İlginizi Çekebilir
Sporun Önemi
  1. Ana Sayfa
  2. Spor ve Birey
  3. Fitness Sporu Hakkında Yanlış Bilinenler

Fitness Sporu Hakkında Yanlış Bilinenler

Fitness Sporu Hakkında Yanlış Bilinenler

Fitness Sporu Hakkında Yanlış Bilinenler

Günümüzün en yaygın olarak yapılan sporlarından biri olan fitness sporu hakkında yanlış bilinenler fitness sporu yaygın olarak yapılmasına karşın fitness sporu hakkında yanlış bilinen bazı faktörler söz konusu olduğunu da belirtmekte fayda görmekteyiz.

Fitness Sporu Hakkında Yanlış Bilinenler Şunlardır;

Yağlar kasa çevrilebilir;

Fitness sporu hakkında yanlış bilinen faktörlerden biri olan yağların kasa dönüştürülmesi egzersiz çalışmaları gerçekleştirilmiş olması durumunda da spor bırakılması durumunda da vücutta yer alan yağların kasa dönüştürülmesi söz konusu olmamaktadır. Dolaysıyla kas ve yağ dokuları birbirinden farklı olgular olup ve bu nedenle birbirine dönüşmesi söz konusu olmamaktadır.

Çok tekrar yağ yakar, az tekrar şişirir;

Sporcu tarafından gerçekleştirilen tekrarlı egzersiz çalışmalarının vücudun yağ yakma işlevinde herhangi bir etkisi söz konusu olmamaktadır. Sporcunun tekrar sayıları yalnızca dayanıklılık gelişiminde etkili olabilmektedir. Ayrıca ağırlık katsayısının yükseltilerek düşük miktarlı tekrar ile işe koyulmanın şişmeye yol açtığı bilgisi da tamamen hurefeden meydana gelmektedir. Antreman sonrası dolgunluk hissine neden olan durumu ise şu şekilde açıklığa kavuşturabilmekteyiz;

ağırlık yüklemesi aktif olduğu süreç içerisinde kan, gereksinim duyulan kasa pompalanmaya geçmektedir. Söz konusu olan bu şişkinlik hissi vücut kasları içerisinde geçici ve kısa süreçli olarak gerçekleşen kan ve sıvı birikimi olmakla birlikte çoğu zaman birkaç saatlik zaman dilimi içerisinde etkisini kendiliğinden kaybettiğini kolayca fark edebilmektesiniz.

Koşu bandı ile doğal zeminda koşmak arasında herhangi bir farklılık söz konusu değildir;

Doğal bir ortam içerisinde koşma eylemi gerçekleştirildinde zeminde yer alan küçük yapılı yükseltiler, çukurlar gövdenin her kısmında yer alan küçüklü büyüklü kasların uyarılmasına sebep olarak bu sayede atılan her adımda farklı kasılmaların meydana gelmesine neden olmaktadır. Fakat, devamlı bir şekilde aynı düzlükte yer alınması ve yön değiştirilmeyen bir zeminde yer alınması söz konusu olması durumunda özellikle bacakların arka bölümünde yer alan kasların tembelleşmesine neden olmaktadır.

Sporu terkedince kaslarda sarkma durumu meydana gelir;

Fitness sporu hakkında yanlış bilinen doğrulardan biri de sporu terkedince vücut kaslarında sarkma durumu söz konusu olmamasıdır. Kası çevreleyen cilde özgü bir durum olan sarkma problemi ayrıca yaş faktörünün ilerlemesine bağlı olarak da söz konusu olabilmektedir.

Bu bakımdan fitness sporu yanlış bilinen doğrular fitness sporu ile ilgilenenlerin bu detaylar hakkında ayrıca bilgisi bulunmasında fayda bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap