İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Spor ve Birey
  3. Milli Sporcu Olmanın Avantajı Nelerdir ?

Milli Sporcu Olmanın Avantajı Nelerdir ?

Milli Sporcu Olmanın Avantajı Nelerdir ?

Milli Sporcu Olmanın Avantajı Nelerdir ?

Hiç kuşkusuz ki her spor alanında özellikle de milli sporcu olmanın avantajı nelerdir milli sporcu ünvanına sahip olmanın sporcuya sunduğu birçok avantajlar söz konusudur. Bu nedenle her spor alanında yer alan sporcuların en büyük hayallerinden biri olan milli sporcu olmanın sağladığı avantajlara değinmekte ayrıca faydalar görmekteyiz.

Milli Sporcu Ne Demektir ?

İsminden de anlaşılacağı üzere ülkesini temsil etmeye hak kazanan sporculara sunulan bir terim olan milli sporcu ne demektir milli sporcu bu bakımdan ülkesini dünya çapında temsil edebilme özelliğine sahip olması sayesinde ayrıca alanında yüksek başarılar elde etmesi ve bu sayede milli sporcu ünvanına erişim sağlaması gerekmektedir. Dolaysıyla her ülkede söz konusu olan milli sporcu kavramı bu sayede ülkemizde de söz konusu olabilen önemli bir sporsal kavramdır. Bu nedenle de bir sporcunun milli sporcu ünvanına sahip olabilmesi açısından alanında profesyonel olmasının yanı sıra spor hayatında da herhangi bir problem durumunun söz konusu olmaması gerektiği ayrıca vurgulamakta fayda görmekteyiz.

naim-süleymanoğlu-sporsağlam

Milli Sporcu Olmanın Sağladığı Avantajlar Şunlardır;

  • Öncelikle Milli Sporcuların Spor Akademizi Özel Yetenek Sınavlarında yer alabilmesi açısından YGS sınavından 140 ham puan elde etmesi söz konusudur.
  • İlave olarak milli olma statüsü elde etmesi sayesinde artı puana sahip olup pekçok yüksek öğrenim kurumlarında branş sınavları tam puan anlamında değerlendirilmesi söz konusu olarak, ayrıca koordinasyon testlerinden de geçirilmektedirler.
  • Burada önem arz eden detaylardan biri de ilgili milli sporcu tarafından bağlı bulunduğu branşın federasyonu yada GSGM kuruluşundan henüz yeni onaylanmış tarihe sahip olan millilik belgesi alarak şahsen olarak gerekli başvuruyu gerçekleştirmesidir.
  • Son olarak uluslararası dünya, avrupa olimpiyat şampiyonluklarında özellikle ilk 3 derecede yer almayı başaran milli sporcular tarafından Yüksek Öğrenim Kurumu’na şahsen başvuru yapılması durumunda Yüksek Öğrenim Kurumu ilgili kontenjanından sınava tabii tutulmaksızın girişleri gerçekleştirilmektedir. İlave olarak eğitim süreçleri tamamlanmasının ardından da Kamu Personeli Seçme Sınavı’na giriş sağlamadan atanmaları gerçekleştirilmektedir.

Bu sayede hayatın pekçok alanlarında da avantajlar yakalayan milli sporcuların başlıca avantajları bu sayede pekçok sporcuların milli sporcu özelliğine sahip olabilmesi açısından yoğun çabalar sarf edebildiğini de ayrıca belirtmekte fayda görmekteyiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap