İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Motivasyon
  3. Nasıl Motive Olabilirsiniz?
Trendlerdeki Yazı

Nasıl Motive Olabilirsiniz?

Nasıl Motive Olabilirsiniz?

Formda kalırken, bağlılık ve bağımsızlık, sonuçları görebilmeniz için her ikisi de bir anlam ifade eder. Antrenmandan sonra dünyanın tepesinde hissettiğiniz bazı günler olsa da, sizi biraz tükenmiş hissetmenize neden olacak kadar iyi performans göstermediğiniz günler de olacaktır.

Yine de üzülmeyin, çünkü garip “kapalı” antrenman yapmak normaldir. Bu olduğunda, kısa bir mola verin ve ertesi gün daha net ve boş bir zihinle geri dönün.

İşte Spo Sağlam’da bunun söylenenden daha kolay olduğunu biliyoruz. Öyleyse, geç motivasyondan mahrum kalıyorsanız, sizi motivasyonunuza yardımcı olacak birkaç ipucu verelim:

Bir hedef belirlemelisiniz

Eğer bir hedefiniz veya hedefiniz bulunmuyorsa, işi boşa harcadığınızı düşünerek fitness vagonundan düşmenizi kolaylaştırabilir.

Bu nedenle, kendiniz için çalışabileceğiniz gerçekçi ve ulaşılabilir bir hedef belirleyin. Yine de manzaralarınızı çok yükseğe koymamanızı unutmayın, çünkü aşırı hırslı bir hedef sizi sinirli hissetmenize neden olabilir.

Basit bir hedefle başlayın ve daha uzun hedeflere ilerleyin.

Bir program yapın

Motive olmak için bir başka harika yol, program yapmaktır. Antrenmanlarına yapışmayı kolaylaştıracağından, önünüzde belirli bir plan yapılmasına yardımcı olabilir.

Egzersizinizi, çalışma ve sosyal yaşamınıza göre planlayın, yürütmek için yeterli zamana sahip olma konusunda mazeret bulmamak için.

Planınızı birkaç hafta takip ettikten sonra, yakında yeni yaşam tarzınızı anlayacak ve norm gibi hissetmelisiniz.

Arkadaşlarlarınla egzersiz yapmayı dene

Arkadaşlarınız veya ailenizle birlikte çalışmak, birbirinizi motive etmeye yardımcı olacağınız için bir antrenmanı kaçırmamanızı sağlamanın iyi bir yoludur.

Arkadaşlar harika bir destek sistemi olarak hizmet eder ve egzersiz yapmak istemediğiniz günlerde ruh halinizi yükseltebilir. Dahası, iki veya daha fazla kişi tarafından gerçekleştirilmek üzere özel olarak tasarlanmış çok sayıda alıştırma var, böylece birlikte olabilirsiniz ve birbirinizi teşvik edebilirsiniz.

Egzersizi Eğlenceli hale getir

Egzersiz yapmak bir mücadele olabilir – daha da fazla ki, yaptığınız egzersizden hoşlanmıyorsanız. Bu nedenle, egzersiz yapmak eğlenceli bir faaliyetten çok bir angarya gibi görünüyorsa, egzersiz rutininizi değiştirme zamanı gelmiştir.

Bazı iyi ezgilerden aşağı inerken formda kalabileceğiniz bir dans dersi gibi farklı bir şey deneyin. Ya da özellikle koşmaktan hoşlanmıyorsanız, fakat bisiklete binmek gibi, koşu bandından uzaklaşın ve eğirin.

Sırf özellikle bir egzersiz türünden zevk almamanız, başka bir egzersizin tadını çıkarmayacağınız anlamına gelmez. Sevdiğiniz bir şeyi bulun ve daha sık yapın.

Egzersiz programızında bir fark yaratacak ve daha çok motive olmanızı sağlayacaktır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap