İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Spor ve Birey
  3. Hangi Sporu Yapmalısınız ?

Hangi Sporu Yapmalısınız ?

Hangi Sporu Yapmalısınız ?

Bugünkü hayat tipi ve endüstrileşmenin getirdiği çalışma şartları kişileri henüz hareket etmeyen bir hayata doğru yönlendiriyor.
Hareketsizliğe bağlı lüzum kalp lüzum adale iskelet sistemi hastalıkları hayat sürelerinin de yükselmesi ile orantılı olarak artış işaret ediyor.
Bu halde lüzum sıhhat personelleri doğrulusunda lüzum sıhhat şuuru her sabah çoğalan toplum doğrulusunda spor insan sağlığını iyi istikamette etkileyecek bir etmen giderek olarak popülerleşiyor. Ancak kimi hareketlerin bazı insanlarda mahzurlu olma ihtimalini unutmamak gerekli.Doç. Dr. Çağatay Öztürk kimlerin hangi sporu yapmaması gerekliliğini anlattı.Spordan evvel kontrol şartSpor ile ilgili insanların çoğalan talebi, yanında spora bağlı rahatsızlarda da artış yaşanmasına sebep veriyor. Düzenli olarak spor inşa etmeyi tasarılayan her yaştaki bireyin ilk olarak kalp ve akciğer sistemlerine bir kereye özgü dahi olsa muayene ettirmesi lazım olur.

spor
spor

Spor esnasında meydana çıkacak aşırı güç günlük yaşamda normal işleyen sistemi spor esnasında yetersiz duruma getirebilir.
Bu gerçekleştirilen genel check up ertesi seçilecek olan spor tarzı hastanın detaylı adale iskelet sistemi kontrolü, sporun ne gaye ile yapıldığı ve uygulanabilirlik derecesine göre şekillenir.Bel, boyun sorunu olanlar ağırlık kaldırmasınCiddi bel ve boyun sorunu olanlar ağırlık çalışacakları sporlardan uzak durması lazım olur. Omurlar arasındaki disklere normalden çok yük tesiri gerçekleştiren sporlar omurga sıhhati için sakıncalıdır.
Bunlara en güzel misal ağırlık çalışarak gerçekleştirilen sporlardır.
Günümüzde bilhassa genç nüfusta bu sporlar giderek popülerleşiyor.

resim
resim

Ağırlık kaldırılarak gerçekleştirilen sporların şuursuz ya da aşırı yapması ciddi sakatlıklara neden olabilir. Bu tür sporlar sırt ve bel kaslarına çok baskılıyüklenmeler içerdikleri için bel gölgesi ve sırt kas gruplarınızı savunucuspor ya da egzersizlerle toplu edilmelidir. Aksi takdirde defa erken yaşlarda süreğen bel ve boyun ağrılarının meydana çıkması muhtemeldir.
Omurga sıhhati ve gelişimi için tekliflen en tesirli spor branşları yüzme ve koordinasyon sporu olan pilatestir. Yer çekiminin üzerinizde olan etkisini yok ederek bütün sırt ve bel kaslarını çalıştıran, kondüsyonu bariz şekilde artıran böyle sporların öncelikli olarak seçenek edilmesi lazım olur.Kalça ekleminiz, diz ekleminiz ve ayak bileğinizde sorun varsa ve sakatsanız futboldan, voleybol ve basketboldan uzak durmalısınız.Kalça kası, diz ve ayak bileği gibi üstünde vücut ağırlığını taşıyan eklemlerde önceden var olan sorunları olanlar kontakt sporu diye tanımladığımız futbol, basketbol, voleybol gibi spor yaptığında var olan meselenin henüz da yükselmesine kapı aralayacaktır. Ağırlık taşıyan eklemlerde sahip olunan sorunlar varsa bu eklemleri zor olan sporlar sorunun büyümesine sebep gerçekleşir. Diz ekleminde mesele varsa koşmak ağrıyı artıracaktırDiz ekleminde menüsküs sorunu olan birinin ısrarla koşu sahibi olanspor yapılması ağrı sorunlarını ve problemleri artıracaktır. Bu türde bireylerin spor ve egzersiz programlarını hazırlarken diz eklemlerini ve mafsalını daha düşük kullanacakları alanlara yönlendirilmesi lazım olur.

Bu yönlendirme şuurlu spor hocaları ve sporcu sıhhati işin ehli ortopedi eksperleri doğrulusunda yapılmalıdır. Hangi sporun hangi mafsalı normalden çok çalıştıracağı eskiden değerlendirilip hastaya kalifiye bir spor programı oluşturulmalıdır.Belde ağrı varsa fitness adına yüzün, pilates yapın
Bel sorunu yaşam sürdüren hastanın fitness gibi sporlar adına yüzme ve pilatese ağırlık vermesi lazım olur.Omuz problemliyse yüzme ile ilgili ısrarcı olmayınCiddi omuz sorunları olan hastaların gerçekleştireceği sporda yüzme ile ilgili ısrar edilmemelidir. Seçilecek sporun uygulanabilir olması ve kesinlikle hastanın adale iskelet sistemi hudutlarını zor olan olmaması, bir tasari ışığıında olması lazım olur. Düzenli gerçekleştirilen spora kesinlikle derli toplu ve denetimli beslenme de eklenmelidir. Yoksa henüz sıhhatli olmak için gerçekleştirilen spor bir şeyleri düzeltirken farklı sistemleri bozabilir.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap