İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Beslenme
  3. PROTEİNİN ÖNEMİ

PROTEİNİN ÖNEMİ

PROTEİNİN ÖNEMİ

PROTEİNİN ÖNEMİ

Diyet programları uygularken birçok yöntem teşkil eder ve en sağlıklı olanının yapılması gerekir.Diyet programlarında proteinin büyük bir önemi vardır.

Proteini yüksek diyetler daha rahat kilo vermeye yardımcı olur.Yüksek proteinli besinler tüketildiğinde daha fazla enerji harcanması gerekmektedir.Bu durumda daha fazla kalori harcanmasını sağlamaktadır.Vücuttan atılımı daha uzun sürdüğü için daha uzun süre tok kalmayı sağlamaktadır.

Proteinlerin içerisinde yağ ve kolesterol da bulunmakta ve uzun süre protein tüketiminde insan vücudunda olumsuzlukları beraberinde getirmektedir.Karaciğer,akciğer,böbrek gibi organların zarar görmesine neden olmaktadır.Araştırmalar doğrultusunda uzun süre protein kullanımının vücutta olumsuz etkilerinin görüldüğüne işaret etmektedir.

  • Ne Miktarda Olmalı ?

Bireyler vücut ağırlıklarının her kilo başına 0.8 ile 1.1 gram arasında protein tüketmeli ve bu dengeden şaşmamaları gerekmektedir.

Vücut ağırlığı 60 kg olan bir birey 50-60 gram arasında protein tüketimine dikkat etmelidir.Fakat yüksek proteinli diyet programlarında bu aran artış göstermektedir.

  • Protein AlımındaSporun Etkileri

Yüksek dozda protein alımında sporun etkilerini görmek mümkün.Spor yapılmadığı takdirde yağa dönüştüğü görülmektedir.Her öğün için 30 gramdan fazla protein alınmaması gerekmektedir.

  • Bazı Besinlerin Protein Değeri ;

Alabalık 18.3

Yumurta 12.1

Bakla 05.2

Yağlı Beyaz Peynir 22.5

Kaşar Peyniri 27.0

İnek Sütü 3.32

Yoğurt 05.3

Dana Eti 19.7

Karabiber 11.0

  • Yüksek Protein ve Düşük Enerjili Diyetlerin Etkileri ;

-İnsülin duyarlılığını ve tokluğu arttırmaktadır.

-Hayvansal proteinler pozitif ölçülü,bitkisel proteinler ise negatif ölçülü olmaktadır.

-Hayvansal proteinlerin arttırılması doymuş yağ asitlerini beraberinde getirmekte ve böylece kolesterol oluşmaktadır.

-Kilo kaybına neden olur ve yağsız kas dokusunu arttırabilir.

Proteini yüksek diyetler de halsizlik,mide bulantısı,baş dönmesi gibi etkiler görülmektedir.

Yüksek Protein Kullanımında Görülen Durumlar;

-Kaslarda yorgunluk ve halsizlik görülür.

-Kaslarda zayıflama görülür.

-Vücut dengesi bozulur.

-Vitamin eksikliği görülür.

-Böbrek fonksiyonlarını tehdit edebilir.

-Ruhsal ve fiziksel yönden etkileyebilir.

Sağlıklı ve dengeli beslenen bireyler vücudunun ihtiyaç duyduğu besinlere dikkat etmeli ve o ölçüde programlar geliştirmelidir.Vücudunuzun ihtiyacından daha çok tüketmeniz size ve vücudunuzu tehlikeye sokacaktır.Sadece protein ağırlıklı çalışmalar gerçekleştirmek doğru olmamakla beraber vücudunuzu tehlikeye sokacaktır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap