İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kuvvet ve Güç
  3. Kas Yapmadan Kuvvetli olmak

Kas Yapmadan Kuvvetli olmak

Kas Yapmadan Kuvvetli olmak

Kuvvet Nedir ve Nasıl geliştirilir Gelin Birlikte Öğrenelim.

Her sporcunun her spor yapanın  genelde iki tane ana hedefi bulunur. Bunlardan biri kuvvetli olmaktır diğeri ise hızlı olabilmektir. Bu doğrultuda hız ve kuvvetin birbiriyle bağlantılı olduğu noktada ”güç” kavramını yaratmış olur. Peki nasıl daha hızlı, daha kuvvetli veya daha güçlü olabilir ki ? Bu sorunun cevabını herkesten önce daha doğrusu batılılardan önce bulan birileri vardı. Peki Kim onlar ?

Sovyetler güçlü bir sinir sisteminin kof kaslarda daha etkili olduğunu bulmuş ve batılı sporcuları daha doğrusu batılı teknikleri ve bilgileri geride bırakmışlardır. Sovyetlerin buldukları yöntem ile birlikte kas yapmadan kuvvet kazanmak, fazla ağırlık kaldırmanın vermiş olduğu dezavantaj olduğu boks, bisiklet, güreş, basket ve daha binlerce sportif aktivitede sporculara sayısız katkıda bulunacaktır. Bir şeyi unutmamalıyız ki hızlanmanın ana formülü Kuvvet/Ağırlık Yani kuvvet ne kadar çok miktarda olursa ve ağırlık ta ne kadar ne az olursa daha doğrusu yarı yarıya mantığıyla ilerlersek o kadar çabuk hızlanırsınız.

 vücut-geliştirme-sporsağlam
vücut-geliştirme-sporsağlam

Tabi kuvvetli olmak dediğimiz zaman insanların aklına iti yarı fiziki olarak büyük yer kaplayan ve hacimsel olarak göze hitap eden bir şey canlanıyor gözümümüzde. Yani insanlar çok kaslı bir yapıya sahip olmanın,çok kuvvetli ve güçlü olduğuna inanıyorlar, ama bu yanlış bir inanıştır. Aslında var olan kas kütlenizi koruyarak etkili çalışma metodlarıyla kuvvetini arttırabilirsiniz. Doğal olarak bir vücut geliştirmeci normal insana göre çok daha kuvvetlidir. Ama çok daha doğru şekilde çalışan bir insan ;örnek verecek olursak bir halterci kilosuna bakıldığında bir vücut geliştirmeciye göre çok daha güçlü hale gelebilir. Bunun en büyük örneği dedğim gibi haltercilerdir. Olimpiyatlarda 70 kg ağırlığındaki halterciler 120 kg ağırlığındaki vücut geliştirmecilerin kaldıramadığı ağırlıkları rahatlıkla kaldırabiliği bariz bir şekilde ortadadır.

 halter-sporsağlam
halter-sporsağlam

Sonuça bakacak olursak vücut geliştirme daha çok kozmetik açıdan gelişen ve dış görüşün dediğimiz kavrama kaçan bir spor sistemi oluyor.

Bu araştırma daki temel amaç vücut ağırlığını fazla arttırmadan kuvveti doğal yolla maksimal seviyeye ulaştırmaktır. Ama ben kas yapıp kilo alacağım ve büyük bir görünüm elde edeceğim diyorsanız sizin yeriniz burası değil emin olun size faydalı bir çok bilgi vardır. Burda  unutmaması gereken bir nokta var ki eğer ağırlık çalışmaları yaparsanız illaki daha doğrusu kesinlikle kaslarında büyüme olacaktır. Ama bizim hedefimiz kas kütlesini  minimum seviyede tutarak veya çok az arttırarak, kuvvetinizi, tam tersi oranla, olabildiğince çok strese sokarak maksimal seviyeye taşımaktır.

Bu bilgilere dayanarak kuvveti arttırma yolları nedir diye soracak olursanız;

Ne iyi yöntem yüksek ağırlık mantığıyla hareket etmektir. Kas lifini kastırmak için yüksek seviyelerde ağırlıklar kaldırmanız gerecektir.Bir Başka yöntem ise düşük tekrar sayısıdır. Çalışan kas liflerinin mic. travmaya uğramasını en düşük seviyeye indirebilmek için her sette maximum 5 tekrar yapılması tavsiye edilir. Ama tercihen 3-4 tekrar sayısı daha verimli olduğu söylenmektedir. Diğer Madde ise 2 settir. Araştırmalara göre ilk 2 setten sonraki çalışmalarda verimden çok kayıp yaşandığı bulunmuştur. O yüzden 2 setten fazla set sayısına ulaşmayın Kalan Maddeleri sıralıyacak olursak:

  • 1 Saatten fazla antrenman yapmayın.
  • Set araları 3 ila 5 dakika dinlenme yapın.
  • Tekrarlarını maximum hızda yapın.Ve hep yapmaya çalışın
  • Yeterince dinlenin ve toparlanma çalışmaları yapın.    

 

 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap