İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Beslenme
  3. Duygusal Değil Dikkatli Beslenmelisin

Duygusal Değil Dikkatli Beslenmelisin

Duygusal Değil Dikkatli Beslenmelisin

Kilo vermek veyahut sahip olunan kilonu sabit bir düzenle tutmak için hangi gıdaları tükettiğin kadar bunları ne şekilde ve nasıl tükettiğin de bir o kadar önemlidir.

Duygusal beslenme olarak herkeslerin bildiği sıhhatli gıdaları dikkatsizce tüketmek, doymuş olmana rağmen bedeninin verilen sinyalleri göz ardı etmene neden oluyor. Aşağıdaki 5 emare dikkatli beslenmende sana yardımcı olacaktır:

1- Yemek yeme süreni 20 dakika olarak belirlemeyi denemelisin: Her lokmana odaklanarak 20 dakikanın hepsini yemek ihtiyacını gidermek için kullan. Belki bu yolla yemek seni zorlayacak fakat aheste ve şuurlu şeklinde beslenmiş olacaksın.

2- 5 dakika süresince suskunca yemek yemeyi dene: Bu müddet boyunca yiyeceğin besinin önüne gelene kadar topraktan büyümesinden çiftçinin ve fabrikanın işlemesine, bakkaldan satın alıp pirişilmesine kadar geçen bütün aşamaları düşün.

3- Yemeğini küçük küçük lokmalar şeklinde tüket: Diğer lokmaya geçmeden evvel ağzındaki lokmayı iyice çiğnediğinden emin olmalısın.

4- Buzdolabının kapağını açmadan evvel derin bir soluk al ve aynaya bakarak kendine “ Acaba Gerçekten aç mıyım?” diye bir sor: Dolaptan bir şeyler çıkarıp yemeden evvel su içmek, kitap okumak yada  kısa bir yürüyüş turuna çıkmak gibi değişik etkinlikler deneyebilirsin.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap