İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknik Ayrıntılar
 3. Kondisyon Nedir ve Nasıl Arttırılır ?

Kondisyon Nedir ve Nasıl Arttırılır ?

Kondisyon Nedir ve Nasıl Arttırılır ?

Kondisyon nedir?

Sporcunun veya bireyin fiziksel,ruhsal,fizyolojik kapasitesidir. Kondisyon olağan durumdaki işi en iyi performansla yapabilme yeteneğidir. Geçmişte ve günümüzde sporla iç içe olan ve başarı sahibi olmak isteyen bireylerin en büyük sorunu kondisyondur. Kondisyon sadece sporculara has bir özellik değildir,kondisyon gündelik işlerimizde de bize çok lazım olan bir özelliktir.Merdiven çıkarken,poşet taşırken,hatta bulaşık yıkarken bile kondisyona ihtiyaç duyarız.Vücudumuzda efor harcayacak çalışmalar için kondisyon kavramını belirten iki durum vardır. Bunlar kanda taşınabilen oksijen kapasitesi ve kas gücüdür.Bu iki özelliği daha iyi seviyelere taşımak daha sağlıklı ve daha iyi bir performansa sahip olmasını sağlar.

kondisyon-gelistirme

Peki, Kondisyon Nasıl Artırılır?

Kondisyonu geliştirmek için kas yapınızın hareket etmeye ve kan dolaşım sisteminizin efor harcamaya uygun olması gerekiyor.Kasların hareket kapasitesini düşük miktarlarda başlanılarak zaman geçtikçe kas yükünü yükselterek bir sistem kurulmalıdır.Dolaşım sistemindeki kapasitenin artışı ise alyuvar, damarlar ve kalpte meydana gelecek değişimler doğrultusunda bir sonuca varabiliriz.

Kondisyonu Arttırma İpuçları

 • Öncelikle fazla kilolar sağlığı tehdit etmeyecek şekilde zaman doğrultusunda verilmesi gerekir.
 • Alkol,sigara ve benzeri kötü alışkanlıklardan kesinlikle uzak durulmalıdır.
 • Tercih ettiğiniz spor dalı uzun süreli ve belirli bir program dahilinde uygulanmalıdır.
 • Kas Kuvvet kapasitesini arttırmak için çalışan bireyler yorulmadan daha uzun bir süre katedebilmek için düşük ağırlık çok sık tekrar tekniğiyle çalışmalıdır.Bu sizin hacim olarak büyümenizi sağlamaz ama kondisyonunuzu oldukça faydalı etkileyecektir.
 • Bulunduğunuz ortam neresi olursa olsun belirli zaman aralıklarıyla oksijenin bol olduğu ortamlara çıkın veya egzersiz yaptığınız ortamı havalandırın ve oksijen alışverişini kolaylaştırın.
 • Şartlar doğrultusunda özellikle genç bireyle bütün imkanları kullanmalıdırlar.Hazır sistemlerle çalışma alışkanlığını bırakmalı ve fizik gücüyle hareket etmelidirler.Bu sayede ilerleyen zamanlarda daha dinç ve zinde olacaklardır.
kondisyon-gelistirme

Kondisyon Arttırmak İçin Egzersizler

 • Orta tempoda düz koşular tercih edilebilir
 • Eller belde şekilde oturup kalma egzersizi yapılabilir
 • Şınav çekme egzersizi kesinlikle programınız arasında yer alsın
 • Barfiks Egzersizi
 • Sırtüstü Yüzme
 • Kelebek stilini kullanarak yüzme

Sonuca bakacak olursak bireyler bu vermiş olduğumuz ipuçları ve egzersizler ile sağlıklı ve kondisyon olarakta gayet iyi bir potansiyele ulaşabilirler. Ama kalp ve dolaşım sisteminde problemler olan kişiler kesinlikle doktorundan onay almadan bu tarz çalışmalar yapmamalıdırlar.

 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap