İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sporlar
  3. Kung Fu (Wushu) Nedir?

Kung Fu (Wushu) Nedir?

Kung Fu (Wushu) Nedir?

Kung Fu – Wushu Nedir ?

Wushu’nun 5000 senelik bir tarihi serüven yaşamış ve bir çok efsanesi vardır. 20 hanedanlık devirmiş ve günümüzün modern sporları arasında yerini almıştır.

Wushu çin ata sporları ve savaş sanatlarının genel tanımı olarak karşımıza çıkıyor. Çin dışında bazı ülkelerde yine kung fu olarak tanınır ve bilinir.  Kung Fu ismi anlam olarak savaş sanatları anlamını barındırmaktadır.

Wushu ise Kung Fu’nun modernleşmiş bir hali olup:

Wu: Savaş, fiziksel davranış ve otoriter yapı anlamına gelmektedir.

Shu: Teknik ve taktik yetenk anlamına gelmektedir.

Bundan anlamamız gereken en önemli nokta wushu bir savaşma ve fiziksel anlamda yetenekli olma anlamına geliyor. Gerçekte saldırma ve savunmanın yanı sıra kendine has akrobatik hareketlerle uzakdoğu felsefesini çatısı altında toplamıştır. Bu akrobatik hareketlerle beden ve ruhun sakinliği ve uyumu sağlanır. Kişisel gelişim ve öğrenme yetisinin geliştiği, hoşgörülü olma gibi temel özellikleri geliştirdiği biliniyor.

Wus hu İki Ana Bölümden Oluşur

Wushu Sanda( Çin Kickboksu):

wushu-sanda-nedir-sporsaglam

Standart uygulanan ikili dövüş karşılaşmalarıdır.Temel teknikler ise yumruk,tekme,güreş ve bunun yanında atma,yere düşürme gibi bir çok hareket kombinasyonundan meydana gelir.

 

Wushu Taolu(Gösteri):

wushu-taolu-sporsaglam

Geçmişten günümüze kadar gelmiş ve bozulmamış olan belli bir koreografiye göre hazırlanmış, savunma ve saldırı teknikleriyle iç içe senkronize olunmuş belirli bir saha üstünde ve belirli bir felsefi dayanağı olan duygu ve beyin gücüyle yapılan hayali dövüş sanatıdır.

 

 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap