İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Beslenme
  3. Protein Tozu Vücut Geliştirmek İsteyenlerin Dostu Mu Düşmanı Mı?

Protein Tozu Vücut Geliştirmek İsteyenlerin Dostu Mu Düşmanı Mı?

Protein Tozu Vücut Geliştirmek İsteyenlerin Dostu Mu Düşmanı Mı?

Protein tozu bazı besinlerin içinde bulunan proteinin ayrıştırılması ve konsantre hale getirilmesi yoluyla elde edilir. Pudra şekeri gibidir ve ince tanecikli toz yapıdadır. Su veya sütle karıştırılma şeklinde alınır. Tat verebilmek için genelde çikolata ve bazı meyve aromaları eklenir. Protein tozu süt, soya ve yumurtanın proteininden ve kazeinden yararlanılarak elde edilir.

Kimler Kullanır?

Sıradan bir insanın protein tozu kullanması tavsiye edilmez. Çünkü bu toza ihtiyacı yoktur. Vücut geliştirme ile ilgilenen kişilerin kullandığı bir tozdur. Kas grubunda aşırı zorlanmaya neden olmayan spor dalları ile ilgilenenlere bu tozlar asla tavsiye edilmez. Fakat vegan ve vejetaryen beslenmeyi tercih edenlere doktor ya da diyetisyenler tavsiye edebilirler.

Zararlı Mıdır?

Rafine bir besin takviyesidir. Tam olarak zararsız olduğu söylenmemektedir ve doğal besinlere eş değer olduğunu söylemek yanlıştır. Üretilen bu tozların kaynağının doğal besinler olması ve içinde hiçbir katkı maddesi olmaması yararlı olacağını göstermez. Bazı protein tozlarına başka maddeler katılarak üretildiği de saptanmış bir gerçektir. Proteinin konsantre hale getirilmesi bedende farklı bir etki yaratır. Bu tozların yapıldığı endüstriye Supplement denilir. Bu endüstri üretilen tozların zararsız olduğunu henüz ispatlamış değildir. Fakat kesin zararlı olduğunu gösteren bilimsel kesin bir araştırma da yoktur. Zararlı olduğunu savunanlar proteinin vücuda doğrudan alınması, öğütme ve sindirim işleminden geçmeden çok kısa sürede emilmesinden yola çıkarak eleştirilerini getirmektedirler.

Fazla Alınması Halinde Etkileri Ne Olur?

Protein tozları ülkemizde maalesef uzman denetiminden uzak bir şekilde kullanılmaktadır. Kullananlar toz miktarını genelde kendileri belirlemektedirler. Ya da vücut geliştirmek için gittikleri merkezlerde kim olduğu bilinmeyen eğiticilerin önermesi ve belirledikleri miktara göre bu tozları almaktadırlar. Bu tozu alan kişinin alınması istenen miktarı aşıp aşmadığı, söylenen miktarın neye göre belirlendiği bir bilinmezdir. Bu salonlarda eğitmen adı altında çalışan kişilerin hangi eğitimden geçtiği ise tam bir muammadır.

Vücut geliştirme sporuna başlayan kişiler kulaktan dolma bilgilerle bu tozu kullanmaya başlamaktadırlar ve edinilen bilgilere göre sporu yapmaya başladıklarından çok kısa süre sonra bu tozları almaya başladıkları gözlemlenmiştir. Proteinin konsantre halinde vücuda girmesi beden yapısında şaşkınlığa sebep oluyor ve vücut bir anlık neye uğradığını şaşırır hale geliyor. Çok ağır bir sporla karşı karşıya kalan beden bir taraftan da daha önce hiç alışık olmadığı konsantre proteine alışmaya çalışırken güçlük çekiyor. Vücut bu zorluğu yaşarken ve daha konsantre proteine adapte olamamış halde iken aşırı miktarda alınan protein vücutta aşağıdaki etkilere sebep olmaktadır.

Böbreğin yükünü çok fazla artırıyor

Karaciğerin yükünü çok fazla artırır

Vücutta su kaybına yol açıyor

Kalsiyum kaybına yol açıyor

Alerjilere yol açıyor

Vücudun bazı yerlerinde kızarıklık oluşturuyor

İshale yol açıyor

Oldukça sık midede bulantı yaratıyor

Böbrek Hastaları Asla Kullanmamalıdır

Böbrek hastaları normal yaşamlarında zaten alacakları protein miktarına dikkat etmek durumundadırlar. Protein yapısı gereği uzun süre sindirim sonucunda kana yavaşça karışan yapılardır. Protein tozu ise konsantre bir ürün olduğundan böbreğin üzerinde çok fazla yük oluşturur. İşte bu sebeple böbrek hastaları bu tozları asla kullanmamak durumundadırlar.

Laktoz İntoleransı Olanlar Kullanmamalıdır

Süt içerisinde bulunan laktozun sindirilememesine laktoz intoleransı adı verilir. Süt proteininden üretilen tozlar bu tarz hassasiyeti olan kişilerde sindirim sorunlarına yol açarlar. Mutlaka toz kullanacaklarsa laktoz oranı az olan izole protein tozlarını tercih etmelidirler.

Protein Tozu Şart Değil

Protein Tozu kasların çok daha kısa sürede onarılmasını ve çok daha hızlı gelişmesini sağlar. Bu tozu kullanan kişiler antrenmanın ardından ertesi güne kadar kullanmayanlara nazaran daha az hamlık yaşarlar. Bunun sebebi kasların kendisini çok çabuk onarmasıdır. Bu sayede bir sonraki antrenmana daha az yorgun, daha az yıpranmış ve daha hazır bir beden yapısı ile çıkılmış olunur. Tozların tercih edilmesinin ana sebeplerinden birisi de zaten budur. Kısaca protein tozları çok daha çabuk sonuç almaya neden olan tozlardır.

Bu tozları kullanmaktansa düzgün ve doğru beslenerek aynı sonucu almak mümkündür. Protein tozunun tercih edilmesinin sebebi kasların kendisini daha kısa sürede onarıp çok daha kısa sürede gelişmesini sağlamasıdır. Diğer ifade ile kas gelişim süresini kısaltmaya yarar ama bu süre içinde yol açtığı olumsuzlukların çok fazla olduğu belirtilmektedir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap