İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sporlar
  3. Olimpiyatlarda Yarışılan 5 Tuhaf Spor Dalı

Olimpiyatlarda Yarışılan 5 Tuhaf Spor Dalı

Olimpiyatlarda Yarışılan 5 Tuhaf Spor Dalı

Olimpiyatlarda Yarışılan 5 Tuhaf Spor Dalı

Oluşum tarihi 1900 yıllara dek dayandığı olimpiyatlarda yarışılan 5 tuhaf spor dalı olimpiyatlarda bugüne dek ayrıca oldukça tuhaf ve bir o kadar da eğlenceli 5 spor dalının da yer aldığını belirtmekte fayda görmekteyiz. Birbirinden ilginç ve zevkli olan bu 5 tuhaf spor dalının ayrıca günümüz olimpiyat spor aktivitelerinde yer almadığını da belirtebilmekteyiz.

İşte Olimpiyatlarda Yarışılan 5 Tuhaf Spor Aktiviteleri;

1- Halat Çekme Yarışı

Oldukça zevkli ve bir o kadar da güç gösterisine dayanan halat çekme yarışında yaz kamplarında gerçekleştirilen oyun türleri ile benzer özelliklere sahip olmasının yanısıra bu eğlenceli oyun aktivitesinin 1900 tarihinden 1920 tarihine dek varlığını sürdürebildiğini belirtebilmekteyiz. Toplamda 2 takım arasında oynanan ve her takımda 8 erkek yarışmacının yer aldığı halat çekme yarışı her iki taraf takım tarafından iplerin kendilerinie doğru çekilerek diğer takımı 6 metre başlangıç alanından sürüklemeyi başarabilen yarışı kazanmaktadır.

halat çekme olimpiyatlar sporsağlam

2- Güvercin Vurma

Tokyo ülkesine özgü bir atıcılık spor dalı olmasına rağmen canlı güvercinlerin hedef alınarak gerçekleştirildiği güvercin vurma spor aktivitesi ayrıca 1990 tarihinde Paris kentinde gerçekleştirilen olimpiyatlarda canlı güvercinler üzerinden gerçekleştirilerek bu sayede tarihin en tuhaf 5 spor dalı listesinde yer almıştır.

güvercin vurma olimpiyatlar sporsağlam

3- At İle Uzun Atlama

Olimpiyatlarda yarışılan 5 garip spor dallarından biri olan at ile uzun atlama spor aktivitesi isminden de anlaşılacağı üzere o dönemlerde at ile uzun atlama eylemi gerçekleştirilmesine karşın çoğu zaman sporcu ve atın ciddi anlamda yaralanması ile neticelenebilmiştir.

at ile uzun atlama sporsağlam

4- Peşpeşe Sıralı Bisiklet Kullanma

Günümüzde halen nadiren de olsa bazı ülkelerde gerçekleştirilebilen peşpeşe sıralı bisiklet kullanma spor aktivitesi peşpeşe koltuklardan oluşan bisikletler üzerinden yapılan bu spor aktivitesi ayrıca olimpiyatlarda ilk durdurulan spor aktivitesi olarak tarihe geçmiştir.

sporsağlam arka arkaya bisiklet sürmek

5- Halat Tırmanışı

Günümüzde halen birçok ülkelerde eğlenceli spor aktiviteleri listesinde yer alan ve tarihte olimpiyatlarda gerçekleştirilen en tuhaf 5 spor aktivitesi listesinde yer alan halat tırmanışı spor aktivitesi sporcunun halat üzerinden yorucu bir şekilde tırmanış gösterisi gerçekleştirdiği bir spor dalı olmakla birlikte nedeni açıklanmadan 1932 tarihinde Los Angeles Yaz Olimpiyatları’nda durdurulma kararı alınmıştır.

Bu sayede olimpiyat tarihinde görülen en tuhaf 5 spor aktivitesi olarak akıllarda halen izler taşıyan 5 tuhaf spor dalı teknolojinin yok olmasında ayrıca teknolojinin gelişimi de önemli rol aldığını belirtmekte yarar görmekteyiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap