İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknik Ayrıntılar
  3. Fitness Antremanı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fitness Antremanı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fitness Antremanı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genel sağlık açısından pek çok faydalar sunması sayesinde uzmanlar tarafından önerilen fitness antremanı öncesi dikkat edilmesi gerekenler fitness sporunda istenilen başarının elde edilebilmesi açısından öncelikle fitness antremanı öncesinde bazı faktörlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Fitness Antremanı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Şunlardır;

  • İlk olarak fitness sporuna başlamadan önce üzerindeki giysilerin ve spor ayakkabıların tercihinde özenli bir şekilde hareket edilmeli ve gerek duyulması durumunda ekonomik bütçenin zorlanması da sağlanmalıdır.
  • Fitness sporuna henüz yeni başlayan bir sporcunun ilk olarak hafif oranlı antreman çalışmaları gerçekleştirmeli ve zaman içerisinde kademeli bir şekilde ağırlıklar yükseltilmelidir.
  • Fitness sporu süreci içerisinde herhangi bir sakatlanma durumuna maruz kalınmaması açısından fitness sporu antreman öncesinde streching hareketleri sayesinde adale ve vücut kaslarında ısınma sağlanmalıdır.
  • Ağırlık çalışmalarında nizami kurallar dahilinde gerçekleştirilmesi ayrıca önem arz ettiğinden, önceki süreçler içerisinde kullanılmayan aletlerin ve gerçekleştirilmeyen hareketlerin mutlaka bir uzman kontrolünde gerçekleştirmeye özen gösterilmeli ve uzmanlar tarafından sunulan antreman programlarına harfiyen uyulmalıdır.
  • Dolayısıyla en küçük bir dikkatsizliğin büyük ve küçük çapta sakatlanmalara yol açabileceği bilincine sahip olunarak fitness sporu antremanları gerçekleştirilmelidir.

Fitness Sporu Neden Yapılır ?

Ülkemizde de yaygın olarak yapılan fitness sporu neden yapılır fitness sporu toplumda bilinenin aksine vücudu geliştirmek açısından değil, bireylerin genel anlamda kendilerini daha sağlıklı ve pozitif bir şekilde hissetmesi açısından yapılmaktadır.Vücudu optimum durumuna dönüştürmeyi hedefleyen fitness sporu günlük olarak düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesi durumunda vücudun daha fit ve sağlıklı bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır.

Fitness-Sporsaglam

Bireylerin keyifle gerçekleştirdiği bir spor türü olan fitness antremanında kardiyovasküler adını alan koşma ve pedal çevirme gibi bireylerde aşırı efor attırmasını sağlayan ve buna ek olarak kalori atılmasını sağlayarak daha zinde olunmasını sağlayan egzersiz ve ağırlık çalışmaları ile birlikte gerçekleştirilen fitness sporu özellikle de uzman eşliğinde gerçekleştirildiğinde daha kısa süreçler içerisinde beklenilen neticelerin alınması sağlanabilmektedir.

Bu bakımdan henüz fitness sporu yapılma amacı nedir fitness sporuna yeni başlayan bireylerin öncelikle bir uzman eşliğinde fitness sporu gerçekleştirmesini ayrıca tavsiye edebilmekteyiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap