İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Antrenman ve Egzersizler
  3. Maksimum kalori yakma için egzersizler
Trendlerdeki Yazı

Maksimum kalori yakma için egzersizler

Maksimum kalori yakma için egzersizler

Standart bir antrenman diye bir şey yoktur. Bazı insanlar spor salonuna çarptılar çünkü mümkün olduğu kadar çok kas atmak istiyorlar, bazıları ise sadece iyi bir kardiyovasküler zindelik seviyesini korumak istiyor. Bir sporda başarılı olmanıza yardımcı olmak için, hatta sadece sosyal bir aktivite olarak egzersiz yapabilirsiniz. Bununla birlikte, bazı insanlar için egzersizlerinin temel amacı kilo vermek ve her seansta mümkün olduğunca fazla kalori yakmak isteyecekler.

Kilo kaybı için birçok farklı egzersiz planı olsa da, sonuçta amaç, tükettiğinizden daha fazla enerji kullanarak ‘kalori kaybı’ oluşturmak olacaktır. Bu daha az yiyerek yapılabilse de, dengeli bir diyet ile egzersiz yaparak kalorileri yakmak daha sağlıklı olur.

Maksimum kalorili yanma için bazı egzersiz planlarını paylaşmak üzereyiz, ancak bunlara güvenle yaklaşmanız önemlidir. Her antrenmandan geçmek için yeterince yemek yediğinizden ve gün boyunca bol su içtiğinizden emin olun. Kendinizi soluk ya da baş dönmesi hissederseniz, derhal egzersiz yapmayı bırakın ve nemlendirin!

Bu güvenlik kurallarını aklınızda tutabiliyorsanız, bu iki egzersiz kalori yakma oranınızı en üst düzeye çıkarmanın harika bir yoludur ve ayrıca genel kuvvetinizi ve şartlandırmanızı da iyileştirir. Spor çantanı al ve başlayalım!

 

Koşu

Koşmak belirli bir egzersiz programı olmasa da, bu aktiviteyi maksimum kalori yakma için kullanmanın birkaç yolu vardır. Tüm vücudunuzu yüksek hızlarda hareket ettirmek, çok fazla enerji yakar ve bisiklete binmekten ya da yüzmekten farklı olarak – bu egzersizlerde yanlış bir şey olmasa da – harekete yardımcı olacak hiçbir şey yoktur.

Ne kadar hızlı giderseniz, o kadar fazla kalori yakarsınız, bu nedenle tutarlı bir hız sadece günlük bir koşu için gitmek istiyorsanız genel hedefiniz olmalıdır. Büyük sorunlar olmadan çalıştırabileceğiniz bir rota seçin; Sonunda yorulmayı hedeflemelisin, ama durmadan ya da yürümeden her şeyi tamamlayabilmelisin ve her şey ilk önce yaklaşık yarım saat sürmeli.

Bu rotada dolaşırken kendinize zaman ayırın ve her koşmaya başladığınızda onu kullanmaya devam edin. Amacınız beş dakikaya kadar zamanınızı artırmak olmalıdır, bu yüzden ilk başta yarım saatinizi aldıysa hedefiniz bunu 25 dakikaya indirmektir.

Bunu başardıktan sonra, rotanın uzunluğunu yaklaşık yüzde on artırın; ilk başta beş km koştuysanız, üzerine yarım kilometre daha ekleyin. Bu işlemi egzersiz yaptığınız sürece tekrarlayın; rotanızın uzunluğunu beş dakika kısalttığınız anda yüzde on artırın.

 

Kettlebells

Spor salonlarının çoğunda iyi bir kettlebells grubu vardır ve eğer değilse, evde kullanmak için bazılarını satın alabilirsiniz. Bununla birlikte, aşağıdaki hareketler konusunda biraz yardım almak için spor salonuna gitmek iyi bir fikirdir, çünkü içerdiği hareketler muhtemelen sizin bilmediğiniz ve tehlikeli olabilir. Emin değilseniz, çevrimiçi olarak arayın ve düzgün şekilde denemeden önce çok hafif bir ağırlık verin.

Kettlebell antremanı olan anahtar, ağır kaldırma yerine kaslarınızı tekrarlamakla suçlamak. Bu nedenle kaldırmak için mücadele ettiğiniz bir ağırlığı seçmemelisiniz; bunun yerine, bir elinizle başınızın üzerinde rahatça kaldırabileceğiniz birini seçin. Bu antrenmana alıştıktan sonra, güç seviyenize daha özel bir şeyin ağırlığını değiştirebilirsiniz.

Bir su ısıtıcısını iki elinizde veya her birinde birer tane tutarak aşağıdaki egzersizi yapabilirsiniz, böylece aynı anda iki tane kullanırsınız. Tek bir kettlebell ile başlayın, egzersizlere güvendiğiniz zaman sadece ikisine geçin.

 

Kettlebell egzersiz programı

  1. 15 x kettlebell, 20 saniyelik dinlenme
  2. 10 x kadeh kavgası (iki elle) veya ön çömelme (tek elle), 20 saniye dinlenme
  3. 10 x omuz presi, 20 saniye dinlenme
  4. 15 x kettlebell, 20 saniye dinlenme
  5. 10 x kettlebell şınav, 30 saniyelik dinlenme

Her seferinde bir süre sonra biraz daha uzun bir dinlenme süresi olduğunu hatırlayarak bu sırayı üç kez tekrarlayın. Daha fazlasını yapabileceğinizi düşünüyorsanız, bir dahaki sefere gittiğinizde her zaman dört veya beş kez tekrarlayabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap