İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Antrenman ve Egzersizler
  3. Doğru Şınav Tekniği ve Yapılışı

Doğru Şınav Tekniği ve Yapılışı

Doğru Şınav Tekniği ve Yapılışı

Her kes şınav çekebilir ama şınav yanlış uygulandığında istenilen faydayı sağlamayacatır. Ama doğru teknikle ve uygun şekilde yapılırsa faydaları oldukça çoktur.Hadi gelin doğru şınav nasıl çekilir görelim.

push-up-sporsağlam
push-up-sporsağlam

Şınav çekmek bilinenden öte çok eski bir egzersiz türüdür.Hatta tarihi bir yeri vardır. Antik Yunan döneminden beri şınav sportif çalışmalarda sıkça kullanılır. Şınav çekmek doğal bir egzersiz olduğu için bir çok birey veya sporcular şınavı egzersizleri arasına kesinlikle koyarlar. Bütün vücudu çalıştırmanın yanında özellikli olarak kol, göğüs, ve omuz bölgelerinde ki kas gruplarını etkiler ve gelişmesinde katkıda bulunur. Yukardada dediğmiz gibi şınav çekmeyi hemen hemen herkes biliyordur ama pek çok insanda aynı hatayı yapmaktan kaçınamıyor.

push-up-spor-sağlam

Peki Şınav Nasıl Çekilir ?

  1. Yüksek plank pozizyonu alınır ve bu pozizyonda başlangıç durumu söz konusudur. Eller direkt olarak omzun altındadır, ayak parmakları yere bakacak şekilde,karnını orta düzeyde sık ve sırtınıda düzle bu arada.Bu sayede bütün vücudun doğal hali yani ayaktaki düz halini alsın.
  2. Artık inmeye hazırsın ve vücudunu alçaltmaya başla. Sırtını Düz tutar durumdayken aynı zamanda boynunda düz olması gerekiyor ne ok yukarıda ne çok aşağıda tam karşında bir nokta belirleyip oraya bakabilirsin çok iyi bir adapte olma yöntemidir.Vücudun düzgün bir hat durumuna gelmeli ve ellerin pozisyonuna her zaman dikkat etmelisin.
  3. Karını Sıkı tutarken bedenini geriye doğru iter pozizyondayken nefes vermen gerekiyor. Bu Çalışmayla ne kadar yapabileceğini sen biliyorsun elinden geleni yapmalısın ama tavsiyem 15-20 yapman tarafında olacaktır.

push-up-spor-sağlam

Çok Sık Yapılan Bir Takım Hatalar

Belin çökmesi veya yükselmesi durumu

Bacaklarını ve kalçanı aynı anda sıkarsan ve kasların sıkılaşmasını saplarsan çökme ve sarkmadan kendini kurtarabilirsin. Şınav esnasında göğsünü yere indir ama bu arada bacakarın ve göğsün aynı hizada yere paralel olmalı.

Nefes Almayı Unutmak

En çok yapılan hatalardan biride bu değerli sporseverler.Sorun şu harekete odaklanınca nefes almayı unutuyoruz. Ama siz sakın nefes almayı unutmayın ve sakince aşağıya inerken nefes al yukarıya çıkarken nefesini ver.

Kollarını yan tarafa doğru açmak

Bu hata omuzlarına gereksiz ve zarar oluşturabilecek yük binmesine sebep olur. Ve kıkırdak Yapıyıda zarar verebilir. Dirseklerin gövdene 20 ile 40 derecelik bir açıyla yakın seviyede durmalıdır.

Kendini Sakın Kandırma

Göğsün yere olabildiğince yaklaşmalı yakın olmalı. Eğer yakın olmuyorsa çektiğin şınav yarım oluyor demektir buda sana pek fayda sağlamayacaktır. Şınavın kalitesi kaç tane yaptığın değildir. Doğru Teknikle nasıl yaptığındır.

Başı Yere Yaklaştırma Hatası

Şınav çektikten sonra eğer boynun veya baş kısmın ağrıyor ise çok büyük olasılıkla başını doğru bir şekilde tutmuyorsundur. Eğer göğsünü yere yaklaştıracak seviyede güçlü değilsen,psikolojik olarak başını yere doğru indirmen söz konusu olacaktır.Başını karşıda belirlemiş olduğun bir noktada tut ve adapte ol eğer kendini hala yere doğru idirip kaldıramıyorsan şınavı bir süre dizlerin yerde uygula.

Bilekler Fazla İleride veya Geride Olmamalı

Şınav çekerken ellerini nereye ve nasıl koyduğun çok önemli bir ayrıntı.Eğer doğrudan omuzlarının altına koymassan doğal olarak göğüs kasların deaktif olacaktır.Hareket Kolaylaşmış olur ama faydasız bir kolaylık olur. Ellerini azcık sağa veya sola açma şansın var ama ileride veya geride kesinlikle olmıycak.

Bu Makalemiz umuyoruzki siz değerli okurarımıza faydalı olmuştur.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap