1. Ana Sayfa
  2. Teknik Ayrıntılar
  3. Hergün Yürümenin Vücuda Etkileri

Hergün Yürümenin Vücuda Etkileri

Hergün Yürümenin Vücuda Etkileri

Hergün Yürümenin Vücuda Etkileri

Bilimsel olarak da gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda özellikle hergün yürümenin vücuda etkileri genel sağlık açısından pekçok faydalar sunduğu ve bu sayede yaş faktörü önemli olmaksızın bireylerin mümkün mertebede hergün düzenli bir şekilde yürüyüş aktivitesi gerçekleştirmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmiştir.

hergün-yürümek-sporsaglam

Hergün Yürümeniz Durumda Vücudunuzda Meydana Gelecek Değişiklikler Şunlardır;

Beynin Güçlenmesi

Bilimadamları tarafından gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda hergün düzenli bir şekilde yürüyüş yapılmasının beraberinde beyin organı üzerinde ciddi anlamda faydalar sağladığı ve bu sayede ailzheimer ve unutkanlık riskini en aza düşürülmesini sağlayabildiği gözlemlenmiştir.

Görme Gücünda Artış

Bacakları hareket ettirmenin aynı zamanda gözlere de etki yapabildiği gözlemlenmiştir. Bu sayede görme potansiyelini arttırarak glokom rahatsızlığı oluşum riskini en aza düşürmektedir.

Kalp Hastalıkları Önlenmesi

Günlük yalnızca 30 dakikalık bir yürüyüşün kalp damar hastalıklarını önleyebildiği bilimadamları tarafından gözlemlenmiştir. Ayrıca, hergün yürüyüş yapılmasının beraberinde kalp organına daha sağlıklı bir şekilde kan akımı sağladığı da gözlemlenmiştir.

 

yürümek-sporsaglam

Stres Ve Ruhsal Gerginliğin Giderilmesi

Çağımızın en çok görülen sağlık sorunları listesinde yer alan stres ve ruhsal gerginliğin giderilmesinde de hergün yalnızca 30 dakikalık yürüyüş yapılması fayda sağladığı bilimsel olarak gözlemlenmiştir. Bilimadamları, günlük olarak 30 dakikalık bir yürüyüşün stresi giderebildiğini ve ruhsal bakımdan bireylerin kendilerini daha huzurlu hissetmesini sağladığını açıklamıştır.

Hareketsiz Yaşam Tarzından Uzaklaştırması

Hergün yürüyüş yapılmasının vücuda etkilerinden biri de hareketsiz yaşam tarzından bireyleri sağlıklı bir şekilde uzaklaştırmasıdır. Bu sayede vücut kas ve kemiklerinin daha sağlıklı bir şekilde gelişmesine destek olan yürüyüş aktivitesi ayrıca damar tıkanıklığı ve damar sertleşmesi gibi sağlık sorunları oluşum riskinin de en aza düşmesine destek olmaktadır.

Özgüveni Pekiştirmesi

Hergün yürüyüş yapılmasının bireylerde ayrıca özgüven duygusunu pekiştirdiği ve bu sayede bireylerde daha kolay bir şekilde sosyalleşmesine destek olabildiği gözlemlenmiştir.

Bu sayede gerek ruhsal, gerek zihinsel ve gerekse de fiziksel yönden kendinizi iyi hissedebilmeniz ve genel sağlığınızı korumanız açısından mümkün mertebede hergün düzenli yürüyüş yapılması faydaları yürüyüş aktivitesi gerçekleştirmeye gayret göstermenizde fayda bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap