1. Ana Sayfa
  2. Sporlar
  3. Gülle Atma

Gülle Atma

Gülle Atma

Geçmişte Gülle atma aslında Ağırlığı yükses seviyelerde olan taşları yerinden kaldırıp biryerden biryere fırlatma hareketlerinden doğmuş ve gelişmiştir.
Bu dalda bilgi ve uzman olan kişiler, atletler içerisinde en büyük ve en kuvvette sahip olanlarıdır. Gülle 2.1 metre çapındaki daire yapının içinden, omuzdan alınan güç ve teknik hareketle ileri gelen bir kol hareketiyle fırlatılır.

gülle-atma
gülle-atma

Metalden yapılmış olan bu top formundaki güllenin net ağırlığı, erkekler kategorisinde 7.26 kg, kadınlar kategorisinde 4 kg olarak belirlenmiş ve bu kilolara göre yarışmalar düzenlenmiştir.
Yanlızca erkeklerin mücadele ettiği çekiç atma ise 7.25 kg ağırlığında metal top ile yarışırlar.
Çekiç, bu topun bir tel parçasıyla elin iç kısmının  kavrayacağı şekilde bir halkaya bağlanmasından meydana gelmektedir.
Atış durumunda, bir kısmı tel örgüyle sarılmış olan, 2.1 metre çapındaki bir çemberden uygulanır. Bu spor branşı, ingilizlerde ortaya çıkan köy sporlarında balyoz atma yarışlarından doğmuştur. Şu anda ise olimpiyatlarda ve modern yarışmalarda yerini almıştır.

 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap