İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknik Ayrıntılar
 3. L-Glutamin Takviyeleri ve Atletik Performans
Trendlerdeki Yazı

L-Glutamin Takviyeleri ve Atletik Performans

L-Glutamin Takviyeleri ve Atletik Performans

Kas Bozulmasının Yavaşlatılması ve Bağışıklık İşlevinin Geliştirilmesi Hakkında Bilgi İçerir.

Glutamin veya L-glutamin, genellikle kaslarda depolanan ve fiziksel stres zamanlarında kan dolaşımına salınan doğal olarak ortaya çıkan esansiyel olmayan bir amino asittir. Glutamin takviyesi alan sporcular genellikle kas parçalanmasını önlemek ve bağışıklık sisteminin çalışmasını iyileştirmek için yaparlar. Seçilmiş bireylerde bunun bir faydası olsa da, diğerleri için gereksiz olabilir.

L-Glutamin ve Vücudunuz

L-glutamin, uzun mesafeli dayanıklılık egzersizi (maratonlar, triatlonlar, ultra mesafe olayları) ve yüksek yoğunluklu egzersiz antrenmanları gibi uzun ve yoğun fiziksel efor da dahil olmak üzere stres zamanlarında bağışıklık sistemi tarafından kullanılır. 

Artan veri , dayanıklılık sporcularında geçici iltihaplanma, oksidatif stres ve bağışıklık sistemindeki kesintilerin L-glutamin ve polifenoller gibi diğer besinlerdeki eksikliklerle bağlantılı olabileceğini göstermektedir .

Bu nedenle, bir yarışmadan birkaç gün sonra soğuk algınlığı, grip vakaları veya diğer hastalıklara yakalanma riski taşıyan maraton koşucularına, bağışıklık sistemi baskılanmış bireyler için bir klinik beslenme protokolünün bir parçası olarak L-glutamin takviyeleri önerilebilir.

Vücudunuza L-glutamin de dahil olmak üzere ihtiyaç duyduğu tüm amino asitleri sağlamak için sağlıklı ve çeşitli bir diyet yemek önemlidir .

L-Glutamin’in Doğal Kaynakları

Çoğu insan, diyet yoluyla glutamin için beslenme ihtiyacını karşılar.

L-glutamin, yüksek proteinli yiyeceklerde bol miktarda bulunur ve aşağıdakileri içeren belirli bitki kaynaklarını içerir:

 • Sığır eti
 • Tavuk
 • domuz
 • Balık
 • Yumurtalar
 • Süt (süt, yoğurt, peynir)
 • Lahana
 • Pancar
 • Fasulyeler
 • ıspanak
 • Yer fıstığı
 • Arpa

Not: Pişirme, bazı sebzelerde, özellikle sebzelerde, glutamini tahrip edebilir.

Sporcular için L-Glutamin Takviyeleri

Bilimsel literatürden , diyetinden yeterli besin alan sağlıklı bireylerde glutamin takviyesinin faydasını belirlemek zordur . Bununla birlikte, sıkı bir şekilde çalışıyorsanız ve diyetinizde uygun besinler yoksa, L-glutamin takviyelerinin dikkate alınabileceğini belirten bir araştırma vardır:

 • Oral glutamin bulan bir çalışma , aşırı egzersiz rejimlerine katılan sporcularda hastalık ve enfeksiyon insidansını azaltabilir.
 • Glutamin takviyeleri bulmaya yönelik bir çalışma , protein parçalanmasını önleyerek ve glikojen sentezini geliştirerek kas kütlesini korumaya yardımcı olarak kas glikojen depolarını artırabilir .

L-glutamin hiçbir spor organizasyonu tarafından yasaklanmadı ve besin takviyesi olarak sınıflandırıldı. Sağlık mağazalarının çoğunda jel veya tablet şeklinde bulunabilir ve çoğu ticari protein tozunda bir bileşendir.

Spor Sağlam’dan Bir Öneri

Bir dayanıklılık sporcuysanız, özellikle uygun beslenmeyi sürdürmüyorsanız, aşırı antrenmanlardan ve yarışmalardan sonra hastalık riski altında olabilirsiniz. Bir L-glutamin takviyesi kullanmadan önce diyetinizi değerlendirmek için bir spor beslenme uzmanına danışın. 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap