiyi gösteremeyebilir.

  • Spordan sonra yemek yememek vücudu zayıflatır

Spor sırasında kaybedilen kalorilerin, spor sonrasında dönüşü olmaz ise vücut zayıflar ama sağlıklı bir zayıflama olmaz . Halsizlik ve hastalıklara yol açabilir. Spordan sonra dengeli bir protein alımı her birey için şarttır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap