1. Ana Sayfa
  2. Kilo Verme ve Diyet
  3. Diyet Yapanların Spor Yapması Doğru Mudur ?

Diyet Yapanların Spor Yapması Doğru Mudur ?

Diyet Yapanların Spor Yapması Doğru Mudur ?

Diyet Yapanların Spor Yapması Doğru Mudur

Sağlıklı ve hızlı kilo vermek konusunda, kanıtlanmış birçok bilimsel araştırma bulunmaktadır. Yapılan bu araştırmalar doğrultusunda kişilerin uyması, uygulaması gereken belli kuralları yerine getirdikleri takdirde, yağ yakarak istedikleri ideal ölçülere ulaşmaları mümkündür.

diyet
diyet

Diyet Öncesi Gerekenler

Yapılan diyetten istenilen sonucun elde edilebilmesi için, kişilerin yaptıkları programların diyete başlamadan önce kendilerine uygun olup olmadığı konusunda ön bilgiye sahip olmaları gerekir. Kişiler kendi vücutlarını tanıyarak, diyet için herhangi bir sağlık sorunu olmadığından emin olmalılardır. Gerekirse bu konuda bir doktora gidip sağlık raporu isteyebilirler. Bu kıstaslar yerine getirildikten sonra kendilerine uygun diyet programı seçilip aynı anda buna uygun etkili bir spor ile başlanabilir.

Diyette Uyulması Gereken Kurallar

Programa başlarken bilinmesi ve uygulanması gereken en birinci kural sporsuz yapılan diyetlerin beklenilen sonuca tek başına ulaşmada yetersiz kalacağı gerçeğidir. Belli bir etkiye sahip olsa da tek başına egzersiz olmadan yapılan diyetin hayatımıza olumlu sonuçlarını beklerken, bunun tam tersi durumlar ile de karşı karşıya kalıp belirli sağlık sorunlarına da yol açabileceği kanıtlanmıştır. Uygulamış olduğumuz diyetin en iyi şekilde karşılığını almak için mümkün olduğunca küçük de olsa kaçamak yapmamak gerekir. Öğünlerden basit yağları, karbonhidratları çıkarmak gerekir. Bunların yerine kaliteli karbonhidrat ve belli miktarda olacak şekilde yağlar tüketilebilir. Diyet süresince kas kaybı yaşamamak ve açlığımızı bastırması adına protein ağırlıklı besinler tercih edilmelidir.

diyet-2
diyet-2

Sporsuz Diyetin Zararları

Bu sorunları inceleyecek olursak karşılaşabileceğimiz en belirgin istemediğimiz sorun; deri sarkması diye adlandırılan cilt rahatsızlığıdır. Bunun yanı sıra fit bir görünüm elde etmeyi hedefler iken spor ile kasları aktif halde tutarak gereken kas kütlesini kazanmak adına gereken doğru (diyet, spor) ilişkisini kurulmuş olur. Bu ilişki sağlanmadan yapılan diyet programlarında, vermiş olduğumuz kiloların birçoğunu yağlardan değil kaslardan verme ihtimali yüksektir. Diyet yapanların spor yapmasının nedenleri bu kadar ortada iken spor ile diyetin birlikte yürütülmesi oldukça gereken ve doğru olan bir durumdur. Özetleyecek olursak; sporsuz olmadan yapılan diyet sağlık açısından da yukarıda saydığımız nedenlerden oldukça sakıncalı olabilir gerek cilt rahatsızlığı gerekse kas kaybı gibi oluşabilecek rahatsızlıkların ortadan kalkması adına bu gerçeği göz önünde bulundurarak bilinçli bir şekilde istenilen hedefe yönelik harekete geçilmelidir.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap