İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknik Ayrıntılar
 3. L-Glutamin Nedir? Ne İşe Yarar?

L-Glutamin Nedir? Ne İşe Yarar?

L-Glutamin Nedir? Ne İşe Yarar?

Spor yapmış ve çoğunlukla de fiziksel yapısınuı  geliştirme ile ilgi duyan bireyler, bu kelimeye oldukça aşinadırlar. 
Glutamin, gıdalarda tespit edilen 20 amino asitten bir tanesidir ve bu arada da bedenimizde en çok tespit edilen amino asittir. 
Ama ne yazık ki de bu, dışarıdan almaya lüzum bulunmadığı manasına gelmiyor. Çünkü bazı durumlarda bedenimizde tespit edilen glutamin miktarı normalin altında olabiliyor. Kaslarımızın da yüzde 61’i glutamin den oluşmaktadır. Ayrıca bu etkili ve önemli amino asit; beyinde, kalpte, akciğerlerde, böbrekde, bağırsaklarda ve karaciğerde çok etkili bir biçimde rol oynamaktadır.

Peki Glutamin ne işe yarar ? 

Bu amino asit, bağışıklık sistemimizin ana besini ve yakıt görevi gören maddesidir. Hastalıklara karşılaştığımızda bağışıklık sistemimiz harekete geçer ve böyleliklefiziksel yapımızdaki glutamin gereksinimi ihtiyacın olduğunun üstüne çıkarak gereksinim artar. Kanda kafi miktarda glutami bulunmadığından, akyuvarlarlar ihtiyacı olduğu ve yeteri kadar bölünmeye uğrayamazlar.Ayrıca bedende adale yıkımına(kas yıkımı) karşı bir önlem oluşturur. Yağ yakımını hızlandıran ve adale yapımını en üst düzeyde arttıran büyüme hormonunun salgılanmasını sağlamaktadır. Yoğun geçen bir ağırlık antrenmanının hemen sonrasında, tıpkı hastalandığımızda bulunduğu gibi bedenimizdeki glutamin gereksinimi çok ciddi bir miktarda artar. Bu durum da gücü ve dayanıklılığı azaltır; bağışıklık sisteminini büyük boyutta zayıflatır.

Hangi besinlerde bulunur?

L-Glutamini natürel yollardan alabilmek imkanlarımız arasında vardır. 
Yoğurt, süt, bakliyat çeşitleri, buğday, buğday, ıspanak, tavuk, et, lahana, balık gibi protein oranı yüksek olan gıdalarda sıklıkla yer alır. Ancak her vakit bulunduğu gibi ağırlık antrenmanı yapmış şahıslar gibi vücuttaki ihtiyacın yükselmesi halinde, bu gıdalardan alabilmek sanıldığı gibi basit olmayabilir. İşte bu tür hallerde, bir besin takviyesi şeklinde de dışarıdan temin edilebilir.

L-Glutamin nasıl kullanılmalıdır?

L-glutamin; toz, tablet, kapsül ve likit formlarda üretililmektedir. 
Düzenli olarak idman yapmış şahıslara, gün içerisinde 2-3 doz destekalmaları tavsiye edilmektedir (Her bir doz 5 gr oranında olmalı). 
Ancak sporcu olmayan ve düzenli programlı şekilde spor ve egzersiz yapmayan bireyler için 3-5 gr arası yeterli olacaktır.

L-Glutamin zararlı mı?

Glutamin, bitkisel olarak bedende yer alan önemli bir amino asittir. 
Dolayısıyla yeterli düzeyde kullanmanın, sağlığımıza herhangi bir zararı ve tehlikesi yoktur. Bu hususta yapılan araştırmalar ve uygulanan incelemeler gün içerisinde 40 gr dan daha fazla almanın vücuttaki amonyak düzeyini artırabildiğini meydana koymaktadır. Bu sebeple hayatımızdaki her şeyde bulunduğu gibi, bunda da ölçülü davranmamız gerekmektedir. Ayrıca akut böbrek ya da karaciğer hastalıklarıyla yaşam sürdüren sporcu ve bireyler doktorlarına danışmadan kesinlikle bu tür ürünleri kullanmasın.Bu sizin iyiliğiniz ve sağlığınız için doğru bir davranış değildir.

Glutaminin Faydaları Nedir?

 • Nitrojen dağıtımını yaparak kas- protein sentezini başlatmak
 • Kasın yenilenme süresini en aza indirmek
 • Büyüme hormonunu üst seviyelerde salgılamak
 • Atrenman esnasında kas yakımını en aza indirmek
 • Glikojen dolumu arttırarak dayanıklılık seviyesini arttırmak
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek
 • Şeker kullanma isteği ve açlık sorunlarını aza indirmek
 • Kan şekerini olumlu yönde düzenlemek
 • Beyin fonksiyonlarına olumlu yönde katkı sağlamak (Odaklanma,adapte olmak hafıza vb.)
 • Doku zedelenmesi ve sakatlıkları engellemek
 • Sakatlıklardan sonra iyileşme ve toparlanma süresini hızlı hale getirmek

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap