İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Kas Geliştirmek İçin Asla İlaç Kullanmayın

Kas Geliştirmek İçin Asla İlaç Kullanmayın

Kas Geliştirmek İçin Asla İlaç Kullanmayın

Gelişmiş kaslara sahip olmak için yapılan en büyük yanlışların başında ilaç kullanmak gelir. Bu son derece yanlış ve oldukça tehlikeli bir davranıştır. Uzmanlar bu konuda ısrarla kullanılmamasını vurgulamaktadır.için kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır. Sağlık açısından oldukça tehlikeli ve geri dönülemez hasarlara yol açabilen ve yan etkileri çok fazla olan bu ilaçlardan kesinlikle uzak durulmalıdır.

Kadınlar kilo verdikten sonra daha güzel bedene sahip olmak istediklerinde bu türden ilaçlara başvurmaktadırlar. Erkekler de daha gelişmiş kas yapısına sahip bir görünüm elde edebilmek adına bu ilaçlara yöneliyorlar. Ayrıca daha kısa süre zarfında bu görüntüye kavuşmak için daha yüksek dozda ya da daha sık aralıklarla kullanmak gibi son derece tehlikeli bir yanlışın içine giriyorlar.

anabolik-steroidler-sporsaglam

Gelişmiş Kas İçin Kolaya Kaçılmamalı

Özellikle erkekler kafalarında kurdukları kaslı vücut yapısına kavuşmak için bu türden ilaçlara sık olarak baş vurmaktadırlar. Bedenin kas yapısının gelişimini hızlandıran bu tür ilaçların çok fazla yan etkisi vardır. Vücut bilerek ya da bilmeyerek bu yan etkilere maruz bırakılmaktadır. Bu davranışın spor ahlakına hiç uymadığını ayrıca belirtmek gerekir.

Kas kitlesi artmış ve geliş bir vücudun gerçekten uygulanan belli bir program dahilinde ve uygun beslenme programına uyularak mı yapıldığı yoksa son derece tehlikeli bu tarz ilaçlar kullanılarak mı yapıldığının tespitini yapmak çok güçtür. Fakat daha uzun bir süreç içinde ama bilimsel ve sağlıklı bir yoldan kasların gelişimini sağlamak mı yoksa çok daha kısa süre zarfında ve kas geliştirici ilaçları (anabolik steroid) kullanmak yoluyla kaslı bir görünüm elde etmek mi sorusu bu sporun yapanların tercihine kalmış bir durumdur.

anabolik-steroidler-sporsaglam

Hangi Sorunlara Yol Açarlar?

Bu ilaçların erkeklerde meme büyümesine yol açtığı tespit edilmiş bir gerçektir. İlaçların sahip olduğu testesteron aromatoz enziminin etkisiyle östrojene dönüşür ve ardından meme büyümesi oluşmaya başlar.

Kadınlardaki yan etkisi ise adet düzensizlikleri olarak kendini gösterir. Hamilelik döneminde bebek gelişimini olumsuz etkiler, klitoriste kalıcı büyümelere yol açar, seste kalınlaşma oluşur, saçlarda azalma ve vücutta kıllanmalara yol açar. Yukarıdaki bilgilerden kolayca anlaşılacağı gibi erkeklerde kadınlık hormonu oluşmasına, kadınlarda da erkeklik hormonu oluşmasına sebep olurlar. Erkeklerde memelerin büyümesi kadınlarda da ses kalınlaşması, saçlarda azalma ve vücutta kıllanma oluşumu tipik belirtilerdir.

Yukarıdaki bu olumsuz etkilerden dolayı asla bu türden ilaçlar kullanılmamalıdır. Doğru ve olması gereken uygulama ise doğal yollardan ve zaman içinde kasların gelişmesini sağlamak olmalıdır. Doğal beslenme programı ve düzgün bir yaşam ve uyku düzeninin sağlanması gibi detaylarla da desteklendiğinde çok daha sağlıklı bir kas yapısı oluşacaktır. Yukarıda açıkça belirtilen yan etkilere maruz kalınmak istenmiyorsa doğru davranış şekli bu olmalıdır. Unutulmaması gerekir ki açıklanan bu yan etkilerin bazıları kalıcı olabilmektedir. İlaçlar bırakılsa dahi etkileri uzun süre vücutta kalmaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap