İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kilo Verme ve Diyet
  3. İdeal Kilo Problemi

İdeal Kilo Problemi

İdeal Kilo Problemi

İdeal Kilo Oranı Nasıl Hesaplanır?

İdeal kilo kişinin boyuna, yaşına, cinsiyetine göre değişir. Ölçüm için vücuttaki yağ oranı hesaplanır. Vücuttaki yağ oranına vücut kitle endeksi de denir. Vücut kitle endeksini hesaplamak için boy ve kilonun bilinmesi yeterlidir. Vücut ağırlığının boyun metre cinsiden karesine bölünmesi (kg/m2) ile vücut kitle endeksi bulunur.

Vücut kitle endeksi;

  • 18,55 kg/m2’nin altında ise zayıf
  • 18,5-24,9 kg/m2 arası normal kilolu
  • 25-29,9 kg/m2 arası fazla kilolu 30-34,9 kg/m2 arası 1.derce obez
  • 35-39,9 kg/m2 arası 2.derce obez
  • 40 kg/m2 üzerinde 3.dereceden morbid obez

İdeal Kiloda Olmamanın Zararları:

Vücut kitle endeksi %30’un üstündeyse aşırı kiloludur ve obezite diye adlandırılan aslında günümüzün en kötü hastalıklarından birisine sahiptir. Obezite hastaları yemek yeme güdülerini kolay kolay kontrol edemez hatta yememeye çalışırken daha da fazla yerler. Vücutlarındaki yağ oranının fazlalığından kaynaklı olarak organları zarar görmeye başlar, hareketleri zorlaşır.

Vücuttaki yağ oranının %20’nin altında olması aşırı zayıflığa neden olur. Bu kişilerde zayıflık farklı bir durum haline gelir. Zayıfladıklarında daha da zayıflama isteği oluşur ve kötü bir hal almaya başlar. Bu hastalık halk dilinde manken hastalığı olarak bilinir. Manken hastalığı psikolojik bir hastalık olup kendi görünüşlerinin farkına varmaksızın kilo vermek isteği vardır. Zayıflamadan kaynaklı, vücutta kaybedilen yağlar kişiyi dirençsiz bırakır ve birçok rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olur. Bunun önüne geçebilmek için bir psikiyatriden yardım alınması gerekir.

İdeal Kiloya Ulaşmak Zor Mu?

Günümüzde tüketilen yiyecekler ve yaşam tarzlarından kaynaklı ideal kiloya ulaşmak da zor bir durum gibi gözüküyor ama o kadara da zor değil. Sağlıklı beslenerek ve egzersiz yaparak ideal kiloya kolaylıkla ulaşılabilir. Bu konuda kararlı olup vazgeçmemek önemlidir. Eğer kararlı olunmazsa ideal kiloya ulaşmak zorlaşır. Sizi kararlı olduğunuz zaman başarmak daha kolay olacaktır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap