İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kilo Verme ve Diyet
  3. Güvenli Bir Şekilde Kilo Vermek İçin İpuçları

Güvenli Bir Şekilde Kilo Vermek İçin İpuçları

Güvenli Bir Şekilde Kilo Vermek İçin İpuçları

2011-12 yıllarında, 15 yaş ve üstü 2.3 milyon Avustralyalı, kilo vermeye veya başka bir sağlık nedenine bağlı olarak diyet yaptığını bildirdi. Bu Avustralyalıların çoğu kadındı. Ne yazık ki, kadınların da erkeklerden daha yüksek vücut memnuniyetsizlik oranlarına, zayıf vücut imajına sahip olma, aşırı diyet ve tasfiye gibi daha tehlikeli sağlık davranışlarına girmeleri ve kilolarıyla ilişkili depresyon ve anksiyete bildirmeleri daha muhtemeldir.

Dışarıda kilo vermek için pek çok çelişkili ipucu var. Aşırı önlemler, solgun diyetler ve sihirli haplarla kilo kaybetmeye kafayı takmış bir toplum olduk, bu yüzden kilo verme çabalarının çoğu uzun vadede başarısız olabilir. Bu aşırı önlemler nedeniyle, egzersiz tipik olarak önerilmez. Bununla birlikte, egzersizin sadece kilo kaybı için değil, aynı zamanda genel fiziksel ve zihinsel sağlığımız için de önemli bir rol oynadığı gösterilmiştir.

Egzersize yönelik zihniyetiniz genellikle başarınızı veya kilo verme ile başarısızlığınızı belirler. Egzersizle olan ilişkinizle mücadele ediyorsanız, yalnız değilsiniz. Egzersiz ve kilo kaybının nasıl olumlu bir deneyim haline getirileceğine daha yakından bakalım. Güvenli bir şekilde kilo vermek için önerilerimiz…


GÜVENLE! KİLO VERMEK İÇİN 10 İPUCU

1. KENDİNE NEDENİNİ SOR .

Daha önce hiç kilo vermeye çalıştıysanız, genellikle kendinize bunu neden yaptığınızı soran bir an gelir. Peki neden kilo vermek sizin için önemli? Çocuklarınızla oynamak için daha fazla enerjiye sahip olmak, BU elbise satın almak veya şişirilmeden merdivenleri tırmanmak mı? Nedeninizi bulmak, işler zorlaştığında planınıza bağlı kalmanızı sağlayacaktır.

2. KÜÇÜK, ARTIMLI HEDEFLER BELİRLEYİN.

Bazen kaybetmek istediğimiz ağırlıktan dolayı çok şaşırırız, bu nedenle hedefi daha küçük miktarlara ayırmanız önerilir. Haftada maksimum 0.5-1kg kilo vermenizi tavsiye ederiz.

3. İLERLEMENİZİ TAKİP EDİN.

Kilo kaybı ilerleme yavaş görünebilir, bu yüzden takipte olmanıza yardımcı olmak için ölçümlerinizi yapın. Birçok insan, ağırlıklarını yalnızca ölçek kullanma eğilimindedir, ancak vücut ölçüleri, fotoğraflar çekmeli ve zindelik testi yapmalısınız.

4. BİR YEMEK VE SPOR GÜNLÜĞÜ TUTUN.

Birçok kilo verme çalışması, insanların yiyeceklerini ve fiziksel aktivitelerini gün veya hafta boyunca takip ettiklerinde daha yüksek ve daha sürdürülebilir kilo kaybına neden olduğunu göstermiştir.

5. ARKADAŞLARINIZI VE AİLENİZİ İŞE ALIN.

Kabul edelim, egzersiz zor olabilir! Başkalarıyla yaptığınız zaman yapışmaya daha yatkınsınız (kimse iptal eden olmak istemez!).

6. TEŞVİK VE DESTEK KULLANIN.

Teşvikler, dönüm noktalarına ulaştıkça yolda kalmak için harika bir yoldur. Bir masaj planlamak veya hatta yeni egzersiz ekipmanı satın almak arasında değişebilir.

7. İLERLEME MÜKEMMELLİK DEĞİLDİR.

İlk başladığınızda her şeyi mükemmel bir şekilde yapmaya çalışırken yakalanabilirsiniz. Bu sürdürülebilir değil. Bunun yerine, yaptığınız olumlu değişikliklere odaklanın; Meşrubat alışkanlığınızı kestiniz mi yoksa asansör yerine merdivenleri mi kullanıyorsunuz? Bu olumlu sağlık davranışlarının tümü, amacınıza ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

8. BAŞARISIZLIĞI PLANLAYIN.

Kabul edelim, hayat olur – hazırlıklı olun. Kıyafetlerinizi bir gece öncesinden çıkarın, sağlıklı bir öğle yemeği hazırlayın ve takviminizde “egzersiz zamanı” planlayın.

9. AKSİYON, AKSİYON, AKSİYON!

Vücudunuzu gerçekten hareket ettirmezseniz, harika ödülleri almayacaksınız. Her türlü fiziksel aktivite, hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Bugün spor salonuna gelmediyseniz, kendinize başka hangi aktiviteleri yapabileceğinizi sorun. Her bit önemli!

10. YARDIM İÇİN UZMANLARI ARAYIN.

Egzersiz hedeflerinizi nasıl başlatacağınız konusunda Akredite Egzersiz Fizyoloğu gibi bir fitness profesyoneli ile konuşun . Sadece motivasyon sağlamakla kalmaz, aynı zamanda egzersizin uzmanıdırlar ve size bağlı kalma olasılığınızı artıracak özel bir plan tasarlayabilirler.


Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap