1. Ana Sayfa
  2. Kilo Verme ve Diyet
  3. Doğru Kardiyo Egzersizi

Doğru Kardiyo Egzersizi

Doğru Kardiyo Egzersizi
Bu yazımızda sizlere kardiyo antrenmanı nedir ve neden yapılır onu açıklayacağız.

Kardiyo fazla kilo sorunu olanlar ve ter yoluyla bu kilolardan kurtulmak isteyenler için vazgeçilmez bir antrenmandır. Ama kardiyoda diğer antrenman türleri gibi programlı ve sistematik şekilde uygulanırsa yararlı olacaktır.Sporcuların kardiyo yaparken en çok yaptıkları hatalardan biri düşük yoğunluklarla,aynı tempoda uzun süre çalışmalarıdır.Şu şekilde örnekliyecek olursak; bir saat boyunca koşu bandında koşmak veya bisiklete binmek yerine birazdaha yüksek tempolarla fiziksel olarak terlemeye ve vücudun sıcaklık seviyesini üst seviyelere çıkaracak çalışmalar tercih edilebilir.Bu Çalışmalar interval antrenmanlar olarak bilinir.

Sevgili sporseverler,uzun süre boyunca düşük tempoyla yapılan çalışmalar kilo verme konusunda kesinlikle çözüm değildir. Özetliyecek olursak sizlerde bu hatayı yapıyorsunuzdur bunun yerine interval antrenmanlar yapmalısınız.Zaten iki seçeneğide denediğinizde sizde yaratmış olduğu farkı göreceksiniz. Sizlere yardımcı olmak amaçlı bir kaç tane kondisyon bisikletiyle yapabileceğiniz alternatif interval kardiyo egzersizi şu şekilde sunabilirim:

  • 5 dakika.. ısınma amaçlı yavaş tempoda
  • 1 dakika..maksimum hızda ve ağır yükle pedal
  • 2 dakika..yavaş ve ağır tempoda
  • 1 dakika..maksimum hızda ve ağır tempoda pedal
  • 2 dakika..rahat ve yavaş tempoda
  • 1 dakika..maksimum hızda ve ağır tempoda pedal

Kardiyo  Ve Yakılan Kalori

Sizlere tavsiye etmiş olduğum kardiyo çalışmasını sıralaması doğru olacak şekilde 20 veya 30 dakika boyunca uygulayın. Gündelik yaşamda eğer alet ve zahmetli iş yapmadan bu tarz çalışma yapmayı tercih ederim diyorsanız sizlere farklı egzersiz tarzları ve çalışmaları gösterebiliriz. Mesela eğer apartmanda oturuyorsanız en alt katın merdivenlerine inerek en üst kata kadar maksimum hızda çıkmak ve tekrar aşağıya başladığınız yere dönmek oldukça etkili ve alternatif bir kardiyo çalışmasıdır. Dikkat etmeniz gereken yer ise yukarıda belirtmiş olduğumuz düşük tempodaki çalışmalardır. Bir çok bireyin bilmediği ve uyguladığı bu yöntem yağ yakımında vücut kapasitesini en alt seviyeye çeker.

sporsağlam-kardiyo-çalışması

Kardiyo Öncesi Isınmayı Ağırlık Kullanarak Yapın

Kardiyo çalışmalarıyla ilgili bir husus daha vardır. Her kardiyo çalışmasından önce kesinlikle ağırlık çalışması yapmalısınız,eğer yapmıyorsanız bunun hata olduğunu sizlere söyleyebilirim. Uygulanan kardiyo çalışması esnasında glikojen depoları boşalır buda sizin yorulmanıza neden olacaktır. Bu yorulmaya uğrayan kaslar size istediğiniz enerji potansiyelini sağlayamayacaktır ve kardiyo sonunda yaptığınız ağırlık çalışması kesinlikle etkisiz kalacaktır. Eğer amacınız kilo vermekse kesinlikle ağırlık çalışmasını kardiyodan önce yapmalısınız. Bunun amacı ise kasların yeterli glikojen verimini sağlayıp en zengin hale gelmesidir. Ağırlık çalışmasından sonra yapılan kardiyo sonrası kaslarda bulunan glikojen kapasitesi az miktarda eksilecektir. Ama ağırlık sonrası kardiyo sayesinde vücuttaki yağlar glikoza dönüşür ve depolanır. Bu sayede hem egzersiz için gereken enerji miktarını karşılar hemde gereksiz yağlarınızdan da kurtulmuş olacaksınız.

Uygulamış olduğunuz bu çalışmardan en yüksek verimi almanız için ısınmayı bile kesinlikle kardiyo tarzında yapmayın. Her zaman ağırlık kullanarak ısınma yapın ve her zaman bacak çalışmasını ısınmanın başına koyun. Ve kullandığınız ağırlıklar kilo olarak düşük miktardaysa bir kaç set fazla yapabilirsiniz.

 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap