İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sporlar
  3. Hangi Dövüş Sporunu Tercih Etmeliyim ?

Hangi Dövüş Sporunu Tercih Etmeliyim ?

Hangi Dövüş Sporunu Tercih Etmeliyim ?

Hangi mücadele (Yakın Dövüş ve Savunma) Sporunu Tercih  etmeli ve yapmalıyız ? Veyahut Hangi mücadele sporu daha etkili ve  tesirli suali genel olarak herkesi ilgilendirsede bilhassa  genç yaşlarda spora başlayacak ve sporcu olacak bireyler ve çocuklar içinde kafa karıştıran ve karmaşa yaratan bir soru olmutur.
Öncelikle bu sporı yapma amacınız ve hedefiniz çok öenmlidir. Bu sayede başarıya daha çabuk ulaşabilirsiniz bundan emin olun. Hedefi olmayan bir birey veya sporcu herzaman yaptığı işin tam olarakk ne olduğunu ve inceliklerini bilemez.

Olimpiyatlarda Yarışmak istiyorsanız belirttiğimiz sporları tercih etmelisiniz.

Mücadele sporlarına bu yönden baktığımızda yapmalıyız edeceğimiz maç sporları olimpik olan dallar olup, şunlar Boks, Taekwon do, Karate ve Judo spor dallarıdır.Bu spor dalları hem Türkiye de külüstür mücadele spor dalları olup bu arada da olimpik spor dallarıdır.Olimpiyatta da müsabakaları uygulanmaktadır.

Tekvando-Knowkicker

Peki En Etkili Dövüş Sporu Hangisi ?  Gelin Bunu Açıklayalalım.

Bu sualde çoğunlukla bireylerin ve yanındakini savunmak ile ilgili en verimli mücadele sporu olarak değerlendirilmektedir.Bununla beraber şunu belirtmemizde çok  yarar var ki hangi maç sporunu çalışırsanız çalışın kesinlikle dışarıda spor yapmayan insanlara ve gruplara göre kendinizi koruma ile ilgili bir ismim önde giden kişi siz olurnusuz.
Dövüş sporlarının bütün koruma ile ilgili tesirli olarak başlamak eşliğinde vakit içinde müsabakalarının ve maçların düzenlenmesi olimpik olma kaygısı gibi sebeplerle yarışma şekilleri yumuşayan spor dalları meydana gelmiştir.
Biz bu gün ki yarışma şartlarında maç sporlarını ele alacağız.
Düzenlenen mücadele turnuvalarında ve maçlarında sokaktaki şartlara en uygun olan savunma sporu MMA’dir (MİXED MARTİAL ARTS) olarak deyimi anlam bütünü olarak karışık mücadele dövüş ve savaş sanatları müsabakalarıdır.
Bu tür sporlarda UFC-OneFC- K-1  tarzı organizasyonları düzenlenip segilemektedir.

mma-mixed-martial-arts

Bu halde burada en  etkin olan ve uygunluk gösteren spor dallarını göz önünde bulundurmalıyız. Bu sayede daha hızlı gelişir ve spor branşına yatkınlık göstererebiliriz.Yumruklu,Tekmeli,ve Güreşli spor dalları yönünden değerlendirmeye aldığımızda en etkin spor branşları hiç şüphesiz Muay thai, Kick boks, Boks,  ve çin kick boks’u olarak bilinen Sanda(Wushu) dur.

muay-thai

Yerde uygulanan spor branşlarına baktığımızda ise Brazilian Jiu Jutsu, Judo, Güreş ve Sambo gibi alternatif dövüş branşlarınında etkin olduğunu görebiliriz. Ayrıca bu branşlar günümüzde çok ilgi görüp popüler hale gelmiştir. Bilhassa Bayanların tercih ettiği bu sporlar dışarıdan gelebilecek tehlikeleri engelleyerek sizi güvende tutar.

judo-aikido

Bu yöndemi kullanarak kendinize en etkin ve uygun dövüş branşını tercih edebilirsiz. Unutmayın başarılı olmak istiyorsanız size uygun olanı almalısız.

Stresle başa çıkma ve Sosyal İlişkiler Yönünden hangi dövüş ve mücadele  Sporunu yapmalıyız ve Uygulamalıyız ?Genellikle bu gaye ile spor belli yaştan ardından uygulanmaktadır. Tabi ki bu spor dallarında da koruma ve fizikalite yönünden muvaffakiyet elde edilebilir.

aikido-resim

Ama ön tasarıya çıkan çoğunlukla sosyal ve stresle maç kısmıdır.
Bu spor dalların yönünden Aikido, WT (Wing Tsun, Wing Chun) gibi spor branşları yapmalıyız edilebilmektedir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap