İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Antrenman ve Egzersizler
  3. İnterval Antrenman Nedir? Nasıl Çalışılır?

İnterval Antrenman Nedir? Nasıl Çalışılır?

İnterval Antrenman Nedir? Nasıl Çalışılır?

Teknoloji son zamanlarda acayip derecede gelişmekte. Tabi teknolojinin gelişmesiyle de insan hareketleri ve çalışma potansiyeli oldukça az seviyelere indi, insanlar artık suyu bile otomatik getiren bir icat arayışına girmek eğilimindeler. Hareketsizlik yaygın hale geldikçe çoğu hastalıklarda ortaya çıktı ve bireylerin yaşam kalitesi çok ciddi şekilde düştü. Bütün bu yaşananların ana sebebi teknolojik gelişmelerin ve herşeyin kolay hale gelmesinin tutsağı olmak ve aşırı düzeyde,süratli kilo almaktır. Çok fazla kilo alabilmek fiziksel yapıda normal durumunda ilerleyip giden düzeni ve dengeyi bir anda alt üst eder ve düzeni çok kötü şekilde bozar. Bunun sebebi ise beden eritemeyeceği tanımsız ve zorlu yağlarla karşı karşıya geçer. 
Vücudun yağ depolar göbek, iç bacak bölgesi, kol içi, basenler gibi yerlerdir. Zaten aşırı kilo alırken de öncelik olarak bu bölgelerin genişlediği, bir müddet geçtikten sonra da sarktığı gözlenmiştir.

Kişiler kilo aldıklarının hemen farkına varmazlar ve bu sebepten de hemen müdahalede bulunamazlar.Kilo artışlarını görmeleri biraz vakit alacaktır.Kiloların birden ağırlık olarak alındığını görmek buna karşın bir şey yapamayacağını kendine söylemekte doğru bir davranış değildir.
Büyük bir bölümü yağla kaplı olan bu görüntünün eritilmesi de eğer istenirse ve çalışılırsa oldukça süratli ve basit şekilde olacaktır. 

Sports girl running on the beach

İnterval Antrenman

İnterval çalışmalar, son zamanların en moda yağ yakıcı çalışmalar ve programlarda yerini alan egzersizler bütünüdür diyebiliriz. 
İsmini bir anda duyuran ve çok ciddi şekilde hızlı yağ yakan bu çalışma Dünyadan ve Türkiyeden bir çok bireye ve sporcuya ulaştı.
İntervalçalışmalar başka antrenman gruplarına göre metabolizmayı çok düzenli ve programlı şekilde hızlandıran ve aralıklı olarak gerçekleştirilen bir çalışma türüdür. 
Zaten baktığımızda bu sebeplerin tamda yağ yakımına etkisinin çok olduğunu göreceksiniz.

  • Öncelik olarak koşu aralığınıza bir şiddet yüklenmesi yapmalısınız bu 1 en düşük seviye 10 ise en yüksek seviye olarak belirlenebilir.Bu çalışma temposuyla 5 dakikalık bir sürede 4 veya 5 şiddetinde koşulara devam edin.
  • 1 dakika kadar 9-10 şiddetinde koşmalısınız.
  • 2 dakika boyunca 6 şiddetinde koşmalısınız.
  • Ve artık soğuyun ve başta ki temponuz olan 5 şiddetine gelin ve orada soğuma koşusu yapın.Bu egzersizler sırasında durmayı asla ve asla unutmayın tempoyla oynayın düşürün bazen çıkartın.
  • Önceki yaptığınız 5 dakika süren koşu vicudunuzun ısınmasını sağlayacaktır.Sondaki uyguladığınız koşu ise soğuma olarak nitelendirilir.Arada yapmış olduğunuz 3 dakikalık çalışmalar ise interval çalışmalardır.Bu çalışmalar size zaman açısından kısıtlı ve az gelsede 13 dakika olan 1 set size oldukça çok kalori yaktıracaktır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap