1. Ana Sayfa
  2. Teknik Ayrıntılar
  3. Dünyanın En Büyük 5 Stadyumu

Dünyanın En Büyük 5 Stadyumu

Dünyanın En Büyük 5 Stadyumu

Dünyanın En Büyük 5 Stadyumu

Birbirinden geniş izleyici kapasitesine sahip olan dünyanın en büyük 5 stadyumu bu sayede ayrıca muhteşem iç ve dış görüntüsü ile insanları kendine adeta hayran bırakmaktadır.

İşte Dünyanın En Büyük 5 Muhteşem Stadyumu;

1- GELORA BUNG KARNO (Endonezya)

Endonezya ülkesinde yer alan ve muhteşem görüntüsü sayesinde de dünyanın en muhteşem 5 stadyumu listesinde yer alan Gelora Bung Karno stadyumu 1960 yılında inşa edilerek 1962 yılında inşası tamamlanarak Endonezya ülkesinin Cakarta kentinde hizmete sunulmuştur. Çok amaçlı olarak faaliyete sunulan ve isminin ise Endonezya ülkesi ilk devlet başkanı olan Sukarno tarafından alan Gelora Bung Karno stadyumu 120 bin 800 kişilik dev kapasitesi sayesinde dünyanın en büyük ve modern stadyumları arasında yer almaktadır. 2007 yılında Asya Kupası için gerçekleştirilen onarım çalışmaları sırasında 88.083 kişilik kapasiteye kadar düşürülen Gelora Bung Karno stadyumu aynı zamanda konser ve çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır.

Dünyanın-En-Büyük-Stadyumları

2- SOCCER CİTY (Güney Afrika)

Güney Afrika ülkesinde yer alan ve yapımına 1987 yılında başlanan SOCCER CİTY stadyumu bugün itibariyle sahip olduğu 78 bin kişilik dev kapasitesi sayesinde dünyanın en büyük 5 stadyumu listesinde yer almaya hak kazanmıştır. Dünya Kupası için kapasitesi 94 bin 700’e yükseltiren SOCCER CİTY stadyumu Güney Afrika ülkesinin en büyük stadyumu olma özelliğine sahip olmasının yanısıra 2010 Düna Kupası Finali’ne de ev sahipliği yapmıştır.


Dünyanın-En-Büyük-Stadyumları

3- AZADİ STADYUMU (İran)

İran ülkesinin en büyük stadyumu olan ve sahip olduğu 90 bin izleyici kapasitesi sayesinde dünyanın en dev 5 stadyumu listesi yer alan AZADİ stadyumu 1971 yılında ve 1974 yılında Asya Oyunları için faaliyete geçirildi. Ayrıca çevresinde kürek, halter ve yüzme tesislerinin de yer aldığı AZADİ stadyumu inşa edildiğinde Aryamerh adı konulduktan sonra İran İslam Devrimi gerçekleştirildikten hemen sonrasında AZADİ adını almıştır.


Dünyanın-En-Büyük-Stadyumları

4- CAMP NOU (İspanya)

İspanya ülkesinin en büyük stadyumu olan ve sahip olduğu 99.786 kişilik dev kapasitesi sayesinde ayrıca Avrupa kıtasının da en büyük stadyumu olan CAMP NOU stadyumu aynı zamanda dünya futbol devlerinden FC Barcelona futbol takımına da iç saha maçı konusunda ev sahipliği yapmaktadır. 1982 tarihinde Dünya Kupası açısından 125 bin kişilik kapasiteye yükseltilen CAM NOU stadyumu UEFA kurumunun kriterlerine uymamaması nedeniyle bu kapasite 2010 tarihinde gerçekleştirilen yenileme çalışmaları neticesinde bu sayı 99.786 oranına düşürüldü.


Dünyanın-En-Büyük-Stadyumları

5- AZTECA (Meksika)

1966 yılında konser ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapması açısından faaliyete sunulan AZTECA stadyumu 105 bin kişilik dev kapasitesi sayesinde dünyanın en büyük 5 stadyumu hangileridir listesinde yer almaktadır. Meksika ülkesinin Mexico City kentinde bulunan AZTECA stadyumu ayrıca 1970 ila 1986 FIFA Dünya Kupasi Final maçına ev sahipliği yapmıştır.


Dünyanın-En-Büyük-Stadyumları

Son teknolojik malzemeler ile inşa edilen dünyanın en görkemli 5 modern stadyumu bu sayede ayrıca yüksek maliyetler harcanarak hizmete sunulmuştur.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap