İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Antrenman ve Egzersizler
  3. Nasıl Daha İyi Yüzebilirsiniz ?

Nasıl Daha İyi Yüzebilirsiniz ?

Nasıl Daha İyi Yüzebilirsiniz ?

Egzersiz rutininize yüzme eklemenin birçok yararı vardır. Vücudunuzdaki hemen hemen her kas grubu için çalışan ve her yetenek ve yaştan insana erişilebilen az sayıdaki spordan biridir. Bu, daha sağlıklı ve daha aktif bir yaşam tarzı başlatmak için harika bir yoldur, ancak zaten oldukça formda olanlar için de uygundur.

Örneğin, keskin bir koşucuysanız, yüzme kaslarınız bir koşudan sonra gevşemeye izin vermek ve vücudunuzun tamamen farklı alanlarını çalıştırmak için ideal bir yol olabilir; .

Bununla birlikte, havuzdaki zamanınızın sizin için mümkün olduğunca iyi olmasını istiyorsanız, tekniğinize dikkat etmeniz önemlidir. Çocukken, pek çok kişiye ebeveynleri tarafından ayakta kalmak için en kolay yol öğretilir ve güvenlik en büyük endişe kaynağıdır. Bu, çoğu amatör yüzücünün, havuzun bir ucundan diğerine geçebildiği sürece tekniklerini gerçekten göz önünde bulundurmadığı anlamına gelir.

Yüzme tekniğiniz üzerinde çalışmak, daha hızlı ve daha az çabayla seyahat etmenizi sağlarken, aynı zamanda doğru kas gruplarını çalıştırmanızı da sağlayacaktır.

Fakat yüzme tekniğinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

Vücudunun farkında ol

Vücudunuzun pozisyonunun bilincinde olmak tekniğinizi önemli ölçüde iyileştirmenin en iyi yollarından biridir, fakat aynı zamanda yüzmeniz boyunca en zoru da yapabilirsiniz. Vuruşların çoğu için vücudunuzun mümkün olduğunca düz olduğundan emin olmalısınız, bu su içinde kaymanıza yardımcı olacaktır. Bu özellikle önden tarama için önemlidir ve ayrıca ayaklarınızı suyun altında tutmanıza yardımcı olarak vuruşunuzun mümkün olduğu kadar güçlü olmasını sağlar.

Mümkün olan en iyi pozisyon, elde etmeye çalıştığınız inme bağlıdır, ancak vücudunuzun düzgün bir şekilde konumlandırıldığından emin olmak için nefesinizi düzenlemek çok önemlidir.

Ekipmanınızı kontrol edin

Yüzünüzü bir üst seviyeye çıkarmaya çalışıyorsanız, havuza girerken yanınıza doğru şeyler aldığınızdan emin olmalısınız. Birçok insan yüzmenin doğru ekipmanı bulmak için endişelenmenize gerek duymadığınız bir spor olduğunu düşünebilir, ancak zamanınızı veya tekniğinizi geliştirmek istiyorsanız, bunu gerçekten göz önünde bulundurmalısınız. Gözlükler çoğu insan için yüzmenin çok önemli bir parçasıdır ve kaliteli bir çifte yatırım yapmanız gerekir. Ayrıca, kafanıza doğru bir şekilde takıldıklarından emin olmanız gerekir, gözlüklerin hızda kalabilecek kadar güvenli olmaları gerekir, ancak çıkardığınızda ciddi kırmızı izler bırakmamaları gerekir.

Giydiğiniz yüzme kostümü tipi veya mayo da tekniğinizi etkileyebilir. Modaya uygun şortlar ve bikiniler yerine, gövdeleri veya kostümleri tercih etmek anlamına gelebilecek, mümkün olduğunca düzenli olan birine sahip olmayı hedeflemelisiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap