İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sporlar
  3. Muay Thai-Thai Box Nedir

Muay Thai-Thai Box Nedir

Muay Thai-Thai Box Nedir

Bu makalemizde sizlere uzakdoğunun eski savaş sporlarında biri olan Muay Thai sporunu anlatacağız.

Köken olarak Thailanda’da ortaya çıkan asıl adı muay boran veya thai boran olan bu sporda günümüzde thailand boksuda diyilmektedir. Başta Thailanda ve Myan Mar sonrasında Kamboçya gibi güneydoğu asya bölgesinde ki ülkeler de yaygın olarak bu spor kullanılır.

muay-boran-sporsağlam
muay-boran-sporsağlam

Tarihi

Muay Thai siam bölgesinin bölünmeye uğramasından sonra oluşan thailanda uygulanan dövüş sisteminin genel adıdır.Her ne kadar bölünsede Myan Mar ve Kamboçyayla bütünlüğünü sağlamış ve aynı tekniklerle dövüş sanatlarını sürdürmüşlerdir.Bugün ise Muay Thai modern hal almış ve 3 kategoride yasal şekilde dünyada bir çok yarışması düzenlenmektedir. Kategoriler,Profesyonel,Amatör ve Geleneksel şekilde sergilenmektedir.Muay Thai sporu tarihi ve 1300 yıl öncesine dayanmaktadır.Eski yaşamlar ve antik sistemin bütünü Muay Boran(Natik Dövüş Sistemi) Çatısı altında barınmaktadır.Bu süreçte tabikide bir çok efsane ve kulaktan kulağa söylenenler olmuştur.Geleneksel Kategoride günümüzde thailand,myan mar ve kamboçya bölgelerinde bir çok müsabaka düzenlenir ve eldiven yerine sargı yani bandaj kullanılır.

Muay Thai temel teknikleri modern Kick Boks ve diğer dövüş sporarına nazaran daha değişik ve rakibi en ağır şekilde hasarara uğratacak teknikler içerir.Temel Tekniklerde;

muay-thai-teknikleri-sporsağlam
muay-thai-teknikleri-sporsağlam
  • Yumruk Darbeleri
  • Tekme Darbeleri
  • Dirsek Darbeleri
  • Diz Darbeleri
  • Klinç

..gibi ana tekniklerden oluşan bir sistemi vardır.

Muay Thai sporunda tekme, yumruk blok ve kombinasyonların hepsinde bütün bedenin kalçanın  hareket yönüne doğru dönmesiyle birlikte kullanılması gerekmektedir ve bu tekniklere diğer savaş sanatlarından daha yavaş olduğunu göstermektedir. Ama burdaki temel amaç hızdan önce güçlü ve yıkıcı darbelerde rakibi etkisiz hale getirmektir.

Müsabakaladan hemen önce hem dinlerinin bir gereği hemde rakibe saygı açısından bir gtakım danslar uygularlarlar.

Muay Thai sporu kondüsyon olarak üst seviyede çalışmalar ve gelen darbelere karşı koyabilme ve karşılık verebilme gibi birtakım çalışmalar yaparlar.Bu Çalışmalar koşu,ip atlama,padwork,sparing,gölge boksu,karın kası egzersizleri gibi birçok çalışma yöntemi vardır.

muay-thai-antrenman-sporsağlam
muay-thai-antrenman-sporsağlam

Muay Thai diz,dirsek,yumruk ve tekmelerin kullanıldığı çok yönlü bir spor olduğu için 8 organ dövüşü olarakta bilinir.Muay Thai sporu günümüzde artık modern sistemlerle antrene edilip dövüşçüleri maksimal seviyelere ulaştırabilmektedir. Öyleki Profesyonel bir muay thai dövüşçüsü haftada bir maç yapacak duruma bile geldiği durumlar olmuştur.Bugün ise muay thai artık dahada modern hale gelmiş ve K1 ve Kickboks gibi elit sporlar gibi dünyada önemli organizasyonlar yapmaktadır.

 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap