İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Spor ve Birey
  3. Egzersiz Yapmak Ömrü (ERKEKLERDE)Uzatırmı?
Trendlerdeki Yazı

Egzersiz Yapmak Ömrü (ERKEKLERDE)Uzatırmı?

Egzersiz Yapmak Ömrü (ERKEKLERDE)Uzatırmı?

Egzersiz, tüm İnsanların sağlık ve yaşam tarzlarında önemli bir faktördür, ancak erkekler için özellikle önemlidir. Kadınlara göre daha yüksek hastalık oranları ve daha düşük yaşam beklentisi. Erkeklerde ayrıca intihar oranının üç katından fazla görülür ve fazla kilolu veya obez olma olasılığı daha yüksektir .

PEKİ BU KONUDA NE YAPABİLİRİZ?

Egzersiz yapmak her yaştan erkeğin yaşam kalitesini, sağlığını ve zindeliğini arttırır. Ayrıca hemen hemen tüm kronik hastalıkların önlenmesi ve yönetiminde birçok faydası vardır. Kronik hastalıkların çoğu büyük ölçüde önlenebilir niteliktedir ve bazı risk faktörleri, dünya genelinde kronik hastalığın önde gelen nedeni olarak kanıtlanmış olan fiziksel hareketsizlik gibi değiştirilebilir. Fiziksel aktivite seviyeleri, her yaştan erkeklerin daha fazla eğitimi ve bir sedanter yaşam tarzının etkileri konusunda farkındalığın arttırılması yoluyla geliştirilebilir.

Düzenli fiziksel aktivite ve egzersizin faydaları:

FİZİKSEL FAYDALAR

Düzenli fiziksel aktivite kardiyorespiratuar kondisyon, güç, kas kütlesi, kemik yoğunluğu, hareketlilik ve eklem sağlığı ve enerji seviyelerini arttırır. Ayrıca kan basıncı ve kan şekeri seviyelerinin daha iyi yönetimi ile sonuçlanır.

PSİKOLOJİK FAYDALAR

Egzersiz stresi azaltabilir, zihinsel sağlığı, uyku kalitesini, ruh halini, özgüvenini ve güveni artırabilir.

SOSYAL FAYDALAR

Başkalarıyla aktif olmak, arkadaşlıklar, güven, iletişim, başkalarıyla iletişim kurmak ve eğlenmek için yardımcı olur.

Spor-Yaparak-yaşamak

ERKEKLERDE EN SIK GÖRÜLEN KRONİK HASTALIKLAR

(ve egzersiz nasıl yardımcı olabilir):

1. Kardiyovasküler hastalık – kardiyovasküler kondisyon, kalp sağlığı, aerobik kapasite ve dayanıklılığı artırarak kalp hastalığı riskini azaltır. 
2. Sırt ağrısı – gücü, hareketi, hareketliliği, stabiliteyi, duruşu ve pelvik kontrolü iyileştirir. 
3. Ruh sağlığı – refah duygularını arttırın, endorfin salınımı, stresi azaltın, uyku düzenlerini iyileştirin ve sosyal ağlar geliştirin. 
4. Artrit – kas-iskelet sistemi kuvvetini ve esnekliğini, eklem hareketliliğini ve hareket alanını, kemik sağlığını, ağrı yönetimini iyileştirir. 
5. Astım – semptomları yönetin, yorgunluğu ve nefes darlığını azaltmak için kardiyorespiratuar zindeliği iyileştirin. 
6. Diyabet – Kan şekeri seviyelerini yönetmek, glukoz toleransını ve insülin verimliliğini artırmak, kas kütlesini artırmak, kilo yönetimini teşvik etmek.

ERKEKLER İÇİN EN İYİ EGZERSİZ TÜRLERİ?

Fiziksel aktivite, herhangi bir hareket türünü, genel günlük aktiviteleri ve arızi aktiviteyi içerebilir, oysa egzersiz planlanır, yapılandırılır ve hedef odaklıdır. Erkekler günlük olarak aktif olmaya çalışmalı, herhangi bir fiziksel aktivite hiç olmamasından iyidir, yavaş başlamalı ve süresi yavaş yavaş arttırmalıdır.

YETİŞKİNLER İÇİN FİZİKSEL AKTİVİTE ÖNERİLERİ 18-64:

  • Örneğin haftada en az 150 dakika ılımlı fiziksel aktivite yapın. Yürüyüş, koşu, bisiklet, bahçe, yüzme, grup çalışması, takım sporları vb
  • Vücut ağırlığı egzersizleri, ev tabanlı, spor salonu, park, devre eğitimi veya gruplar dahil olmak üzere haftada 2 kuvvet egzersiz seansı gerçekleştirin.

Bunların yalnızca temel öneriler olduğunu hatırlamak önemlidir . Daha fazla sağlık ve zindelik kazancı için, egzersiz yoğunluğu ve süresi, bireyin hedeflerine ve yeteneğine bağlı olarak aşamalı olarak arttırılabilir.

ÖNERİLERİ AL:

1. ŞİMDİ başlatın, aktif olun, bir hedef belirleyin ve bir rutinde bulunun ancak biraz çeşitlilik ekleyin. 
2. Sosyal aktiviteleri dahil edin ve yol boyunca bazı arkadaşlar edinin, zevkli hale getirin, grup etkinliklerine katılın, takım sporlarına katılın veya bir etkinliğe kaydolun. 
3. Uzun süreli sağlık ve refahı daha da artırmak için diyet, alkol alımı ve diğer yaşam tarzı değişikliklerini göz önünde bulundurun.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap