1. Ana Sayfa
  2. Kuvvet ve Güç
  3. Güçlü mü Kuvvetli mi?

Güçlü mü Kuvvetli mi?

Güçlü mü Kuvvetli mi?

Eski spor anlayışından beri süre gelen ve birbirleriyle karıştırılan bu iki kavram modern spor anlayışında da bazen yanlış anlaşılmalara maruz kalmaktadır. Benc Press’te 200 kg kaldıran birisi sizlerin gördüğü veya zannetiği kadar güçlü değildir.Yada her karşılaşmasını ağır nakavtlarla alan bir boksör aslında sandığınız kadar kuvvetli değildir kim bilir…

Şimdi öncelikle kuvveti açıklayalım; Kuvvet bir cismin veya fiziksel bir objenin ağırlığını veya kütlesini yenerek onu bulunduğu yeriden hareket ettiiren veya hareket halindeki bir objeyi durduran ve ona tampon baskı yapan etkidir.Hiyerarşiye göre kuvveti değerlendiremeye aldığımızda süreye bakmamıza gerek yoktur.Ördek verecek olursak,bench presste 2 tekrar sayısında maksimum seviyede kaldırdığınız ağırlık miktarı sizin maksimal kuvvetinizi ortaya çıkartır.Ve bu ağırlığı ne kadar zamanda kaldırdığınızın her hangi bir önemi olmayacaktır.Burada asıl önemli olan etken kaldırabildiğiniz maksimum ağırlık miktarıdır,bu sizin ne kadar kuvvetli olduğunuzu ortaya koyacaktır.Güç ise süre olabilidiğince kısılarak az sürede çok fazla enerji üretiminde bulunabilmektir.

Gücmü-Kuvvetmi-Sporsaglam

Şimdi tekrar bench presse bakacak olursak.200 kg ( 440 pound ) ile 6 saniyede 2 tekrar yapıyorsunuz veya 100 kg (220 pound ) 3 saniyede 1 tekrar yaptığınızı varsayalım. 200 kg kaldırdığınızda çok fazla kuvvet meydana çıkarken , 100 kg kaldırdığınız süre diğer süreden daha kısa olacağı için çok daha fazla güç meydana getirmiş oldunuz. Daha değişik bir deyişle, 100 kg kaldırırken patlayıcı kuvvetiniz ön planda olacaktır buda çok daha fazla güç üretimi demektir.Buradan anlayacağımız önemli bir nokta var, güç çalışmalarında ağırlık miktarı, yapılacak hareketin hızlı olmasına izin verecek şekilde dizayn edilmelidir. ama belirlibir miktarrda da kuvvet üretmeniz gerekecektir,bu yüzden az da olsa kuvvet üretebilecek kadar ağır olmalıdır.

Kuvvetinizi geliştirmek istiyorsanız 6 veya daha az tekrarlar ile kaldırdığınız ağırlık miktarınıda maksimum seviyede uygulamaya çalışın. Gücünüzü geliştirmek istiyorsanız bu sefer hareketleri tekrarları yüksek ve ağırlık olarak hafif ağırlıklar kullanın ve olabildiğince hızlı veya patlayıcı şekilde uygulamaya çalışın.En etkili egzersizler genelde kendi vücyt ağırlığıyla yapılan egzersizlerdir.

Günümüzde bir çok spor dalı güç temellidir ve yapılan hareketler hızlı ve patlayıcı şekilde uygulanır. Ama demek değil ki kuvvet antrenmanları yapmayacağız,Elbette sezonun bazı dönemleri kuvvet çalışmaları yapılmalıdır. Fakat Kuvvet çalışmalarına takılıp kalırsanız zaman geçtikçe fiziksel yapınızda ağırlaşma ve yavaşlama ile karşılaşırsınız.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap