İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Sağlıklı Bir Gün İçin 6 Basit Adım
Trendlerdeki Yazı

Sağlıklı Bir Gün İçin 6 Basit Adım

Sağlıklı Bir Gün İçin 6 Basit Adım

Sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamak zor olmak zorunda değil! Küçük değişikliklerin büyük sonuçları olabilir. Daha sağlıklı bir gün için altı basit adım vardır.

Kahvaltı yap

Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu duymamışsanız, muhtemelen fazla uyuya kalmışsınızdır! Cidden, hemen hemen herkes bunu duydu, ama herkes bir sabah yemeği yemez.

Bir gece uykusundan uyandığınızda, vücudunuz çok uzun bir süre sonra yakıt ister. Bazı çalışmalar, kahvaltı yemenin önemini kilo kaybına bağlamaktadır. Ulusal Kilo Kontrolü Sicil Dairesi’nin kilo vermiş ve onların “kaybedenler” alışkanlıkları birkaç zaman parça uzun süre kapalı tutmuş insanların -the büyük veritabanı. Bunlardan biri kahvaltı yiyor.

Zaman yetersizliğinden dolayı sabah yemeğini geçme eğilimindeyseniz yardım edebilirim! İşte beş kolay yemek kahvaltıları bir araya getirmek için süper kolay. Ve eğer gerçekten zamana bağlıysan, önceki gece bir gecede yulaf yap ; sonra sadece yakala ve am git!

Yemek planı

Belirlenmiş bir gıda stratejisiyle gününüze giderseniz, itici (sağlıksız) kararlar alma olasılığınız daha düşük olur! Senin için araba sürmek yok.

Evlerde sağlıklı yemekler planlayın ve hazırlayın, zerrecikleri ve gizemli malzemelerle zarları yuvarlamak yerine, yemeklerin kalorisi alın. Öğlen yemeğini paketlemek çok akıllıca! Hafta sonu boyunca tüm öğünlerinizi önümüzdeki hafta için planlayın. İhtiyacınız olan malzemeleri yazın ve sonra stokları doldurmak için markete gidin. İleride sağlıklı ve stressiz yemek.

Protein ve Fiberi Tüm Yemeklere Dahil Et

Her öğünde bu iki besleyiciden bol miktarda olması önemlidir. Yeterince protein ve lifiniz varsa, saatlerce kendinizi tatmin edersiniz ve yemeyi bitirdikten birkaç dakika sonra atıştırmalık dolabı için bir satır yapmanız gerekmez.

Son araştırmalar , proteinin tam hissetmeye güçlü bir şekilde bağlı olduğu fikrini desteklemektedir. Benzer çalışmalar, lifin kilo kaybına neden olabilecek iştahın azalmasına katkıda bulunduğunu göstermektedir! Meyve ve sebzeler hem harika lif kaynaklarıdır. Kalorileri düşük olduğu için tüm öğünlerinizde mutlaka olması gerekir.

Kendinizi daima aç hissediyorsanız, bu hayati besinleri kaçırmanız ihtimali vardır. Açlığı azaltmaya yardım et!

Yürü, yürü, yürü!

Bir nedenden dolayı iki bacağın var. Araştırmalar, en sağlıklı ülkelerin ortak bir yönünün olduğunu gösteriyor: yürümek. Danimarka ve Japonya gibi bu yerlerdeki insanlar, ortalama bir Amerikalıdan çok daha fazla yürüyor.

Bu basit eylem yapmak kolay ve çok etkilidir. Ancak her gün arabanızda veya bir masanın arkasında oturup saatler geçirirseniz, bir yürüyüşe çıkmak zor görünebilir. Sadece burada ve orada bazı ekstra adımlar atma fırsatlarını arayın ve günlük rutininize girmenin yollarını bulacaksınız.

Bu adımda ilerlemenin kolay bir yolu olarak Housewalking terimini kullandım ! Fitbit’ime saplantılıyım ve herkesin bir adım sayar olması gerektiğini düşünüyorum. Birine yatırım yapın ve kendinizi sorumlu tutun. Mağazadan biraz uzağa park etmek ve asansör yerine merdivenleri çekmek gibi ufak tefek eylemler bir araya gelerek fark yaratır! Artı, bir tür oyun gibi: Bir günde kaç adım attığını öğrenebilirsin? 

Sulu Kal

Bazen görünürde her şeyi yemek istediğimi hissediyorum. Ama sonra bir bardak su içtikten sonra hissi azalır. Suyun kilomu yönetmede çok yararlı olduğunu düşünüyorum ve  araştırmalar bu fikri destekliyor . Yemeklerden önce 16 ons su içmenin aslında kilo kaybına yardımcı olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, hücrelerin düzgün çalışması için H2O’ya ihtiyacı var! Gün boyunca susuz kalmanın zor olduğunu düşünüyorsanız , su alımınızı nasıl artıracağınızla ilgili ipuçlarına göz atın .   

Acil Durum Paketleri

En az beklediğiniz zaman açlık grevde olabilir! Ve bunlar kötü yemek kararlarının alınma ihtimalinin en yüksek olduğu zamanlar. Bir izci gibi bu tuzaktan kaçının: Hazırlanın. Masamda, arabamda ve çantamda atıştırmalıklar var. Tüm üslerim kapalı! Protein ve / veya lif içeren atıştırmalıklar için gidiyorum, bu yüzden gerçekten açlığımı sonlandıracaklar.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Seslikaya

21 Yaşında Trabzon doğumlu Milli Sporcu, Sakarya Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenörlük Eğitimi Bölümü. Sporsever, araştırmacı, analiz etmede üstüne olmayan her tür sporda nacizane bilgi sahibi bir insan.

Yorum Yap