İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kuvvet ve Güç
 3. Kuvvet Antrenmanı Nedir? Yeni Başlayanlarda Kuvvet Antrenmanı
Trendlerdeki Yazı

Kuvvet Antrenmanı Nedir? Yeni Başlayanlarda Kuvvet Antrenmanı

Kuvvet Antrenmanı Nedir? Yeni Başlayanlarda Kuvvet Antrenmanı

YENİ YIL VE BİRÇOĞUMUZ KUVVET EĞİTİMİNE BAŞLAMAK İSTİYORUZ, FAKAT BU NEDİR?

Farklı kuvvet antrenman türlerinde internet üzerinden pek çok rehber var.

Kuvvet antrenmanı hakkında konuştuğumuzda, nüfusun çoğunluğu ağır barbell, halter ve “hareketli ağırlık” hakkında düşünecektir. Ancak, halter antremanı ile sınırlı değil, bir dereceye kadar kullanabileceğin başka bir çok ekipman var.

PEKİ, KUVVET EĞİTİMİ NEDİR?

Güç, kuvvet üretme yeteneğidir, öyle ki kuvvet üretmenin ve güçlenmenin en iyi yolu, fazla mesai ağırlıklarını fazla mesai yapmaktır. Çok yönlü uygunluğun temelini oluşturur.

Kuvvet eğitimi aldığımızda, sinir sistemimizden iskelet sistemimizi en uygun şekilde kullanarak kaslarımızda daha fazla güç üretmesini istiyoruz. Sinir sistemimiz, ne tür bir eğitim olursa olsun, vücudumuzun antrenmana nasıl tepki verdiğini belirler.

Vücut geliştirme eğitiminin asıl amacı zamanla daha fazla ağırlık taşıma yeteneğimizi arttırmaktır. Genel zindelik için antrenman yaparken, kuvvet antrenmanı öncelik kazanmalıdır çünkü hedefiniz performansa dayalı olmasa bile, diğer tüm antrenmanların üretkenliğinin temelini oluşturur ve ne kadar ağırlık taşıdığınıza daha az önem vermezsiniz. İyi egzersiz yapmak ve egzersizden tam olarak yararlanmak için, daha güçlü olmak gerekir.

Vücudumuz, sinir sistemimiz, güç üretmek ve daha iyi bir koordinasyona sahip olmak için kaslara adapte olmaya başladığında, egzersiz, görünüm ve performans yoluyla değişmektedir. Sinir sistemimiz, kasların kuvveti ve kasılma fonksiyonlarını üretme yeteneğimizi artırarak uygun kuvvet antrenmanlarına cevap verir.

VÜCUT GELİŞTİRME EĞİTİMİNİN YARARLARINDAN BAZILARI NELERDİR?

 • Kemik mineral yoğunluğunu arttırır
 • Güven artırır
 • Yönetim artrit ve birçok kronik hastalıklar
 • Uyku iyileştirilmesi
 • Depresyon belirtileri azaltılması

 

NASIL BAŞLANIR?

 • Eklemleri yüklemeden önce temel hareketleri öğrenmeye başlayın
 • Başlamak için su ısıtıcısı çanlarını ve vücut ağırlığını kullanın, daha sonra konforlu halter ve barbelllerle ilerlemeye başlayın
 • Size uygun bir program hazırlamak için Yetkilendirilmiş Egzersiz Fizyoloğu ile iletişime geçin.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap