1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Neden Bu Kadar Çok Terliyoruz?

Neden Bu Kadar Çok Terliyoruz?

Neden Bu Kadar Çok Terliyoruz?

Çok fazla terlemek ortak bir husustur. Bazı egzersizciler egzersiz sırasında çok fazla terleyerek rahatsız olurlar. Ancak , çalışmadığınız zamanlarda bile , kasık bölgesinde utanma ve rahatsızlığa neden olabilecek aşırı koltuk altı terlemesi veya terlemesi yaşayabilirsiniz. En iyi çözümü bulmak için ter nedenlerini hedeflemek yardımcı olabilir.

Neden Bu Kadar Çok Terliyorum?

Çoğu durumda, terleme normaldir. Ter, cildinizin dermis tabakasında bulunan bezlerde üretilir . Ter, cildinizdeki küçük açıklıklar olan gözeneklerden salınır . Derinin her inç karesinde yaklaşık 650 ter bezi bulunur.

Peki neden terliyoruz? Vücudumuz ısı yaymaya ve soğumaya terbiyeli. Fark etmemiş olsanız bile, her zaman terliyorsunuz. Ter genellikle çabuk buharlaşır, bu yüzden orada olduğunu farketmezsiniz. Ancak, terleme birikimi fark edebileceğiniz durumlar olabilir. Genelde normalden daha fazla terlemenize neden olan koşullar şunlardır:

 • Sıcaklık
 • Egzersiz
 • Duygusal stres veya kaygı
 • Baharatlı yiyecekler (köri, kimyon, acı sos, vb.)
 • Alkollü içecekler
 • Kafeinli içecekler

Vücudunuz hormonal değişikliklerden geçiyorsa, sık sık terleme olasılığınız da daha yüksektir. Ergenlik döneminde çok fazla terleme ve (kadınlar için) menopoz sırasında aşırı terleme çok yaygındır.

Bazı insanlar etraflarındaki diğer insanlardan daha fazla terlediklerini fark eder. Eğer varsa kilolu veya obez , size küçük organları ile arkadaşlar ve aile üyeleri daha ter olduğunu fark edebilirsiniz. Bir olan insanlar yüksek BMI fazla terlemeye muhtemeldir. Ve erkekler, özellikle egzersiz sırasında, genellikle kadınlardan daha fazla terler.

Normal Terleme Ne Kadardır?

Peki, çok fazla terleyip terlemediğini nasıl bilebilirsin? Nüfusun yaklaşık yüzde 3’ü hiperhidroz veya aşırı terleme denilen bir duruma sahiptir .

Dr. Bradley Bloom, MD New York’ta Cilt ve Lazer Uzmanları’nda uzmandoktor dermatologdur  . Ne kadar  ter olduğunu çok fazla belirten net bir tanı ölçütü olmadığını söylüyor  , ancak birisi onu ofiste çok fazla terlediğine dair bir şikayetle ziyaret ederse, muhtemelen öyledir. Bu hastalar sık ​​sık aşırı terlemenin basit günlük aktivitelerle sonuçlandığını ve sosyal ve / veya profesyonel fırsatları sınırladığını söyler.

Uluslararası Hiperhidroz Derneği’ne göre, iki farklı türde hiperhidroz: İkincil genelleştirilmiş hiperhidroz ve primer fokal hiperhidroz .

İkincil jeneralize hiperhidroz, başka bir tıbbi durumun sonucu olarak ortaya çıkan aşırı terlemedir . Örneğin, gut , diyabet veya belirli kalp rahatsızlıkları olan insanlar hiperhidroz yaşayabilir. Hamile olan veya menopoza giren kadınlar da hiperhidroz riski daha yüksektir.

Ayrıca aldığınız bir ilaç yüzünden aşırı terleme yaşayabilirsiniz. Bazı ilaçların hiperhidroza neden olduğu bilinmektedir. Kuruluş , ilacınızın çok fazla terlemenize neden olduğunu düşünüyorsanız, kontrol edebileceğiniz bir liste hazırlar .

Sekonder jeneralize hiperhidroz erişkinlik döneminde gelişir. Aşırı terleme vücudun bir bölgesinde veya her yerinde (genelleşmiş) meydana gelebilir. Terleme ayrıca belirgin bir sebep olmadan gün boyunca veya gece uykunda da olabilir.

Birincil fokal hiperhidroz varsa, vücudunuzda bir veya daha fazla spesifik yerde aşırı terleme yaşarsınız. Genellikle bu koltukaltıları, ayakları, elleri veya alnı içerir ve vücudun her iki tarafında da ortaya çıkar.

Primer fokal hiperhidrozlu kişilerde genellikle durumun aile öyküsü vardır. Durum ergenlikte sıklıkla farkedilir hale gelir ve doktorlar genellikle belirli bir nedeni (ilaç veya tıbbi durum gibi) belirleyemezler. Primer fokal hiperhidroz varsa, uyku sırasında aşırı terleme yaşamazsınız.

Koltukaltı Neden Bu Kadar Terliyor?

Vücudunuzun her yerinde terlemek sorunlu olabilir, ancak birçok kişi koltukaltı bölgesinde daha fazla ter olduğunu fark eder. Koltuk altlarında aşırı terlemeye aksiller hiperhidroz denir . Bu alanda ayrıca terinizi daha utanç verici hale getirebilecek ve ek strese veya endişeye neden olabilecek bir koku da yaşayabilirsiniz.

Uluslararası Hiperhidroz Derneği’ne göre, koltuk altlarında aktif olan ter bezlerine apokrin bezleri denir. Bu bezler alnınız, elleriniz veya ayaklarınız gibi vücudunuzun diğer bölgelerinde hissedebileceğiniz terden daha kalın bir sıvı yayar. Bu kalın ter, kollarınızın altındaki ciltte bulunan bakteri ile etkileşime geçtiğinde, kokuya neden olur.

Neredeyse herkes bir miktar koltuk altı terlemesi yaşarken, kendinizin problemli gibi hissedebilirsiniz. Koltuk altı terlemesi için basit çözümler şunlardır:

 • Giysi veya elbise kalkanları.  İzole aşırı terleme vakaları, küçük kumaş astarlar veya giysi kalkanları kullanılarak yönetilebilir. Tek kullanımlık ürünlerde genellikle yapışkan sırtlar bulunur, böylece fazla terlemeyi yakalamak için bunları bir gömleğin veya elbisenin içine takabilirsiniz.
 • Ter geçirmez gömlekler.  Bazı aşırı kazaklar, giysilerinin altına fazladan bir tabaka giyerek sorunu yönetir. Basit bir pamuklu atlet, bazıları için işe yarar, ancak terlemeye ve kokuya dayanacak şekilde tasarlanmış ter geçirmez gömlekler de vardır.
 • Antiperspiranlar.  Terlemeyi ve / veya kokuyu gideren birçok reçetesiz ürün var. Sağlık ve güzellik merkezlerinin birçoğunda, terleri serbest bırakmamak için gözenekleri tıkayarak çalışan koltuk altları (koltuk altlarında kullanılması hedeflenen) bulunmaktadır. Uzmanlar gece terlemeyi önleyici aparat uygulamanızı tavsiye eder, böylece gözeneklere girme ve ter bezlerini sabaha karşı bloke etme zamanı olur. Deodorantlar, ter ve bakteri karışımının neden olduğu kokuyu gidermeye yardımcı olur. Doktorunuz size alüminyum klorür içeren reçeteli mukavemetli terlemeyi önleyici bir ilaç sağlayabilir. Reçeteli ürünler genellikle eller, ayaklar, koltuk altları ve kafa dahil olmak üzere vücudun farklı bölgelerinde kullanılabilir.
 • Dikkatli planlama. İş toplantıları veya sosyal ilişkiler gibi belirli durumlarda çok terlerseniz, önceden plan yapmak ve fazladan bir gömlek almak yardımcı olabilir. Bazı iş adamları ve kadınlar, ihtiyaç duymanız durumunda ofiste fazladan bir gömlek bulundururlar.

Koltuk altı terlemesi için tıbbi çözümler de vardır. Bazıları diğerlerinden daha istilacıdır ve her birinin kendi avantajları ve dezavantajları vardır.

 • Botoks. Bazı hastalar terli koltukaltları tedavi etmek için botoks enjeksiyonlarını (onabotulinumtoksinA) kullanır. Botoks, bezlerinizin terlemeye başlamasını söyleyen sinyalleri geçici olarak engeller. Bloom, koltuk altı terlemesi için Botox kullanan hastaların yaklaşık üç ila altı ay süren rahatlama sağladığını açıklıyor. Hastaların rahatlamaya devam edebilmesi için enjeksiyonları tekrarlamaları gerekir. Botox, yüz, avuç içi ve ayaklar dahil vücudun diğer alanlarında da kullanılabilir. Bir botoks tedavisinin maliyeti, yere göre değişir, ancak genellikle, 1000-1500 ABD doları tutarındadır.
 • miraDry. FDA onaylı bu prosedür, koltuk altı ter bezlerini hedef almak ve ortadan kaldırmak için elektromanyetik enerji kullanır. New York City ofisinde bu prosedürü uygulayan Dr. Bloom, hastaların bir koltuklu terlemede koltuk altı terlerinde hemen hemen yüzde 60-80 oranında bir azalma ve iki tedaviden sonra en az yüzde 80 oranında bir azalma gördüğünü söylüyor. Bloom, “Bu prosedür kesinlikle koltuk altı terlemesi üzerinde çalışıyor” diyor ve bazı çalışmalar onun da koku ile çalıştığını söylüyor. Ama çok terlemezseniz, koku üzerinde çalışmayabileceğini açıklamaya devam ediyor. “Birçok şey kokuya neden oluyor,” diyor ve kokuyu terlemeyi ölçmekten daha zorlaştırıyor. ”Ancak, miraDry’nin aşırı koltuk altı terine sahip hastalar için önerilen tedavisi olduğunu çünkü botokstan daha düşük maliyetli olduğunu söylüyor ve ameliyattan daha az invaziv. Ayrıca, anestezideki ilerlemelerin daha etkili tedavilere ve ilk tedaviden sonra daha iyi sonuçlara izin verdiğini söyledi. Yan etkileri cilt altındaki sinirlere, biraz ağrılığa, şişmeye veya tedavi edilen bölgede uyuşma ve karıncalanmalara neden olabilir. Bloom, çoğu yan etkinin uygun işlem öncesi bakım ile en aza indirilebileceğini söylüyor. MiraDry’nin maliyeti, bulunduğunuz bölgeye göre değişiklik gösterir, ancak genel olarak, tedavi başına 1500 – 2000 ABD Doları arasındadır. Şu anda, miraDry koltuk altı terlemesini tedavi etmek için sadece FDA onaylıdır. Bloom, uygun ön prosedür bakımıyla çoğu yan etkinin en aza indirilebileceğini söylüyor. MiraDry’nin maliyeti, bulunduğunuz bölgeye göre değişiklik gösterir, ancak genel olarak, tedavi başına 1500 – 2000 ABD Doları arasındadır. Şu anda, miraDry koltuk altı terlemesini tedavi etmek için sadece FDA onaylıdır. Bloom, uygun ön prosedür bakımıyla çoğu yan etkinin en aza indirilebileceğini söylüyor. MiraDry’nin maliyeti, bulunduğunuz bölgeye göre değişiklik gösterir, ancak genel olarak, tedavi başına 1500 – 2000 ABD Doları arasındadır. Şu anda, miraDry koltuk altı terlemesini tedavi etmek için sadece FDA onaylıdır.
 • Ameliyat. Koltuk altı ter bezlerine zarar vermeyen veya bunları kaldıran ve artık çalışmamaları için farklı cerrahi prosedürler vardır. Koltuk altı terleri için bu kalıcı çözümler liposuction, kürtaj (kazıma prosedürü) veya her iki tekniğin bir kombinasyonunu içerebilir. Koltuk altı dokusunun tamamen çıkarılması (eksizyon) başka bir olası tedavi yöntemidir ancak Uluslararası Hiperhidroz Derneği’ne göre, ameliyat sonrası kol veya omuz bölgesinde yara izi ve sınırlı hareket dahil olmak üzere ciddi yan etkiler nedeniyle ciddi yan etkiler söz konusu değildir. Ameliyatın maliyeti, seçtiğiniz prosedüre, tedavi ettiğiniz alanın büyüklüğüne ve içinde yaşadığınız ülkenin bir kısmına bağlı olacaktır.

Kasığım Neden Bu Kadar Terliyor?

Koltuk altı terlemesi daha yaygın olsa da, kasık bölgesindeki aşırı ter daha rahatsız edici ve utanç verici olabilir. Mache Seibel, MD bir menopoz uzmanıve Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde profesör. Bu durumun, egzersiz yapan kadınlar için özellikle utanç verici olduğunu açıklıyor:

“Vajina, kasık, kalça ve uyluk bölgesinde aşırı terleme veya terleme trunkal hiperhidroz olarak bilinir . Fakat birçok kadın kasık noktası olarak bilir.

Seibel, kasık bölgesi nemliyken kokunun ortaya çıkabileceğini söylüyor: “Terli bir genital bölge, mikropların gelişmesi için ideal bir ortam yaratır. koku ve rahatsızlık. ”

Tuhaf problem için potansiyel çözümler listeliyor:

 • Adetsiz kasları terleme ve kasık kokusunu azaltmak için adet kullanılmamış pedler kullanılabilir. Önce ve sonra bebek mendilleri ile silin ve pamuklu külot giyin. Pedin değiştirilmesi sıklıkla kokuyu azaltmaya yardımcı olur.
 • RepHresh Gel , pH değerini 3.5-4.5 aralığına geri getirmeye yardımcı olan bir üründür. Dr. Seibel, hastalarının günlük olarak maya ve bakterileri dengede tutmak için RepHresh Pro-B gibi bir probiyotikle kullanmalarını önerir.
 • Kasık bölgesinin tıraş edilmesi veya düzeltilmesi , koku ve terlemeyi azaltmaya yardımcı olur. Ancak Dr. Seibel, bazı kadınların traş edilmesinin, sivilce veya kaynama gibi görünen ciltte topaklanmaya neden olan bir durum olan hidradenitis suppurativa’ya yol açabileceğini söylüyor . Ama bunun mutlaka kalıcı olmayan bir koşul olduğunu söylüyor.
 • Doğal liflerden yapılmış bol giysiler giyin Naylon veya sentetik malzemelerden kaçının. Birçok spor giyim şirketi, terden ciltten uzaklaşan fitil liflerinden yapılan egzersiz kıyafetlerini giyer.
 • Hormonları dengeleme hakkında doktorunuzla konuşun . Menopoz içinde ve çevresinde düşük tiroid veya düşük östrojen kasık terine ve kokusuna katkıda bulunabilir diyor doktor.

Son olarak, özellikle yoğun fiziksel aktiviteden önce veya sonra günlük olarak duş almak, kasık alanını temiz ve ter ve kokudan uzak tutmaya yardımcı olacaktır.

Ellerim ve Ayaklarım Neden Bu Kadar Çok Terliyor?

Terli eller ve terli ayaklar, sayısız sinir bozucu şekilde günlük rutini etkileyebilir. Avuç içi teriniz çok terliyorsa, basitçe bir kapı tokmağını döndürmek zor olabilir. Terli ayaklar ayakkabı tercihlerinizi sınırlayabilir.

Palmar hiperhidroz (ellerinizin avuçlarında) ve plantar hiperhidroz(ayaklarda) ev ve ofis çözümleri ile tedavi edilebilir:

 • Terlemeyi önleyici maddeler . Koltuk altlarında terlemeyi azaltmak için kullandığınız aynı ürünlerin birçoğu ayaklarınızda da kullanılabilir. Doktorunuz ayrıca ayaklarınızı rahat tutmanıza yardımcı olmak için daha güçlü bir terlemeyi önleyici reçete yazabilir.
 • Botoks . Bazı hastalar, ellerde ve ayaklarda terlemenin rahatlamasını sağlamak için botoks enjeksiyonlarına yönelir. Bununla birlikte, tedavi pahalı olabilir, kalıcı olmayabilir ve ayaklarda ve ellerde kullanıldığında rahatsız edici olabilir.
 • İyontoforez. Bu arıtma cihazları, elinizle ve ayaklarınızla bir tepsi suya batırılmış halde otururken elektrik akımı sudan geçer. Her tedavi yaklaşık 15 ila 40 dakika sürer ve ihtiyacınız olan sonuçları alana kadar haftada üç kez tekrarlanır. Bakım aşamasında, tedaviyi sadece haftada bir kez yapabilirsiniz. Bir cihazın maliyeti 700 dolara yakın olabilir, ancak kiralanabilir ve sigortanız bu geleneksel ter işleminin maliyetini karşılayabilir.
 • Nem emici çoraplar. Amerikan Dermatoloji Akademisi, ayaklarında çok fazla terleme yaşayan kişilerin pamuklu çoraplardan kaçınmasını ve bunun yerine nem emici elyaftan yapılmış çorapları seçmesini önerir. Ayrıca, deri gibi doğal elyaflardan yapılmış ayakkabılar giymenizi önerirler.

Verywell’den Bir Kelime

Hepimiz terleriz. Neredeyse hepimiz çok fazla terlediğimiz anlar yaşadık. Ancak her zaman aşırı terleme yaşarsanız, rahatlamayı hak edersiniz. Çok fazla terlemek muhtemelen yaşamı tehdit edici bir durum olmamakla birlikte, daha ciddi bir sorunun işareti olabilir ve aşırı ter için tedaviler mevcuttur. Vücudunuzun herhangi bir kısmındaki terleme günlük rutininizi etkiliyorsa doktorunuzla konuşun. Uzmanlar, sağlık uzmanınızın, terlemenin nedenlerini ve mümkün olan en iyi tedavileri belirlemesine yardımcı olmak için gitmeden önce terden bir günlük tutmanızı önerir. Birinci basamak hekiminiz tavsiye için en iyi ilk adım olabilir, ancak sonunda en iyi hareket yolunu bulmak için kurul onaylı bir dermatologun bakımını isteyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap