İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sporlar
  3. Pilates Nedir Kimler Yapar ve Faydaları Nelerdir

Pilates Nedir Kimler Yapar ve Faydaları Nelerdir

Pilates Nedir Kimler Yapar ve Faydaları Nelerdir

Bu yazımızda sizlere uzak doğudan bizlere gelmiş hem spor hem rahatlama sanatı olan Pilatesi anlatacağız.

Nedir Bu Pilates ?

Pilates, Doğu ve Batı felsefelerini içine alan yoga, dans, bilhassa dayanıklılık ve kuvvet antrenmanlarından çalışmalarında ve jimnastikten izler ve teknik ayrıntılar taşıyan bir metottur.
Aslında Yapı olarak ve teknik açıdan bu sporu yapan bireyler pilatesi hep jimnastikten ayırt etmemiştir.
Joseph Pilates aracılığı ile 1920 seneninde zihni ve bedeni düzene sokmak,ilişkilendirmek, çalıştırmak üzere geliştirilmiştir.Bu özellğiyle birçok spordan ayırt edilebilir aslında.
500’e yakın bir sayısıyla denetim altında tutula hareketler içerisinde barındıran egzersiz tekniği dayanıklılık, esneklik kabiliyeti ve adale(Kas Lifi) ile bedenin hareket becerisi ve beden duruşunu (posture) geliştirilmektedir.

pilates

Pilates’in diğer başka egzersizlerden farkı aslında yapılış tekniği ve program biçimidir.
Pilates, zihni beden hareketlerine, karın-sırt bölgesini geliştirmeye, beden koordinasyonu kazanmaya odaklanmış bir spor felsefesidir aslında.Genelinde Pilates’te bütün beden çalıştırılmaktır maksat.
Karın yani abs bölgesinin bide sırt yani back muscle bölgesini özellikle çalıştıran pilates, vücudun duruşunu sağlayan omurga yapısınında dayanıklılığını geliştirmeye, çoğalmaya ve eklemlerin hareket yeteneğini geliştirmeye yönelik te bir çok hareket zincirlerinden meydana gelir.
Bu Durumları göz önünde bulundurup özetliyecek olursak Pilates core bölgesini ilerleten, kas yapısının dayanıklılığını arttıran, beden duruşunu düzelten birtakım etkili ve faydalı hatta harika diyebileceğimiz egzersizleri içermektedir.

 pilates
pilates

Peki Pilatesi Kimler Yapmalı ?

Pilates egzersizleri genele baktığımızda her yaştan insanın ve grubun kolaylıkla yapabileceği ve katılabileceği bir egzersiz ve antrenman sistemdir diyebiliriz.
Bunun yanında Pilates engelli insanlarıda düşünerek çalışmaları engelli fertleri,çocukları,bayanları ve her grubu adapte edilebilir böylelikle fiziksel ve zihinsel deşarj olma, ahenk ve beden farkındalığı kurulabilir.
Dansçılar ve sanatçılar aracılığı ile bilhassa seçenek edilmektedir zira adale güçlenmesini ve gelişmesine destek olup bunların yükselmesini sağlarken kas gruplarını kalınlaşmaya uğratmadan sıkı bir görünüme uğratmakta olduğunu söyleyebiliriz.
Ayrıca Pilates çalışmaları duruş ve postür kusurlarının tedavisinde ve iyileştirme sürecinde, esneklik kazanımında ve balans gelişiminde, sakatlık rehabilitasyonunda tesirli ve etkili olarak kullanabilmek tabikide mümkündür.Hamile bayanlarda konsantrasyon ve soluk egzersizlerinden programlı ve sistemli bir şekilde faydasını görebilir ve gelişme sağlayabilirler.

 pilates
pilates

Özetliyecek olursak Faydaları Şunlardır.

Sıkı ve bir okadar’da güçlü karın kasları oluşumuna çok katkıda bulunur.Kuvvetli ve elastik kaslar oluşturur.Vücut duruşunu destekler.Kas denetimini kontol altında tutar ve analiz eder.Dolaşım sistemini de etkisi altına alarak dolaşımda rahatlamayı sağlar.Fiziki yapının uygunluk ve adapte olma seviyesini çoğaltır.Sakatlanma tehlikesini azaltmaktadır.Konsantrasyon gücünü çoğaltır.Atletik performansı çoğaltır.Kendine inancı geliştirir.
Devamlılık şart
Pilatesin en ehemmiyetli özelliği, bütün bedeni esneterek omurların arasını açması.
Böylelikle bedende zaman içinde oluşan yığılmaları yok ediyor ve boyu uzatıyor.
Haftada minimum iki sefer Pilates yapmış bir bireyin boyu, 3 hafta içerisinde 2 cm kadar uzayabilir.
Buna istinaden omurga kemikleriniz ve kaslarınız ne kadar esneyebiliyorsanız o oranda uzayabiliyorsunuz demektir. Ozaman hadi pilates yapmaya.
Formunuzu iyi tutmak ve yeniden yığılmayı yağlanmayı,bitkin düşmeyi engellemek için bu spora devamlılık gerekmektedir.

Umarız siz değerli okurlarımıza faydalı bir yazı olmuştur.

www.sporsaglam.com amacı spor yapan ve yapmak isteyen tüm bireylere ulaşıp bilgi sahibi yapmaktır.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap