1. Ana Sayfa
  2. Sporlar
  3. Rahvan Binicilik Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Rahvan Binicilik Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Rahvan Binicilik Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Rahvan Binicilik Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Kendilerine özgü yürüyüşleri olan hayvanlar atlardır. Doğal yürüyüşleri vardır bunlar 3 e ayrılır adım(adeta), dörtnal ve tırıs olarak adlandırılır. Bazı atlara ait olan yada sonradan öğretilmiş olan Rahvan yürüyüşüdür.

Türkiye’de rahvan yürüyüşleri rahvan, kırık rahvan, ve kısa rahvan olarak adlandırılır. Rahvan atlarının en az % 50 rahvan kanı olması gerekiyor. Yoksa hayvanın rahvan yürüyüşü öğrenmesi çok zordur.

Bu atların ırkı çok eskiye dayanır. Dünya’da en çevik at olarak bilinir. Adımları kısadır ve hızlıdır. O kadar hızlıdır ki son sürat hızlandığı zaman adımları gözükmez.

Rahman yürüyüşü sonradan öğretilebilir ancak fakat genlerinde P rahman geni yoksa doğduğunda rahman yürüyüşü yapamaz. Öğretildikten sonra yürüse bile hızlı yürüyüş yapamaz.

Bu at türlerinin bilekleri kısa ve esnek , göğüs derin omuzları olabildiğince esnek bilek ve diz eklemleri büyük ve sağlam yatık salonum sistemleri ve kan dolaşım sistemleri en iyi şekilde gelişmiştir. Tırnakları serttir ve yüksektir. Kısa bellidir. Metabolizma sistemleri son derece üstündür. Ve bu atlar çok asidir insana bağlı ve iyi huylu hayvanlardır.

Türk atları tarih boyunca üstünlüğünü dayanıklılıkta ve sürat yeteneklerini ortaya koymaktadır. Tarih boyunca her döneminde bir çok at yetiştirilmiştir. Ve ekonomik ve siyasi ilişkileri geliştirmiştir. M.S. 754’te rahman binicilik Orhun Abideleri’nin Bilge Kağan anısına dikilen Şİneusu yazıtın güney cephesinde YORGA YARIŞ adıyla geçmektedir.

Rahvan at yetiştiriciliğine Osmanlı Dönemi’nde büyük önem verilmiştir. Nedeni ise Rahvan atı şüphesiz ki uzun mesafeyi çok yükle kısa zamanda gitmesi ve Rahvan binicisini yormaması ve rahvan yürüyüşünü küçük atlar büyük atların yapmış olduğu işleri yapabilmesi ve daha az yem tüketmektedirler.

Orta Asya’da Osmanlı Türkleri geniş otlaklar bulamayınca at yetiştirmek Anadolu’da at yetiştirmesi zor bir hale gelmiştir. Bundan dolayı daha az yem tüketen rahman atları yetiştirilmeye başlanmıştır.

Anadolu’da günümüzde rahvan atı yetiştirme geleneği halen devam etmektedir. Rahvan at yarışları TÜRKİYE GELENEKSEL SPOR FEDERASYONU altında yarışmaları yapılmaktadır Canik atları (Samsunda yetişmektedir.) ve Oryantal ırk olan Türk – Arap atı ( Kastamonu’nun Daday ilçesinde yetişmektedir.) ile karışımı olan atlardır.

Türkiye’de yapılan rahvan yarışlarında zurna-davul mutlaka çalınır. Köroğlu ritmi vurulur. Kuzey’de yani Giresun,Artvin, Trabzon, Ordu, Samsun, Zonguldak gibi Güney’de Antalya’da Doğu’da Kars, Erzurum, Ağrı Batı’da İzmir, Manisa, Balıkesir, Denizli, Bursa   yaygın olarak yapılır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Engin Özçelik

22 Yaşında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulunda Okumaktayım. Milli Sporcuyum

Yorum Yap