İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sporlar
  3. Ragbi Nedir ve Nasıl Oynanır ?

Ragbi Nedir ve Nasıl Oynanır ?

Ragbi Nedir ve Nasıl Oynanır ?

Ragbi Nedir ve Nasıl Oynanır ?

Ragbi türkçe bir kelime olup gerçek ismi Rugby olan bu spor 15-er kişilik takımlarla her devresi 40 dakika olan ve toplamda iki devreden meydana gelen bir spor müsabakası veya takım sporudur. Bu sporda ileri pas kesinlikle yasaktır ve topu rakip takımın kalesinin arka kısmında bulunan sınır çizgiye elle taşınarak sayı alınan bir spordur.

Ragbi’nin ortaya çıkışı ise İngiltere’nin Ragbi isimli şehrinde bir futbol müsabakası sırasında oyuncunun topu kollarının arasında saklayarak rakip kaleye doğru koşmasıyla ortaya çıkmıştır. Ragbi sporu 1823 senesinden bu yana başta İngiltere gelmek üzere bir çok ülkede popüler bir ilgi görmüş ve diğer takım sporları gibi bir çok müsabakası düzenlenmiştir.

rugby-sporu-sporsaglam

Sizlere Ragbi’nin bir kaç teknik kuralından bahsedelim o zaman. Kurallardan en başta geleni,ileriye kesinlikle pas atmak yasaktır. Bu sporda güç ve çevikliğe ihtiyaç olduğu kadar cesarete de sahip olmalısınız.8 oyuncu forward ve 7 oyuncu ise back olarak sahadaki pozisyonlarını  alırlar. Futboldaki nin aksine ragbide forvet oyuncuları çok güçlü ve ağırdır. Sebebi ise çarpmalara ve saldırılara karşı dayanıklı ve etkili oldukları için forvetler güçlü ve yapılı kişilerden seçilir. Geride oynayan oyuncular ise genelde kaçmaya ve hızlı koşmaya yatkın oyuncular olurlar. Bu oyuncuların ana hedefi sayı almaktır.

rygby-nedir-sporsaglamcom

Ragbi’yi diğer sporlardan ayıran en büyük tarafı ise centilmenlik ve saygı sporu olmasıdır.  Bütün maç süresince birbirlerine fiziksel olarak ağır darbeler verip mücadele eden oyuncular maç sonunda bir araya gelerek dostluğu, saygıyı,ve sevgiyi pekiştirirler. Hatta birlikte şarkılar bile söyleyerek sporun aslında bir mücadele değil dostluğun bir ifadesi olarak gösterildiğini anlatmaya çalışırlar.  Bir diğer özellik ise müsabaka esnasında hakem ve takım kaptanları dışında konuşmanın yasak olmasıdır. Ve hakem kararına itiraz kesinlikle oyun dışı kalmak gibi cezayla cevap verilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap