İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kuvvet ve Güç
  3. Güç Ve Kuvvet Çalışmanın Faydaları
Trendlerdeki Yazı

Güç Ve Kuvvet Çalışmanın Faydaları

Güç Ve Kuvvet Çalışmanın Faydaları

Güç ve Kuvvet çalışmaları İskelet ve Kas sisteminin kondisyon ve olağan gücü çoğaltmak için yapılan ve ve vücudu yüksek miktarsa strese sokan fiziksel çalışmalardır.

Eş anlamlısı ağırlık çalışması veya direnç çalışmaları gibi başlıklar ile karşımıza çıkabilir ve anlam bakımından aynı kapıya çıkmaktadırlar.

Fizyolojik kurallar içinde güç ve kuvvet çalışmaları kas dokusunun ve boyunun uzayıp kısalmasıyla ilgilidir.Kas boyunu uzattığı gibi aynı zamanda sertliğinide artırır. Bu bilgiler doğrultusunda ve çalışmalar neticesinde kasların,tendonların ve kemiklerin daha güçlü olacağı söylenmiştir.

Güç ve Kuvvet çalışmaların en büyük faktörü bireyi fiziksel açıdan daha verimli hale getirmektir. Kas vekas dokuları oksijeni tam kapasiteyle kullanma yeteneğin gelişir ve temel motorik özellikler de gözle görülür artışlar ortaya çıkar.

Güç Çalışmaları kasın çalışma potansiyelini dayanma kapasitesini ve gücünü arttırır. Bu durumda hem sporsal faailiyetlerde hemde günlük yaşantımızda kendimizi çok daha iyi ve dinamik hissederiz.

Metabolik Fonksiyonlar Gelişir ve Artar

Basal metobolik özellikler demek fiziksel yapının günlük yaşamımızı ve faaliyetlerimizi gerçekleştirebilmek için üretilen enerji sistemidir. 29-30 yaşlarından sonra her sene bedenin 600 gr’lık bir kas dokusunun kaybetmesi demektir. Bu süreçte kas kaybı yaşandığı gibi bazal metabolik özelliklerde gittikçe kaybolcaktır. Yani biz istediğimiz kadar iyi beslenelim  veya çok kaliteli yaşayalım enerji üretme kapasitesi eski sisteme göre oldukça düşük olacaktır. Her yıl veya yaş geçtikçe bu dahada kötüye gider,aldığımız besinler yakılamaz ve enerji olarak depo edilemez ve zararlı yağlar olarak vücudumuzda birikebilir.

Kaslarımızın Her zaman enerjiye ihtiyaçları vardır.Hatta uyurken bile %25 lik bir kas dokusu hala çalışıyor durumdadır.

İyi ve verimli yapılmış güç antrenmanları enerji kullanımı ve kas kalitesini oldukça yükseltir.Artık çalışmalarınız ilerledikçe kaslar az enerjiyle çok iş yapmaya başlayacaktır. Kas dokunuz ve artar ise kas dokusu içindeki çalışma potansiyelide okadar artacaktır. Kısacası kas dokunuz zayıf ve güçsüz ise metabolik olaylarda o kadar verimsiz olacaktır.

Bunun en büyük örneğini zayıflama çalışmaları yapan bireylerde görebilmeniz mümkündür. Motebolik faaliyetleri zayıf olduğu için hep halsiz ve bitkin durumdadırlarlar. Ve bu kişilerin kesinlikle güç ve kuvvet çalışmaları yapması gerekiyor.

kuvvet ve güç antrenmanı sporsağlam

Güç Çalışmaları ile Sakatlanmanın Önüne Geçebilirsiniz

Kas dokusunun artması ve güçlenmesi demek yapılan çalışmalar sırasında da hem dengeli bir vücut hemde sağlam bir duruş sağlayacaktır. Bu şöyle açıklayalaım; 

Şişman veya çok kilolu birinin adeleleri ve kas grupları iyi durumda güç ve kuvvet çalışması görmüş birinin fiziksel faaliyetleri yapması arasında çok fark vardır. Şişman kişi top oynarken kesinlikle istenilen performansı sergiyeliyemez veya atlama zıplama koşma gibi faaliyetler de de aynı şekilde negatif sonuç alınır. Ama kas yapısı iyi ve güçlü bir birey bu tür sporsal faailyetleri rahatlıkla yapabilir.

Unutmayın sakatlıklar antrenman veya aktivite sonucunda vücuda depolanan atık maddeler yüzünden gerçekleşir. Bu maddelerin vücuttan atılması veya uzaklaştırılması ise iyi yapılmış güç ve kuvvet antrenmanlarında geçer.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap