İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Beslenme
  3. Fazla Kafeinin Zararları

Fazla Kafeinin Zararları

Fazla Kafeinin Zararları

Uyarıcı faydaları olabilir, ancak olumsuz yönleri de vardır.

Genellikle kahve, çay, kafeinli gazlı içecekler ve enerji içecekleri şeklindeki kafein, bilişsel işleyişi artırmak ve kötü bir ruh halini iyileştirmek için sıklıkla tüketilir. Nitekim, birçoğu ilk fincanını (veya iki) kahvesini alana kadar çalışamayacaklarını düşünüyor . Kafein, bu faydalara sahip olabilir – ve daha fazlası, bu makalede , kafein, stres ve sağlıkla ilgili olarak belirtildiği gibi – ancak, farkında olunması gereken yan etkiler olabilir. Ne kadarının ne kadar olabileceğini bilmek, tekrar doldurma zamanının ne zaman gelebileceğini bilmenize yardımcı olabilir.

Aşırı Tüketimin Yan Etkileri

Yetişkinlerin çoğu, günde 250 miligramdan az kafein (yaklaşık 2,5 fincan kahve) içerken, kafein zehirlenmesinin etkilerini yaşamazlar. Günde önerilen 400 miligramdan daha fazla içiyorsanız, olumsuz yan etkilerle karşılaşmanız daha olasıdır.

Kafeinin uyarıcı özellikleri kan basıncınızı ve kalp atış hızınızı arttırır. Çok fazla tüketmek size “kafeinsiz tereyağlı” diyebilir, bu da ürkek ve hafifçe endişe verici bir duygudur. Daha büyük miktarlarda kafein sizi huzursuz, uykusuz hale getirebilir ve hatta kaygıyı tetikleyebilir ve ishale neden olabilir. Diğer yan etkiler şunlardır:

  • Baş ağrısı
  • Anksiyete ve sinirlilik
  • Sık idrara çıkma
  • İdrar kaçırma
  • Üzgün ​​mide
  • Kalp çarpıntısı veya hızlı kalp atışı
  • Kas spazmları

Kafein bir idrar söktürücü işlevi görebilir , bu yüzden bir zamanlar çok fazla kahve veya başka bir kafeinli içeceğin dehidrasyona neden olacağı varsayılmıştır. Bununla birlikte, araştırmacılar vücudunuzun kafein alımınıza uyum sağladığını bulduğundan, kafeinli içecekler içmek su ihtiyacınızı artırmaz.

Hızlı ve etkili bir şekilde sarsıntı yapma sözü veren kafein haplarından ve tozlarından sakının; Bu ürünler çok kısa sürede büyük dozlarda kafein sağlayabilir. Altta yatan tıbbi koşullara sahip kişiler, olumsuz etkilere karşı daha duyarlı olmaları nedeniyle özellikle endişelenmelidir.

kafeinin-zararlari

Hangi Miktarlarda Güvenlidir?

Kafein alımınızı sınırlandırmanız gerekip gerekmediğini merak ediyorsanız, öncelikle kafeine karşı herhangi bir hassasiyeti fark ettiğinizi düşünün. İlaç kullanımınızı da dikkate alın. Yana kafein ilaç emilimini etkileyebilir ve bazı ilaçlar ile etkileşime Eğer (doktorunuzla konuşmak) için, aşağıdaki öneriler veya uygun olabilir veya olmayabilir.

Genel popülasyon

Kafein inceleyen uzmanlar, günde 400 miligram kafein tüketmenin sağlıklı yetişkinler için güvenli olduğu konusunda hemfikirdir. Bu, kabaca dört bardaktan (dev bardaklar değil) kahve elde ettiğiniz kafein miktarıdır.

Hamile veya Çocuk Emziren Anneler

Emzirme veya hamile kadınlar bu miktarı azaltmak veya tamamen kafeini tamamen atlamak isteyebilir, çünkü bir anne kafeini kaldırabilse de, bebeğin zar zor geliştiği metabolizma yine de yapamaz. Ayrıca hamilelik sırasında kafein tüketiminin olumsuz doğum sonuçlarına yol açıp açmadığına dair çelişkili kanıtlar vardır ve bu nedenle Amerikan Kadın Doğum ve Jinekologlar Koleji (ACOG) hamilelik sırasında yalnızca “orta miktarda bir kafein” önermektedir. Bu günde 200 miligramdan az olarak tanımlanır.

Çocuklarda Kafein Kullanımı

Çocuklarda kafein kullanımı hakkında daha az şey bilinir, ancak sınırlandırılması veya önlenmesi muhtemelen en iyisidir. Kafein, uyarıcı olarak merkezi sinir sistemi üzerinde bir etkiye sahip olduğundan ve çocukların beyinleri kafeine yetişkinlerden daha duyarlı olduğundan, hiperaktiviteye, kaygıya neden olabilir ve uyku düzenini etkileyebilir.

Şu anda, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) kafein tüketimi konusunda hiçbir yönergesi bulunmamakla birlikte, diğer ülkeler 4 ila 6 yaş arası çocukların günde 45 miligramdan fazla olmamasını önermektedir (bu miktara 12 ons tüketilerek ulaşılabilir. Kola).

Kafein alımını azaltmak

Soğuk hindide kafein alışkanlığını öldürmek önerilmez. Kafein yoksunluğu size baş ağrıları verebilir, sizi sinirlendirebilir, kas ağrıları verebilir ve genellikle birkaç gün boyunca kendinizi mutsuz hissetmenize neden olabilir. Çekilme semptomları bir hafta kadar sonra geçecektir, ancak düzenli kafeinli içeceklerin kafeinsiz içeceklerle birkaç gün karıştırılması geçişe yardımcı olabilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap