İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sporlar
  3. Geleneksel Türk Güreşleri Nelerdir ?

Geleneksel Türk Güreşleri Nelerdir ?

Geleneksel Türk Güreşleri Nelerdir ?

Geleneksel Türk Güreşleri Nelerdir ?

Ülkemizde tarihten buyana büyük bir keyifle gerçekleştirilen geleneksel Türk güreşleri nelerdir güreş spor aktivitesi aynı zamanda ülkemizin çeşitli bölgelerinde de geleneksel anlamda gerçekleştirildiği belirtebilmekteyiz.

Geleneksel Türk Güreşleri Şunlardır;

ABA Güreşi

Ülkemizin Hatay ve Gaziantep yörelerine özgü bir tür mahalli güreş türü olan Aba güreşi isminden de anlaşılacağı üzere güreşçilerin sırtlarına birer aba giyerek çıplak ayak üzerinden gerçekleştirdiği bir güreş türüdür.

Aba-Güreşi-Nedir

Şalvar Güreşi

İsminden de anlaşılacağı üzere geniş şalvar pantolonu üzerinden gerçekleştirilen şalvar güreş türünde de güreşçiler bel bölgesi yukarısından çıplak olarak gerçekleştirdiği ilginç yöresel bir güreş sporu türüdür.

Şalvar-Güreşi

Karakucak Güreşi

Ayrıca Türklerin öz milli güreş spor aktivitesi de olan Karakucak güreşi spor aktivitesi Orta Asya medeniyetlerinden bugüne dek kurallarında ciddi anlamda farklılık meydana gelmeden günümüzde halen keyifle gerçekleştirilmektedir. Ayrıca serbest güreş olarak da tanım göre minder güreşinin de esinlendiği Karakucak güreşinde güreşçiler genel olarak bacak uzvuna pırtpıt adını olana bir giysi türü giymektedirler. Ayrıca bu spor aktivitesinde sembol güreşçimiz olan Yaşar Doğu ve diğer profesyonel güreşçilerimiz Karakucak güreş türünden minder güreş türüne geçiş sağlamıştır.

Karakucak-Güreşi

Pırtpıt

Keçi kılından ve sert yapılı bir kumaş üzerinden üretilen kısa pantolon tarzında bir giysi türü olan pırtpıt bu sayede ayrıca bazı yörelerimizde geleneksel güreş spor aktivitelerinde tercih edilebilmektedir.

Yağlı Güreş

Kuşkusuz ki ülkemizin birçok yörelerinde gerçekleştirilen yöresel güreş spor aktivitelerinden biri olan yağlı güreş sporu ayrıca Türklerin yüzyıllardan buyana gerçekleştirdiği güreş sporu olarak da tanım görmektedir. İsminden de anlaşılacağı üzere sporcuların vücutlarına yağ sürerek ve Kısbet adı alan manda derisi ile üretilmiş özel bir giysi türü üzerinden gerçekleştirilen yağlı güreş geleneksel güreş türü ayrıca Karakucak güreş türünün formüle edilmiş tarzı olarak da tanım görmektedir. Ayrıca ülkemizde en çok gerçekleştirilen güreş spor aktiviteleri listesinde yer alan Yağlı Güreş yöresel spor aktivitesi bu sayede ülkemizin dünya genelinde de temsil edilmesi açısından önem arz edebildiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Yağli-Güreş

Bu sayede ülkemizin aynı zamanda yöresel güreş spor aktivitesi bakımından da oldukça zengin olduğunu ayrıca vurgulamakta yarar görmekteyiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap